Zpět

Záhady pro mladé detektivy

recenze, , 27.10.2021
Dětské detektivky s hádankou
Sourozenci Pavla a Petr mají pod čepicí. Baví je luštit nejrůznější hádanky a přijdou na kloub každé záhadě. Svůj důvtip neuplatňují jen při četbě knih a sledování napínavých filmů, ale i v běžném životě. Po stopě se tak pouštějí v případech, kdy někdo z jejich kamarádů či sousedů potřebuje pomoc. Říkají si „Pátrači“ a třebaže dvanáctiletou dívku a osmiletého chlapce mají dospělí tendenci podceňovat, dokážou si poradit s ledasčím. V deseti příbězích, v nichž dvojice mladých detektivů slaví úspěchy v pátrání nejrůznějšího druhu, můžete prověřit své schopnosti i vy se svými potomky. Pod názvem Dětské detektivky s hádankou je v audioknižní podobě právě vydává Supraphon.
Titul je určen zejména dětem od deseti let, poslechnout si jej však mohou i dospělí. Ti tak můžou s lehkým úsměvem či nostalgií zavzpomínat na dětství, kdy podobné detektivní příběhy vycházely nejen v novinách či časopisech, ale byly vysílány i na rozhlasových vlnách. Tato desítka příběhů je však zcela nová, původní. Pochází z pera autorské dvojice Jaroslav Major a Alan Piskač. Ti využili dobře známé schéma, kdy se v první části každého příběhu vylíčí zápletka, předloží posluchačům veškeré stopy a vodítka, ale nikoliv řešení. To následuje ve druhé části, kterou na CD i v digitální podobě nahrávky tvoří samostatná zvuková stopa. Ta je navíc ještě ohraničena zvukovým předělem, takže by se nemělo stát, že si někdo poslechne rozuzlení dříve, než se má možnost nad předloženou záhadou sám zamyslet.
 
A na jaké druhy případů se můžou posluchači těšit? Pavla s Petrem se pouštějí jak do nevinnějších pátrání, například po tom, kdo se pomstil jednomu z jejich kamarádů na dětském táboře či kdo ukradl buřty, které si se strýcem a dalšími sousedy chtěli opékat, zvládnou však i náročnější úkoly. Postaví se podvodnému prodejci nádobí, vypátrají ukradené horské kolo a pomůžou policii během vyšetřování vykrádání bytů na jejich sídlišti. Všechny příběhy spojuje nejen použitá hudba Jakuba Přibyla, dělící jednotlivé kapitoly za pomoci ústřední melodie, ale především hlas vypravěče. Tím se v režii Alana Piskače stal herec Matouš Ruml.
 

Tomu se na poli literatury pro děti a dospívající dlouhodobě daří. Stačí si vzpomenout na jím načtenou třídílnou sérii Prašina Vojtěcha Matochy, young adult fantasy Hvězdný prach Neila Gaimana či příběh Bertík a čmuchadlo z pera Petry Soukupové. I v audioknize Dětské detektivky s hádankou využívá svou schopnost zahrát jak mladší hrdiny, tak jejich dospělé souputníky. Přechody mezi věkovými kategoriemi postav či mezi chlapeckými a dívčími rolemi znějí naprosto přirozeně, beze stopy přehrávání a parodování. Desítka příběhů ubíhá ve svižném tempu a dvouhodinová nahrávka tak během několika málo dní rychle uplyne.
 
Kromě toho, že se řešení dvou příběhů vzájemně v principu trochu podobá, není audioknize vlastně co vytknout. Nahrávek, u nichž jsou do příběhu s detektivní zápletkou vtaženi i samotní posluchači určitě není na trhu nijak závratné množství a těch, které jsou určeny dětskému publiku, je tím spíše jako šafránu. Dětské detektivky s hádankou od Supraphonu ve výtečné interpretaci Matouše Rumla jsou proto příjemným zpestřením.