Šantaram
Utekl z australského vězení do bombajského slumu. Stal se členem tamního podsvětí a současně pomáhal těm nejchudším, kteří mu dali přezdívku Šántárám – muž božího míru. O svých nesnázích i nadějích začal psát román, jehož dokončení mu trvalo třináct neklidných let. Jeho kniha získala mezinárodní věhlas a uznání. Dosud vyšla v 39 jazycích ve 42 zemích po celém světě a prodalo se jí více než 6 milionů výtisků.
„Vzhledem k tomu, že příběh je autobiografický, a tedy odžitý, zaujal mě svojí syrovostí a zároveň hloubkou a poetikou některých autorových zamyšlení a neotřelých úhlů pohledu na svět, které jako vystudovaný filozof umí výborným a pronikavým způsobem formulovat,“ prohlašuje o Šantaramovi Jan Vondráček, jenž před čtyřmi lety zaujal posluchače interpretací další
„trestanecké story“ – Londonova
Tuláka po hvězdách (Radioservis 2016). Obě díla mají leccos společného – vycházejí ze skutečnosti, vypravěči jsou odsouzenci, jejichž osudy připomínají nevyzpytatelnost života, a dobrodružné pasáže se střídají s filozofickými úvahami. Na rozdíl od Darrella Standinga se však Šantaramovi podaří z vězení skutečně uprchnout, čímž naváže na úspěch proslulého Henriho „Motýlka“ Charriera. Většina románu se pak se odehrává během jeho života na útěku.
V příběhu zalidněném postavami z bombajského polosvěta, podsvětí a slumů se výtečně osvědčila Vondráčkova schopnost střídat odlišné hlasy a vyjádřit řadu emocí. Za všechny lze uvést Šantaramova indického přítele Prabhákara žvatlajícího „hinglicky“. Autentickou atmosféru dokresluje originální hudba skladatele Dominika Renče a více než 700 ruchů.
Režie se ujal Vondráčkův dlouholetý kamarád Jan Jiráň.
„Jenda dokázal jako dramaturg, režisér a hudebník knihu velmi dobře zpracovat, takže i přes její velký rozsah a náročnost byla práce na tomto napínavém románu velkou společnou radostí,“ komentuje spolupráci Jan Vondráček.
text: Kristián Entertainment