Zpět

Vzducholodí kolem světa

recenze, Niki Rádlová, 31.07.2014
Robur Dobyvatel
Co má větší budoucnost – řiditelné vzducholodě nebo vznášedla těžší než vzduch?... Tímto (v 19. století velmi aktuálním) tématem se zabývá celá kniha Julese Verna Robur Dobyvatel (česky vyšla také pod názvem Vzducholodí kolem světa), jejíž dramatizaci, která vznikla pod taktovkou zkušeného režiséra Dimitrije Dudíka, přináší Radioservis.
Jedná se o velmi zdařilou dramatizaci jednoho z méně známých Vernových děl. Právě dramatizace románu, stejně tak jako jeho překladu, se bravurně ujal Michal Lážňovský. Hlavní předností jsou skvělé herecké výkony všech interpretů, především pak Jana Hartla v titulní roli, (který dokáže své role skvěle vystihnout, jak dokázal již ve Forrestu Gumpovi, Zlé minutě i mnoha dalších dílech). Hartlův Robur Dobyvatel je ambiciózní snílek, který dokázal svůj sen o létání bez hranic uskutečnit, čímž o několik koňských délek předběhl svou dobu. A za to se platí... A je lhostejno, zda žijete v 19. století nebo dnes.

Celou dramatizací Vás, kromě vhodně načasovaných hudebních vložek a ruchů, které dokreslují atmosféru dobrodružství, provází nezaměnitelný, sytý hlas Aleše Procházky coby vypravěče, který děj posouvá vpřed.

Ti, kteří chystají Roburovi účet za jeho „opovážlivost“, jsou: předseda filadelfského leteckého Weldonova klubu, „strýc“ Prudent, promlouvající hlasem Aloise Švehlíka, a jeho tajemník a sok v jedné osobě - Phil Evans, jemuž vdechl život Jiří Štěpnička.
 

Ovšem během společné nedobrovolné cesty na Roburově létadle se stanou přáteli, alespoň v tom smyslu, že sledují stejný cíl. Jaký cíl, ptáte se. Na tuto i mnohé další otázky, například, zda mají budoucnost létadla lehčí nebo naopak těžší vzduchu, Vám poskytne odpověď téměř hodinová dramatizace. Tento titul by rozhodně neměl chybět na poličce žádného milovníka dobrodružství, o milovnících vědecko-fantastické literatury a jednoho z jejich zakladatelů nemluvě.