Zpět

Sherlock Holmes z Brna

recenze, , 21.12.2014
Sherlock Holmes
Kam uprchla žena se svým milencem a podařilo se jí s sebou odnést i manželovo jmění? A proč záhadná podnájemnice halí svou tvář do závoje? Zkuste se zeptat Sherlocka Holmese...
Sir Arthur Conan Doyle ve svém díle položil základní kámen poctivé detektivky, především pak výrazně zapůsobil využitím dvojice geniální detektiv-udivený pomocník. Sherlock Holmes a doktor John Watson patří mezi klasické postavy svého žánru. V Československém a později i Českém rozhlase se při jejich interpretaci vystřídalo za několik desetiletí mnoho herců. Pražský rozhlas natočil v 80. letech příběhy především s Milošem Kopeckým a Rudolfem Hrušínským, o deset let později se do povědomí posluchačů zapsali Viktor Preiss a Otakar Brousek starší. V krajských studiích se pro plzeňský rozhlas v 80. letech za mikrofon postavili Jiří Samek a Václav Neužil. Ani jihomoravská odnož nezůstala pozadu a část natočeného materiálu si nyní můžete poslechnout.

Brněnské studio stojí na poli detektivních audioknih zejména za zrodem dramatizovaného seriálu Zvony smrti podle Ernsta Halla z roku 1967. Sherlock Holmes tak rozšiřuje řadu nepočetných dramatizací či dramatizovaných četeb, které se z tamních pásků dostaly až na audioknižní trh. Původní nahrávky z roku 1992 vydalo před koncem roku 2014 vydavatelství Tebenas v koprodukci s Radioservisem na CD i v digitální podobě.

Asi není nutné představovat ústřední dvojici hrdinů, kdo by je neznal. V podání většiny rozhlasových zpracování, včetně aktuálně vydaného, jde většinou o pány minimálně středního věku, i když v knižních příbězích jim bylo něco mezi třiceti a padesáti lety. Jiří Tomek podává svého Holmese jako vědoucího, shovívavého a bystrého muže, Jaroslav Kuneš postavu Watsona ztvárňuje přirozeně, údiv nad Holmesovými dedukcemi nepřehání a situaci zbytečně nedramatizuje. Oba pánové působí solidně a důvěryhodně a odpovídají tak plně zažité představě postarších gentlemanů. I přes své dabingové působení zůstávají hlasy obou herců u veřejnosti spíše neznámé, toho se však není třeba bát. Dramatizovaná četba režiséru Zdeňku Kozákovi vyšla, vypravěč Jaroslav Kuneš provází poměrně krátkou stopáží půlhodinových povídek svižně a zkušeně. Kromě ústředních postav promluví k posluchačům ještě hlasy Maxmiliána Hornyše a Zuzany Slavíkové, které atmosféru oživují.
 

Holmesologové věděli, že v brněnských archivech leží zřídka reprízované dramatizace Tři Garridebové a Barvíř na penzi. Pro vydání vybrali vydavatelé druhou jmenovanou a k ní přidali Podnájemnici v závoji, o jejíž existenci se takřka nevědělo. Barvíř na penzi patří k posledním knižně vydaným povídkám se Sherlockem Holmesem. Vyšší věk se zde však na spisovatelském umu nepodepsal a příběh přináší docela napínavou zápletku. Holmes a do značné míry samostatně i Watson se pouští do pátrání po uprchlé manželce jejich klienta. Ta měla svému choti utéct s mladším milencem a manželovou pokladnou. Podaří se dvojici vypátrat a odhalit pozadí celého příběhu? Podnájemnice v závoji naopak patří k případům, ve kterých Doyle potlačil samotné Holmesovo pátrání ve prospěch zajímavého vyprávění. Čeho se bojí podnájemnice bytné, která se se svými obavami svěří právě slavnému detektivovi? Co způsobilo, že musí svůj obličej skrývat pod závojem? Dokáže jí Holmes vůbec pomoci?
Dramaturgické zásahy zkrátily obě povídky do půl hodiny, vše podstatné ovšem zazní a posluchač není o nic z děje ochuzen. Hudební doprovod je přiměřený a zvukově možná až překvapivě bohatý.

Máte rádi Holmese a chcete poznat některé z jeho méně známých případů? Pak zkuste právě tuhle dvojici povídek. Komorně zpracované příběhy se jako dramatizovaná četba více blíží zážitkům při čtení knihy, než by tomu bylo u rozhlasové hry. A překvapivé zvraty v zápletkách jsou efektní stejně jako u známějších příběhů, se kterými se již posluchači mohli setkat. Nově vydaná klasika detektivního žánru se svou příjemně starosvětskou atmosférou může patřit ke zpestřením dlouhých zimních večerů.