Zpět

Stará dáma vaří jed

Stará dáma vaří jed
Vdova po plukovníkovi Linnea Ravasková, důstojná stařenka, se všemožně obětuje svému nezdárnému synovci. Aby za něj mohla zaplatit dluhy, prodá luxusní byt v Helsinkách, navíc každý měsíc odevzdává jemu a jeho dvěma zlotřilým kumpánům důchod. Pak ji ale jednoho dne synovec nutí, aby napsala závěť. Odkázat mu všechno a čekat na blížící se konec, to určitě. Stará dáma se vzepře a rozhodne se vzít věci do vlastních rukou. Její aktivita však rozpoutá množství černohumorných situací a scén jako z grotesky, mezi nimiž nechybí dobrodružné plavby po rozbouřeném moři ani několik mrtvol.
„Stará dáma vaří jed je první z řady audioknih, které od Arta Paasilinny chystáme. Než jsme nahrávku připravili k vydání, autor bohužel definitivně uzavřel svůj vlastní epilog. V audioknize ale nadále žije jeho chytré rošťáctví, dar psát opravdu vtipné dialogy, vymýšlet absurdní situace, výborně je ,okecat‘ a s úsměvnou pointou z nich ladně vybruslit, občas ještě s lehce mravokárně pozdvihnutým ukazováčkem. Stará dáma navíc díky zpracování v podání dvou výrazných narátorů text v dialozích krásně probouzí, promítá do prostoru v hmatatelné perspektivě a staví na kontrastu s niternějšími pasážemi, které v monolozích protagonistů ukazují, jak empatický pozorovatel cvrkotu života tenhle spisovatel byl a jak intenzivně vnímal skrytý tep pohnutek a motivací,“ uvedl Martin Pilař, ředitel vydavatelství OneHotBook.
 

„Román jsem před natáčením znal, protože hraju v představení Divadla Viola, které režírovala Lída Engelová a které je dramatizací knihy – a tu dělala režisérka audioknihy Jitka Škápíková. Právě to, že jsme se takhle potkali nad skvěle napsanou groteskou, bylo jedním z důvodů, proč jsme chtěli audioknihu natočit. Arto Paasilinna je velice známý spisovatel; vydává se i u nás, ale je to kultovní autor zejména pro Finy. Je to velice vtipná knížka, která reaguje na současné problémy, jež vnímají nejenom Finové, ale i my – rozpor mezi mladou generací a seniory v důchodu, nevybíravé chování mladých vůči zestárlým… Celé je to ale podané s velkou nadsázkou a humorem,“ líčí Jan Zadražil, který se v audioknize chopil „záporných“ partů, tj. nevděčného synovce a jeho vykutálených kamarádíčků. Milena Steinmasslová, představitelka audioknižní „staré dámy“ k tomu uvedla: „Já knížku neznala, takže jsem byla ráda za příležitost si ji přečíst. Někdy v polovině jsem si začala říkat: ,Doufám, že to směřuje k tomu, že jim ta babička naklepe zadek.‘ Protože pokud to bude, nedej bože, realistický román, tak to budu hodně špatně snášet. Závěr a druhou půlku jsem si tedy výrazně užila. Vzhledem k tomu, že se pomalu blížím do věku té stařenky, nejsem z pozice svých let zrovna zastáncem jednoduchého řešení, že tento svět není pro staré. Myslím si, že tenhle svět není možná pro slušné a bezbranné a je vlastně jedno, v jakém věku jsou. Takže pro mě nebylo důležité, že seniorka naložila mlaďochům, ale že to nandala třem sígrům, že slušnost nezůstala bezbranná.“ Jan Zadražil přizvukuje: „Je fakt, že ti kluci jsou esence bezohlednosti a do toho dokážou být dotčení tím, jak je k nim svět nespravedlivý. Tahle kombinace absolutní neempatie a opravdového grázlovství s pocitem, že oni jsou obětí doby, je tak typická. Setkávám se s tím docela často. Lidé, od kterých bych čekal, že začnou trochu přemýšlet o tom, jestli náhodou zlo, které se jim – aspoň z jejich pohledu – děje, není jenom tím, co se jim vrací za vlastní činy. Nejen že to nereflektují, ale ještě jsou schopní cítit se ukřivdění, že je k nim svět nespravedlivý. To je jedna z univerzálních věcí, které autor dokázal vystihnout. Ten druh lidí a povah, kteří žijí i mezi námi, rozhodně ne jenom ve Finsku.“ A jeho herecká kolegyně k tomu ještě dodává: „Je tam hodně momentů, kdy je realita popsaná způsobem, který vás rozesměje. Černá komedie, jak ji člověk zná třeba z filmů nebo ze starší literatury, dováděla stávající situaci za hranici reality, současná černá komedie tu realitu popisuje způsobem, abyste se z ní nezbláznili.“

Nahrávku v režii Jitky Škápíkové doprovází původní hudba, které netradičně vévodí vrstvená basová linka, obstarávající nenápadnou melodií spojovací prvek mezi většinou předělů. K poklidně bublající baskytaře se v harmonii přidává tradiční finský strunný nástroj kantele (finská citera), který ve vysokém tempu rozehrává zběsilou jízdu s akcentem na finské lidovky, na několika místech pak souhru navíc nakopne bytelně naboostrovaná a rozšklebená „elektrika“.
text: OneHotBook
autor
Arto Paasilinna
název
Stará dáma vaří jed
režie
interpret
Jan Zadražil, Milena Steinmasslová
délka
6:23
vydavatel
rok vydání
2018
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK118