Zpět

Šifra mistra Maye

recenze, , 07.12.2015
Výjimeční lidé
Co může přimět bývalého forenzního specialistu, nyní učitele biologie Enzo Macleoda, aby svou pozornost namířil k deset let starému nevyřešenému případu záhadného úmrtí? No přece sázka. V knize novináře Rogera Raffina je publikováno sedm nevyřešených úmrtí a Enzo se vsadí, že by pomocí moderních metod mohl jedno z nich vyřešit. Podaří se mu přijít na kloub záhadnému zmizení profesora Jacquese Gaillarda?
Skotského tvůrce Petera Maye snad netřeba audioknižnímu publiku blíže představovat. Málokomu unikla série z ostrova Lewis, která posluchače prostřednictvím hlasu Jiřího Dvořáka zavedla do ponuré a nehostinně vyhlížející krajiny zapadlého koutu Spojeného království. Po úspěchu této trilogie začali mnozí její příznivci pátrat po dílech, která jí předcházela. Do zkoumání autorovy bibliografie se naštěstí pustilo i vydavatelství OneHotBook, které po předchozím úspěšném tahu chce ve vydávání zvukových verzí knih Petera Maye dále pokračovat. Jako první přišel na řadu Pán ohně ze série tzv. čínských thrillerů, a po něm už aktuální novinka Výjimeční lidé, patřící do dalšího autorova cyklu, tentokrát s názvem Akta Enzo.

Naštěstí, na rozdíl od jiných detektivních sérií, se tentokrát podařilo začít chronologicky, takže společně s českou premiérou v tištěné podobě přichází ve stejném roce i audiokniha první části řady. Ta zaujme i netradičním výběrem interpreta. Určitě by bylo snadné sáhnout po některém ze známých hlasů, OneHotBook se ale dlouhodobě snaží samo vyhledávat nováčky. U Výjimečných lidí padla volba na Davida Matáska, jehož obličej není televizním divákům neznámý, jeho hlas ovšem zatím na audioknižním trhu větší uplatnění nenašel. Upoutat mohl snad jen postavou kluzkého záporáka v jedné severské detektivce, tedy v roli, která mu dle podaného výkonu naprosto sedla. Při četbě se musí interpret dostat do rolí všech postav, tedy nejen těch záporných, což naštěstí Davidu Matáskovi jde více než dobře. Pomohlo mu, že Peter May načrtl postavy výraznými tahy a přiřadil jim specifické povahové rysy a způsoby jednání, které tak mohl Matásek ve svém herectví skvěle reflektovat. Nejde tu sice o žádné výrazné změny hlasových poloh, ale posluchač se v hrdinech určitě neztratí.

Samotný děj možná trochu překvapí ty, kteří s Mayem podnikli pouze výlet na Hebridy. Oproti atmosférickému příběhu, který upozaďuje vraždu ve prospěch genia loci, je tomu ve Výjimečných lidech naopak. Jestliže Skála obsahovala detektivní zápletku téměř jen jako doplněk k barvitému líčení skotských pustin a Pán ohně naproti tomu působil trochu jako kriminální lovestory, Výjimeční lidé nedají nevzpomenout si na Dana Browna a jeho Šifru mistra Leonarda. Oproti ní sice nejde v Lidech o světovou záhadu, ale přístup k zápletce jako luštění na sebe navazujících symbolů je obdobný.

Od podobného románu by čtenář nejspíš očekával složité problémy, které mnohdy zavedou hrdiny do slepé uličky. Ve Výjimečných lidech jde ale možná všechno až moc snadno. Chvílemi to může působit, že autora přestalo někdy ve třetí kapitole bavit postavy mást a uvádět na falešnou stopu, takže za pomoci internetového vyhledávače odhalí sebevětší problém zhruba ve čtvrtém odkazu, pokud tedy postavy nenapadne správné řešení díky rozsáhlým znalostem samo od sebe. Což asi nebude úplně běžné, pokud nejste výjimeční lidé. Posluchači taky nejspíš dojde, že když hrdina celou polovinu knihy zakopává doma o nastrčený detektor kovů, nejspíš jej náhodou bude ke konci knihy potřebovat. A neplete se. Milostná zápletka v Pánovi ohně byla podobné klišé, bohužel se ani zde předvídatelných věcí autor nezbavil. Vše lze ale zamaskovat faktem, že jak pachatelé, tak jejich pronásledovatelé prostě jsou výjimečnými lidmi.

Česká audioknižní podoba však naštěstí přihodila ještě další výjimečnou dvojici a tou je osvědčený režisér Michal Bureš s výše zmíněným interpretem Davidem Matáskem. Právě výborná a na poslech velmi přirozeně znějící interpretace patří k výrazným přednostem Výjimečných lidí, kteří tak nedávají prostor odložit sluchátka dříve, než se dostanete k závěru poslední kapitoly. Zvukový podkres se navíc příliš neopakuje a pomocí více motivů tak četbu oživovuje a celkově podtrhuje.
 

Pokud byste od Výjimečných lidí čekali, že přinesou originální postup pátrání po pravdě nebo že vás pohltí pařížská atmosféra ve stylu lewiských příběhů, možná budete trochu zklamáni. V rámci francouzských lokací i děje se naštěstí podařilo vměstnat spoustu zajímavých informací z historie, vědy nebo architektury, ale jen v míře, která posluchače nezahltí, což naštěstí platí i pro množství postav.

Výjimeční lidé se poslouchají opravdu dobře. Pokud budete pátrání po významu symbolů brát s nadhledem, můžete ocenit zejména charaktery postav. Ty jsou sympatické a výrazné, do jejich světa posluchač vpluje nenásilně a okamžitě. Slova chvály pak míří i na zvukovou adaptaci, která dílu výrazně pomáhá. V některých místech byly sice ponechány slyšitelné nádechy, ty však s postupem času vymizely ať už pomocí techniky nebo zlepšením způsobu interpretova čtení.

Když se sejdou výjimeční lidé, nemusí to vždy dopadnout dobře. Někdy to dokonce končí zločinem. Naštěstí pouze v případě vrahů z děje tohoto románu, protože zpracování audioknihy rozhodně prohřeškem není. Jinak pojatá trilogie Lewis souzní s melancholickým Jiřím Dvořákem stejně tak, jako Výjimeční lidé se se zaujetím čtoucím Davidem Matáskem. Stavbou odlišně pojaté romány tak po stránce zvukové podoby pojí špičkové audioknižní zadaptování.