Zpět

Laskavé Vánoce

recenze, , 10.12.2015
Vánoce s Františkem Nepilem
Období konce roku bývá snad pro všechny výrobce a prodejce příležitostí nabídnout, či dokonce vnutit všem vystresovaným koupěchtivcům zboží nejvánočnější z vánočních. V záplavě cetek, přebarvených ležáků a zlevněného zboží lze ale najít perly, které jsou skutečnou hodnotou. Jednou z nich je i audiokniha Vánoce s Františkem Nepilem, která v těchto dnech vychází.
V roce, v němž si připomínáme dvacet let od Nepilova úmrtí, jde už o druhý jeho titul v autorské interpretaci, když Supraphon v září vydal Dobré a ještě lepší jitro. Tím ovšem nabídka zvukových podob Nepilových knih nekončí – v kamenných obchodech nebo alespoň on-line lze zakoupit například legendární Střevíce z lýčí, Tělovědu pro dorostence, Jak se dělá chalupa, Lipovou alej (tu dokonce ve dvou verzích), pohádky Štuclinka a Zachumlánek, Naschválníčci či Já, Baryk a mnoho dalších titulů. Je patrné, že František Nepil získal velkou oblibu jak u čtenářů, tak u posluchačů ať už své texty interpretoval sám, či se o to zasloužila některá ze známých hereckých osobností.

Vánoce s Františkem Nepilem patří do té první kategorie, tedy mezi autorské četby. V mnoha případech jde o velmi ošidnou disciplínu, ne tak v tomto. Aniž bych chtěl shazovat výkony pánů Hrušínského, Cupáka, Somra či Filipovského, kteří Nepilovy texty interpretují skvěle, nemohu se zbavit přesvědčení, že stejně jako například Svěrák či Goldflam čte své texty nejlépe Nepil sám. Laskavost jeho přednesu je nezaměnitelná a vědomí, že často píše o svých osobních zážitcích, celý dojem jen posiluje. V audioknize Vánoce s Františkem Nepilem je působení autorské interpretace snad ještě intenzívnější, patrně proto, že vánoční čas v mnohém probouzí nostalgickou náladu uplynulého dětství, pocity rodinné sounáležitosti, potřebu tradičních hodnot a vřelého slova. To vše Nepil nabízí.

Nahrávka pochází z roku 1994, kdy speciálně pro její účely sám autor vybral ze svých knih desítku povídek s vánoční tematikou a ve studiu Národního divadla v Praze nahrál pod vedením režiséra Jiřího Šrámka. Nejde tedy o výběr ze starších rozhlasových či supraphonských nahrávek a posluchačům se tak naskytuje možnost slyšet známé povídky trochu jinak. František Nepil totiž některé z nich mírně upravil tak, aby zapadly do dramaturgie audioknihy, v jednom případě dokonce, s humorem sobě vlastním, zmiňuje mistra zvuku Miroše Svatoně, který se na nahrávce podílel.
 

Znovu tedy ožívají povídky z knih Dobré a ještě lepší jitro, Dobrou a ještě lepší neděli, Dobrá a ještě lepší jitra a Hledání radosti. František Nepil v nich vzpomíná na Vánoce svého dětství i dobu pozdější, dává návod k rozbalování dárků, vypráví o své silvestrovské příhodě a zamýšlí se nad kouzelnou dobou vánoční. Svým hlasovým projevem dokáže posluchače kolébat na vlně milého a přesto ne laciného vyprávění. Ve spojení s hudbou Zdeňka Zdeňka s tradičními vánočními motivy uplyne hodinu a čtvrt trvající audiokniha velmi příjemně.

Vánoce s Františkem Nepilem vydává AudioStory již potřetí. V premiéře v roce 1994 na magnetofonové kazetě, znovu o dvanáct let později pod licencí Popron Music a nyní v koprodukci s nakladatelstvím Vyšehrad. Tentokrát se titulu dostalo i zdařilé grafické úpravy, která audioknize dodává punc svátečnosti a dělá z ní hezký dárek. To pravé kouzlo Vánoc však na darovaného promluví, až když vloží CD do přehrávače.