Zpět

Nasajte vánoční atmosféru prostřednictvím audioknihy

recenze, , 20.12.2023
Slavné vánoční příběhy
Lakotný Skruž, obětavá Gerda, chytrý otec Brown, dobře vykrmená husa, začarovaný Kai nebo vynalézavý Sherlock Holmes… I když se může zdát, že jde o zcela náhodný výčet postav, opak je pravdou. Všechny jsou totiž v určité míře spojeny s vánočním obdobím, respektive s příběhy, které navozují atmosféru zimy a Vánoc. Ty teď vyšly v kompletu Slavné vánoční příběhy pod značkou vydavatelství Supraphon. 
I když je takových slavných vánočních příběhů velké množství, rozhodl se vydavatel konkrétně pro Dickensovu Vánoční koledu, Doylovu Modrou karbunkuli, Chestertonovy Létající hvězdy a Andersonovu Sněhovou královnu. Původně byly všechny čtyři příběhy vydány už dříve v letech 2010 (Vánoční koleda) a 2011 (Modrá karbunkule a Létající hvězdy pod názvem Vánoční detektivky a Sněhová královna v kompletu Vánoční pohádky) v gesci dnes již zaniklého vydavatelství Popron Music. Nová audiokniha Slavné vánoční příběhy tak přichází s velice povedeným výběrem vánočně či zimně pojatých příběhů, který je možné charakterizovat dle typu posluchače – pro celou rodinu (pro děti) a pro dospělé. Na své si tedy přijde široký okruh recipientů a díky rozdělení do pojmenovaných tracků je možné si jednotlivá vyprávění bez problémů pustit dle vlastního výběru.

Do „kategorie“ pro celou rodinu spadají dvě, řekněme, pohádky: Vánoční koleda od Charlese Dickense a Sněhová královna od Hanse Christiana Andersena. Obě posluchači uslyší v úpravě a režii Roberta Tamchyny a v podání Josefa Somra, výtečného vypravěče, jehož není na těchto stránkách třeba představovat. Somrův melodický hlas se velice příjemně poslouchá a dokonale podtrhuje sváteční kouzelnou atmosféru. Jeho projev je natolik posluchačsky atraktivní, přičemž je na vhodných místech podpořen pohádkově znějící hudbou, že dokáže bez problému zaujmout i tříleté děti, pro které jedna z pohádek může být skvělým seznámením s audioknižní tvorbou. A i když se ani v jednom případě nejedná o „miloučké“ pohádky, které vám vykouzlí úsměv na rtech, i těm nejmenším přináší pochopitelné ponaučení.
 

Zbylé dva příběhy už jsou určeny dospělým. Konkrétně jde o povídku Modrá karbunkule od Arthura Conana Doyla a o povídku Létající hvězdy od Gilberta Keitha Chestertona. Spojujícím prvkem obou příběhů je zločin, jehož pachatele má objasnit buď Sherlock Holmes se svým věrným přítelem doktorem Watsonem anebo otec Brown. Detektivky uslyšíte v podání výborného Ladislava Freje, z jehož projevu je patrná mnohaletá narátorská zkušenost a nenajdete v něm jedinou chybičku. V důsledku toho zamrzí nepříliš povedený „sound design“, který prvotřídní interpretaci doplňuje o ilustrativní zvuky. Mluví-li tedy herec o listování v dokumentech, zazní šustění papíru, zmíní-li se o krocích, uslyšíme kroky a tak podobně. Prostá četba doplněná případně o nějaký hudební motiv by oběma příběhům slušela více a zbytečně by posluchače nerušila při poslechu. Tato doslovná ilustrace se týká obou detektivek. Na tom je dobře vidět, že tyto dva příběhy byly společně vydány už dříve a současní vydavatelé nemohli všechny čtyři tituly zvukově sjednotit. To je na jednu stranu škoda, avšak je to pochopitelné.

Audiokniha Slavné vánoční příběhy je přímo ideálním titulem pro poslech v adventním čase. Díky pestrému výběru jednotlivých příběhů je vhodná pro posluchače jakéhokoliv věku. Tak si nachystejte všechno na vánoční pečení (či už hotové cukroví!) a společně s rodinou se zaposlouchejte do jednoho ze čtyř vánočně laděných příběhů.