Zpět

Ponor do hlubin duší a temného jezera

recenze, , 05.09.2019
Summer
Devatenáctiletá kráska Summer vbíhá během pikniku na pláži u jezera do hustého kapradí. Poté ji nikdo z jejích blízkých už více nespatří. Tento moment se od toho dne neustále míhá myslí jejímu mladšímu bratrovi Benjaminovi. Nedopovězený příběh sestřina života ho časem vehnal až do náruče alkoholu a drog. Ale nyní, po pětadvaceti letech, leží na pohovce u svého psychoterapeuta a snaží se utřídit si myšlenky a oddělit realitu od fantazie. Touží poznat pravdu, zároveň se jí však bojí…
Snahou autorky Monicy Sabolo bylo spojit v románu Summer dva protipóly – poeticky laděné vyprávění s thrillerem. A soudě podle rozpolcenosti reakcí, není vůbec jisté, že se do vkusu čtenářů strefila. Na jedné straně stojí zahraniční, převážně kladné ohlasy, s nimiž kontrastují příkrá hodnocení tuzemských recenzentů.

Uchopit knihu Summer je totiž stejně složité, jako pochopit její titulní hrdinku. Jedni z těch, kdo ji znali, v ní viděli krásnou, chytrou dívku, zatímco druzí o ní čmárali hanlivé nápisy po zdech. Benjaminovy vzpomínky na sestru jsou navíc zkresleny dětskou optikou. Její zmizení mělo na jeho psychiku tak devastující účinek, že se mu stírá hranice mezi skutečností a představami. Občas mívá vidiny, že Summer žije mezi přízračnými bytostmi na dně Ženevského jezera, na jehož březích se po ní slehla zem. Právě proplétání se mezi časovými rovinami, imaginací a realitou, klade na čtenáře velké nároky, takže není vůbec lehké se v ději neztratit.
 

V tomto ohledu je lépe sáhnout po audioknize. Nakladatelství XYZ při její přípravě vsadilo na zkušenou režisérku Olgu Walló a interpreta Filipa Švarce. Přitom provést posluchače spletí několika vrstev příběhu a zdlouhavými poetickými pasážemi, vůbec nebyl snadný úkol. Hercův charakteristický projev sice nemusí sednout každému, jeho interpretace ale předloze prospívá. Když Benjamin vzpomíná na osoby, které ovlivnily jeho životní osudy, Švarc přesně vystihuje pocity, které v hrdinovi tito lidé probouzejí. Chvílemi tak působí otráveně, jindy pohrdlivě, vzrušeně či apaticky.

Audioknižní Summer ale má oproti papírové knize i další výhodu, kterou je samotná zvuková stránka nahrávky, na níž dohlížel Jiří Götz. Kromě efektu při telefonních hovorech tu jsou zvukově odlišeny i dialogy, odehrávající se v minulosti. Jiný zvuk těchto pasáží zpočátku trochu překvapí, jeho použití ale dává smysl a po chvíli si na něj posluchačovo ucho zvykne. Vynikající je ale především hudební doprovod. Nefunguje zde pouze jako oddělovač kapitol, ale vytváří a dobarvuje atmosféru. Zahloubané syntezátorové melodie tu a tam doplňuje sytý zvuk saxofonu či rytmických bicích. Hudební složce ale dominuje především kytarový riff, který je velmi návykový. Aby ne, když nosnou melodií, prostupující audioknihou, je Shine On You Crazy Diamond od Pink Floyd. Použití skladeb světových kapel (kromě Pink Floyd i Yello) je v českém audioknižním rybníčku velmi nezvyklé, ale o to více chvályhodné.

Jak tedy Summer na závěr zhodnotit? Autorce se nedá upřít zajímavý motiv, z něhož ale patrně šlo dostat víc. Anotace slibuje dechberoucí napětí, které je ovšem více než dvě třetiny knihy rozmělňováno lyrizujícími popisy. Náhlý hrdinův přechod z letargie k aktivitě nepůsobí příliš věrohodně, stejně jako skutečnost, že čtvrt století skrývaná pravda se před ním nakonec náhle zjeví skoro sama. Díky profesionálnímu zpracování a vynalézavé režii se tvůrcům audioknihy podařilo dostat z předlohy maximum. Ani to ale nemusí stačit k vyvážní nenaplněných očekávání. Ta vyvolává především šikovně napsaná anotace, vzbuzující dojem, že půjde o mnohem napínavější příběh, než jaký ve skutečnosti Monica Sabolo sepsala.