Zpět

Zlo číhá v bažinách

recenze, , 05.02.2019
Stíny New Orleans
Svět se po první světové válce nachází ve stádiu morálního rozkladu. V ulicích vládnou gangy násilníků, v pozadí se ale skrývá ještě něco mnohem nebezpečnějšího. Když po jednom zátahu na skrýš pašeráků naleznou policisté mrtvolu prostitutky, zohavenou při okultním rituálu, připomene to poručíku Johnu Legrassovi dvacet let starý případ. Tehdy se podařilo odhalit sektu, vyznávající černou magii a uctívající prastará krvelačná božstva. Své oběti tito fanatici hromadně vraždili v bažinách za městem. Jak se zdá, zlo se teď po letech spánku opět probouzí a Stíny New Orleans se zdají být temnější než kdy dřív.
Audiotéka se pustila do neobvyklého počinu, prvního audioknižního seriálu Stíny New Orleans vycházejícího na pokračování v tempu dvou dílů týdně. U nás zatím vyšla první šestidílná řada, zatímco v Polsku, odkud je seriál převzat, už mají posluchači k dispozici dvě další. Její autor, Maciej Lewandowski se inspiroval u mistra hororu H. P. Lovecrafta a jeho Volání Cthulhu, tvořícího základ celé kultovní mytologie.

Lewandowskému se daří vykreslovat ponurost a pokleslost prostředí podsvětí, v duchu žánru se ale vyžívá v násilí a odpudivých detailech. Zmrzačená dívka je tak nalezena s prázdnými očními důlky, zavěšená na dřevěném lešení mezi vyhořelými svíčkami ve špinavé sklepní místnosti jednoho z doupat uprostřed nevábné uličky. Její tvář zakrývá jelení lebka s vyrytými záhadnými symboly. Krutá bestialita pachatelů otřese i válkou otupělým poručíkem Legrassem. Jako partnera mu naštěstí autor přihrál spolehlivého pomocníka, polského seržanta Stuglika.

Posluchačům bude zase věrným průvodcem interpret Petr Kubes. Do Stínů New Orleans se tento olomoucký rodák pouští s nasazením, díky němuž posluchač rychle vpluje do děje. Svým svébytným projevem vtiskl seriálu osobitou tvář. Lehce nakřáplý hlas ladí k hrubému stylu vyprávění, kdo by však chtěl výrazněji odlišené postavy, změny intonace či tempa řeči, nedočká se. Zvuk nahrávek Audiotéky bývá občas nevyrovnaný, tentokrát si však, až na výraznější sykavky, zaslouží pochvalu. Tvůrci by ale mohli zapracovat na eliminaci drobných přeřeků či špatných střihů. Přechody mezi prostředími nejsou v příběhu nijak odlišeny, naopak se objevují nemístné pomlky uprostřed věty.

Rozlišení různých dějových linek a měnících se prostředí by pomohly hudební předěly, které by vhodně podpořily i slibovanou temnou atmosféru. Audiotéka však ve svých nahrávkách melodiemi zpravidla šetří. Zvučná znělka Lukáše Buryho zaznívá vždy jen na začátku dílu. Pro napínavé seriály bývá typické, že na konci každého dílu příběh končí ve vypjatém momentu, gradaci obvykle napomáhá i dramatická hudba. Tady jednotlivé části končí náhle, bez návnady pro posluchače, aby si koupil další pokračování. Skoro jako by někdo vzal knihu a prostě ji jen mechanicky rozdělil do šesti stejně dlouhých kapitol.

Petr Kubes dokáže svým hlasem zaujmout. Pokud se rádi brodíte bahnem podsvětí velkoměsta, můžou být Stíny New Orleans tím pravým mysteriózním thrillerem pro vás. Ten, kdo od první řady audioknižního seriálu ale čeká čistý horor s uzavřeným dějem, bude možná zklamán. Šestý díl navíc končí v nejlepším, takže bez další série je zatím příběh nekompletní. Konečný počet dílů není znám, ale snad se další kapitoly objeví brzy. Naši polští sousedé jsou na tom lépe, mají za sebou už patnáct částí a oproti českým posluchačům je nejspíš těší i fakt, že za jeden čtyřicetiminutový díl seriálu dají v přepočtu 25 Kč, zatímco u našinec musí sáhnout do kapsy pro 69 Kč.