Zpět

Unikátní pocta fotbalovým legendám

recenze, , 15.07.2013
Stříbrní Chilané aneb Legenda žije
Vydavatelství Audioberg je v české audioknižní tůni poměrně mladou rybkou, přesto však už může posluchače zaujmout hned několika vydanými tituly i svým edičním plánem. Ostatně tvůrci a interpreti, kteří pro Audioberg točí, mají s audioknihami mnohaleté zkušenosti a lze tak předpokládat, že své know-how uplatní i u produktů nového vydavatele. Jednou z prvních audioknih, které pod hlavičkou Audiobergu vyšly, je dvojCD Stříbrní Chilané aneb Legenda žije. Abychom byli úplně přesní - vydavatelem je Klub přátel Josefa Masopusta, Audioberg je výrobcem nahrávky.
Pokud bychom chtěli audioknihu Stříbrní Chilané zařadit do nějaké tématické škatulky, sdílela by ji nejspíš jen s Nepilovou Má stoletá láska Sparta nebo Pavlovými Dukla mezi mrakodrapy či Pohádka o Raškovi. Sportovní tématika, tím méně sportovní dokument, nemá mezi českými audioknihami příliš širokou základnu a obdobné je to nejspíš s takto specificky zaměřenými posluchači. Sám jsem, coby sportovní nefanoušek, neměl ani potuchy o českém úspěchu na mistrovství světa ve fotbale v Chille roku 1962. Zajímalo mne proto, jestli tvůrci dokázali toto téma zpracovat tak, aby oslovilo skupinu mně podobných nesportovních audioknižních posluchačů.

V případě Stříbrných Chilanů zcela jistě neprohloupí ten, kdo dá přednost fyzickému nosiči před on-line stažením mp3 verze. Za vyšší cenu totiž dostane, spolu se dvěma CD, také dvaceti čtyř stránkový booklet Chilský deník 1962-2012 s mnoha archivními fotografiemi, výstřižky a poznámkami - skvělý k listování při poslechu. Celkově lze design audioknihy označit za nadstandardní a Audiobergu, resp. VR Atelieru, za něj patří uznání.

První CD obsahuje téměř hodinovou dramatizaci Jana Jiráně Českou uličkou ke stříbru, která provede posluchače od kvalifikace, přes cestu do Chile a mistrovská utkání, až k slavnému finále. Do rolí jednotlivých aktérů zápasu byli obsazeni například Jaromír Meduna, Ivan Trojan nebo Martin Myšička, vypravěčem je Michal Pavlata a svou audioknižní premiéru (tipuji) si v Chilanech odbyl i Jaromír Bosák. Historická fakta jsou, spolu s osobními zážitky členů výpravy, zpracována přístupnou formou, takže se ani laik v postavách neztrácí.
 

Druhé CD je delší - má celkem sedmdesát sedm minut a obsahuje klasickou zvukovou reportáž s názvem Chilané se vracejí autora Jana Kaliby. Archivní záznamy a autentické rozhovory s účastníky a pamětníky obsahují v podstatě totéž co dramatizace na prvním disku, forma reportáže však dodává celému příběhu na autentičnosti. Posluchači se navíc dostane i zpráva o návratu o padesát let starších aktérů na místo chilského úspěchu. Komu by i toto bylo málo, dozví se na webu www.chilane.cz, jak osudy českých Chilanů pokračují.

Odpověď na otázku, zda dokáží Stříbrní Chilané od Audiobergu oslovit i běžného posluchače, zní ANO. Audiokniha je pro laiky pozoruhodným způsobem, jak se seznámit s padesát let starým československým fotbalovým úspěchem. Pro fanoušky je snad naprostou nutností.