Zpět

Vražda pro zlatého muže

Vražda pro zlatého muže
Kapitán Exner tentokrát vyšetřuje zločin z vášně, již vyvolávají nejen krásné ženy, ale také, a možná především, peníze. Zlatý muž je totiž vzácný soubor předmětů z doby stěhování národů. Poklad nedozírné ceny byl brzy po objevení ukraden z muzea okresního města, aby se po letech objevil v soukromé sbírce ve Francii…
Michal Exner působil na čtenáře ve své době nepochybně jako zjevení. Elegán s kapesníčkem upraveným zřejmě i v kapsičce pyžama, inteligentní diskutér, lamač ženských srdcí a majitel mercedesu kabrioletu. Někoho takového byste patrně mezi tehdejšími kriminalisty nehledali, takoví bývali spíš na druhé straně zákona, ovšem o to nadšeněji Exnera čtenáři přijímali. Příběhy s kapitánem Exnerem v hlavní roli pravda s postupující normalizací poněkud jalověly, narážek na režim ubývalo a přibývalo soudruhů, Erbenův vyšetřovatel si však stále držel svou šviháckou eleganci, nadhled, ironii a vtip.

Michal Exner a jeho dva pobočníci Vlček s Beránkem vstupují do příběhu ve chvíli, kdy na archeologické konferenci dojde k napadení a sebevraždě a na vykopávkách je objevena mrtvola, která rozhodně nepatří do archeologického portfolia. A to znamená, že se nonšalantní hrdina detektivek Václava Erbena opět ocitá ve společnosti nezapomenutelného enfant terrible archeologické komunity dr. Soudka, který mu bude v ledačem nápomocen. I když, pochopitelně, nerad. Dialogy Exnera a Soudka patří přesto k tomu nejlepšímu, co Vražda pro Zlatého muže nabízí.

Kniha vyšla v přetěžkém roce 1969, tedy v roce, na jehož konci nad občany ČSSR definitivně spadla klec. Text knihy však vznikal ještě v době plné nadějí a je to na něm znát. Užijme si tedy bonvivánského vyšetřovatele Exnera, kulatého Beránka s černým notesem, hubeného Vlčka s vyhaslou dýmkou a trochu toho vraždění. A kdo že je vrah? To, jako na začátku každé detektivky, ví „jen Bůh a svatý Václav“.
 
text: Radioservis
autor
Václav Erben
úprava
Eva Lenartová
název
Vražda pro zlatého muže
série
Kapitán Exner #4
režie
Radioservis, Tomáš Soldán
délka
4:25
rok vydání
2023
hudba
Blue Effect, Jindřich Brabec, Ladislav Štaidl, Pink Floyd, Viktor Sodoma ml., Memo Emidio Remigi, zpěv Karel Gott, Eva Pilarová, Jiří Štědroň
mastering
Miroslav Mareš
produkce
Bohdana Pfannová
katalogové číslo
CR1184-2