Zpět

Slavné případy Sherlocka Holmese 1

Slavné případy Sherlocka Holmese 1
S rukou na spoušti taseného ovladače přepínám v téměř libovolný večer televizní programy, od veřejnoprávního přes komerční po satelitní. Po obrazovce se řítí svalovec — cvak — pot se mu řine po udělaných svalech cvak — míří bouchačkou — cvak — kalašnikovem — cvak — kdovíčím na prchajícího zločince — cvak — je to ženská a málem mu ustřelí palici — cvak — omráčen padá a vstává —cvak — skočí z osmého patra a dopadne na paty — dost. Vypínám televizi. Nabídla mi dnešní podobu staré dobré detektivky překuklené do krimi akčního thrilleru.
Mám rád staré, dobré, aristokratické pány s přiměřenými bříšky, prokvétajícími šedinami či začínající pleší, s lidskou muskulaturou, které nepřebývá hmota chybějící v mozku. Mám rád idylické příběhy A. C. Doyla, v kterých k akci dochází až v důsledku rozumové analýzy, ve kterých dúvtip vítězí nad silou, kultivovanost nad brutalitou a právo nad zločinem. Mám rád múzického logika a džentlmenského pozorovatele Holmese a snaživého, věčně nic nechápajícího doktora Watsona, který je vždy o trochu hloupější než nejhloupější čtenář.

A mám rád herce, kteří ke svému herectví nepřišli v anabolických posilovnách. Kteří hrají rozumem a citem a nepředvádějí supermanskou atletiku v běhu, střelbě, zápasu a lásce. Mám rád herce, kteří mají také rádi mé oblíbené staré, dobré, aristokratické pány.
 

Bylo pro mě ctí a potěšením, že jsem se při své divadelní a rozhlasové práci mohl potkat s Rudolfem Hrušinským a Milošem Kopeckým. A tak je pro mě tato čtrnáct let stará nahrávka zvlášť milým připomenutím kultury, ve které detektiv řešil hádanky rozumem, a ne pěstmi a herec hrál duchem a srdcem, nikoli trénovanou biohmotou. Staří pánové sice zemřeli, ale vracejí se, jsou s námi stále. Třeba i na tomto nosiči. Naslouchat jim není nostalgie, jen připomenutí, že svět se ještě zcela akčně nezbláznil. A tak, milý Watsone, odložte televizní ovladač, posaďte se a chvíli poslouchejte.

Dobrý den, pane Kopecký. Dobrý den, pane Hrušínský. Dobrý den, pane Doyle. 
text: Jan Vedral, Radioservis
autor
úprava
Jan Vedral
název
Slavné případy Sherlocka Holmese 1
režie
interpret
Miloš Kopecký, Rudolf Hrušínský, Gabriela Vránová, Hana Macuichová, Josef Bek, Růžena Merunková, Eduard Cupák, Soběslav Sejk, Vlastimil Fišar, Marie Marešová, Vladimír Krška, Ladislav Kazda
délka
0:59
vydavatel
rok vydání
2003
hudba
Čeněk Pavlík
obal
Václav Kučera & Typo+, s.r.o.
zvuk
Jiří Bartoš
střih
Jiří Bartoš
produkce
Pavel Procházka
katalogové číslo
CR0258-2-801