Zpět

Těžké téma s přesahem – to je Srab!

recenze, , 09.08.2024
Srab
Přemysl Krejčík je všestranným autorem, který ve své publikační činnosti nabízí odbornou literaturu, poezii, fantastiku, ale i sociologické romány. Už v publikaci Malej NY (2019, HOST) se věnoval dobře známému prostředí hiphopových kapel a klubů, k čemuž mu velmi pomohla i vlastní zkušenost. Nyní se vrací do obdobných kulis s novými postavami v románu Srab, který vyšel už v roce 2022, taktéž v nakladatelství HOST. Díky vydavatelství Čti mi! se kniha mohla představit i ve své audioverzi a právě tu jsme podrobili zkoušce.
Srab pojednává o partě chlapců, kteří si chtějí hrát na drsné rapery, jaké známe z amerických filmů. Vlivem okolností se stane, že ten nejtalentovanější ze skupiny podlehne a stane se tím, čím opravdu nikdy být nechtěl. Vrahem. Toto není spoiler, protože se to o hlavní postavě s přezdívkou Ripper dozvídáme ihned v první kapitole. Zjišťujeme, že zpěvák horrorcorové kapely střílí palnou zbraní přímo z pódia. Důvod? Protože už nechce být srab. Chce se pomstít…

A to máme celou knihu teprve před sebou. Autor nám klade otázky a předhazuje paletu řešení, které ovšem mohou být i pouhou falešnou vějičkou. Koho tedy Ripper zabil? Jaké měl motivace? Čtenář začne pomalu s utíkajícími minutami na časomíře zjišťovat, že získané indicie začínají zapadat. Také chápe, že Přemysl Krejčík stvořil něco víc, než jen silný příběh. Stvořil přesah.

Knihy s přesahem jsou sladkobolné. Vytahují témata, na něž je třeba odpovídat, ale odpovědi nebývají příjemné. Srab nám ukazuje několik bodů, se kterými se čtenář či posluchač mohl v životě sám setkat. Najdeme zde motiv tyrana, který to Ripperovi umí vždy dát řádně vyžrat. A nikdo nezasáhne, ačkoli to všichni vidí. Protože je to přeci legrace, víš jak, ne?

Ta netečnost a sklon k přehlížení ve Srabovi graduje a tím, že máme dokonalý vhled do hlavní postavy, nás neúnavně upozorňuje, že se schyluje k velkému průseru. Autor též velmi barvitě ukázal na problém panických atak. Sebeklam a nehledání odborné pomoci opět jen umocní transformaci, která hlavního hrdinu čeká. Čtenář pak už správně tuší, že většina vedlejších postav mohla udělat tak málo, aby zamezila spirále tragédií, ale víš jak… To je v pohodě, mě se to netýká… A pak stačí jen podnět a bomba může vybuchnout.
 
Pokud jde o audioknižní zpracování, tam lze konstatovat, že si vše neuvěřitelně skvěle sedlo.  Hlasem Ripperova příběhu je Vojtěch Hamerský (Třetí ucho, Poloviční král), který je ve Čti mi! už velmi známou personou a ušel veliký kus cesty ve své narátorské činnosti. Umí skvěle pracovat s emocemi a posluchače si omotá kolem prstu.
 
 
Další věcí, kterou lze vypíchnout, je práce s hudbou. Kromě originálních hudebních motivů má audiokniha nazpívané i celé tři songy, které Ripperova kapela v knize odehrává na koncertech. Pro potřeby audioknihy se o písně postarala zkušená banda hudebníků. Pod zpěv písně Jsme prasečí lidi se podepsal Kamil Princ. Psychická tyranie a Vyčistíme svět nazpívala kapela Soundflip (DJ Zany, Miroslav Kmínek) i se samotným autorem Přemyslem Krejčíkem.
 
Kapitoly jsou tedy oddělené jednotlivými ukázkami ze samotných songů, které dokonale navozují atmosféru světa, v němž se zrovna nacházíte. Čti mi! nabízí velmi propracovanou audioknihu v nezkrácené podobě v celkové stopáži 10 hodin a 25 minut.
 
Nemůžu ji ale doporučit puritánům, kteří se zardí při peprnější výrazu nebo při popisu drsnějších sexuálních praktik, které si v rámci vykreslení prostředí, ale i jednotlivých charakterů autor nemohl logicky odpustit. Pokud naopak vyhledáváte těžká témata, rádi o příběhu po přečtení přemýšlíte, tak je kniha i audiokniha Srab jasná volba.