Zpět

Iluze nebo dokonalý zločin?

recenze, Andrea Morkusová, 09.01.2023
Vrah andělů
Když se bývalá iluzionistka Jessica Blackwoodová dala k policii, očekávala trochu nudnou práci v oddělení forenzního účetnictví, kterou brala jako únik od své rodiny i komplikované minulosti. Rozhodně ale netušila, že ji její nová profese zavede k pachateli, který se jí svými zdánlivě nadpřirozenými schopnostmi minimálně vyrovná. Kdo je záhadný Čaroděj, který si s ní i s celou FBI hraje na kočku a myš? Vyhraje Jessica závod s časem, který vyměřuje poslední chvilky života dalších Čarodějových obětí?
Nakladatelství Témbr tentokrát vsadilo na více než povedenou novinku Vrah andělů, jejímž autorem není nikdo jiný než známý americký spisovatel a iluzionista Andrew Mayne, který se u nás proslavil už několika svými předchozími tituly, jako jsou Hračkář, Temný vzorec nebo Dívka pod hladinou. O novince se ale tentokrát vlastně dá mluvit jen napůl – v anglickém originále titul vyšel knižně už v roce 2014.
 
Celá audiokniha má velmi rychlý spád, který vás ani na chvilku nenechá vydechnout. Neustále se v ní vynořují další a další záhady, pečlivě naplánované a do posledního detailu propracované iluze, fascinující odhalení i spousta nových nezodpovězených otázek. 11 hodin poslechu vám tak uteče jako voda a vy si velmi pravděpodobně budete přát, aby audiokniha ještě nekončila.
 
Díky skvělé interpretaci Jany Strykové se před vámi během jejího poslechu doslova zhmotní propracované vizuální obrazy – často děsivé, ale zároveň svým způsobem i zvráceně krásné. Střípky z minulosti, která možná minulostí tak docela není i obrazy lidských obětí přetvořených do uměleckých děl. Společně s nimi ale vyvstane i řada otázek. Je možné, aby se někdo vrátil ze záhrobí a podruhé zemřel? Dokážete být na dvou místech současně? Necháte se vtáhnout do Čarodějovy hry, nebo se ho společně s Jessicou pokusíte předhonit?
 
Zvláštní nakřáplý hlas Jany Strykové dobře vykresluje nejen napětí a magickou atmosféru některých pasáží, ale i často hořké retrospektivní vzpomínky Jessicy na její dětství a mládí strávené ve slavné iluzionistické rodině. Při poslechu vás tak pravděpodobně bude zlobit jen skutečnost, že je postava Jessicy vykreslena až moc vševědoucí. Jako nic odhaluje skutečnosti, jejichž pochopení by jiným trvalo týdny či měsíce –⁠a nejedná se jen o kouzelnické triky, se kterými má jako bývalá iluzionistka bohaté zkušenosti.
 
 
Napětí a spád celého příběhu skvěle podtrhuje i hudba, která se příběhem prolíná, aby jednou zabouřila ve vypjatém nebezpečí a jindy jen lehce upozornila na novou kapitolu. Jako nenahraditelné koření pak působí obratné popisy moderních iluzionistických triků a tajemná a nevyzpytatelná postava Damiána, který důkladně podráždí vaši představivost. Jak to, že je před policií vždycky o krok napřed a jak je možné, že toho tolik ví?

Vaši zvědavost plně neukojí ani částečně otevřený závěr, který působí oproti propracovanosti celého příběhu trochu nedokončeně. Ponechává tak dostatek prostoru nejen pro spoustu spekulací, ale hlavně pro další vývoj příběhu, na který si ale budeme muset v češtině ještě nějakou dobu počkat. Série s Jessicou Blackwoodovou by totiž (soudě podle originálu) měla mít ještě několik dalších pokračování.