Zpět

Když je život opravdu pes

recenze, Niki Rádlová, 29.07.2014
Život byl pes
„Život je pes...“ Kolikrát už tento povzdech přešel přes rty každému z nás. Ale co kdyby Život byl skutečně pes? Jak by to vypadalo, to se dozvíte v audioknize Život byl pes od české spisovatelky Heleny Rytířové.
Ta má na svém kontě již knihu Jsem mrtvý, neplačte (a také několik kuchařek). Mimochodem i tato kniha je dostupná v audiopodobě. Z toho plyne, že díla Heleny Rytířové nejsou na poli audioknih žádnými nováčky a není divu, vždyť je spolumajitelkou nahrávacího studia Chevaliere v Řevnicích, kde byla nahrávka Život byl pes natočena. Je vidět, že má toto místo ráda, neboť do něj situovala i část tohoto příběhu.

Do role vypravěče byl obsazen Jiří Lábus, což je téměř vždy trefa do černého a ani nezáleží na tom, zda se jedná o titul pro dospělé či pro děti (ty si ho jistě budou pamatovat jako vypravěče velmi úspěšné audiopodoby Harryho Pottera a Kamene mudrců). A ani v tomto případě tomu není jinak. Jako vypravěč (a zároveň jediný interpret) příběhu psa Života odvádí skvělou a profesionální práci (a ještě u toho ve vhodných chvílích skvěle štěká, čímž dokresluje atmosféru příběhu a v neposlední řadě mu dodává na autenticitě). Jiří Lábus je zkrátka stálicí nejen na filmové a divadelní scéně, ale i na té audioknižní. Dokáže i malou roli skvěle vystihnout a pozvednout ji.

A co teprve, když máte možnost poslouchat jeho nezaměnitelný hlas, se kterým umí skvěle pracovat a modulovat ho podle toho, která postava jeho ústy právě promlouvá, téměř dvě a půl hodiny. To je pak lahoda pro uši posluchačovy. K tomu je třeba podotknout, že tato nahrávka je určena (navzdory obrázku na obalu, který evokuje spíše dětský titul) pro uši dospělých případně odrostlejší mládeže. Život byl pes si své zařazení ke společenské próze skutečně zaslouží.

Život psa Života totiž skutečně nebyl procházkou růžovým sadem (natož pak pohádkou), přesto si však zachoval optimistickou povahu a bral svůj úděl s nadhledem. Právě na jeho glosách a vtipných, i když někdy zároveň hořkých, postřezích o lidském životě je celý soubor volně navazujících povídek založen.