Zpět

Výjimeční lidé

Výjimeční lidé
Po úspěšné audioknižní trilogii Lewis v podání Jiřího Dvořáka a úvodním dílu série čínských thrillerů Pán ohně vychází další audiokniha podle románu oblíbeného spisovatele Petera Maye. Výjimeční lidé jsou první částí autorovy řady Akta Enzo, jejíž četby se ujal herec David Matásek.
„Peter May patří k našim bezesporu k nejoblíbenějším a nejúspěšnějším spisovatelům. Po úspěchu trilogie Lewis ověnčené dokonce cenou Audiokniha roku za nejlepší četbu a prvním dílu čínské série s Martinem Myšičkou a Janou Plodkovou startujeme již třetí řadu, tentokrát pro změnu z Francie. Autor bezesporu využil toho, že ve Francii žije i tvoří, a organicky propojil detailní popis Paříže, včetně bezpočtu názvů místních uliček, náměstí, jejích historických čtvrtí a temnějších zákoutí, s chytrým detektivním příběhem,“ uvedl Martin Pilař z vydavatelství OneHotBook.

Enzo Macleod, učitel biologie ve francouzském Toulouse, přijíždí do Paříže, aby se tu setkal s novinářem Rogerem Raffinem, autorem knihy o slavných nevyřešených vraždách. Coby bývalý skotský forenzní specialista se totiž Macleod vsadil, že díky současným vědeckým metodám by bylo možné rozlousknout i dosud nevyjasněné případy — jako deset let staré zmizení geniálního profesora Jacquese Gaillarda. Neidentifikovaná lebka nalezená v pařížských katakombách Enza záhy přivede na stopu rafinovaně ukrytých Gaillardových ostatků. Mezi tím ovšem řeší také problém, jak se sblížit s dcerou z prvního manželství, která s ním odmítá komunikovat, a okouzluje jej šarm spolupracující psycholožky.

Herec David Matásek sice pravidelně spolupracuje s rozhlasem a účinkoval i v obsazeních nejrůznějších dramatizací, ale četba kompletní nahrávky pro něj byla premiérová. „Mám hrozně rád práci v rozhlase, takže jsem měl opravdu radost. Dosud jsem ale vždy pracoval pouze na jednotlivých rolích. A najednou celá audiokniha. To znělo jako skvělá výzva a výzvy mám rád. Takže jsem se hrozně těšil, zbývalo už jen sladit frekvence s diářem,“ přiznal interpret. A dodal: „Byla to má první audiokniha a vůbec jsem netušil jaká je to dřina a makačka. Po nějaké době se člověk při čtení dostává do takového transu, pořád je schopen číst a hrát, ale přestane úplně vnímat okolí a naplno se do příběhu ponoří. To je hodně zajímavá poloha a nikdy jsem podobně intenzivní pocit ze čtení neměl. Je to prostě řehole, náročná, neustálou koncentraci vyžadující práce, ale samozřejmě krásná.“

Jedním z obtížných prvků v audioknize je všudypřítomná francouzština, ať už v typických výrazech, nebo ve jménech a názvech míst, kterou je nutné skloubit s českou četbou. „Text je doslova protkán místopisem Paříže a Francie vůbec, je to chvílemi až takový bedekr. Samozřejmě je to náročnější, když na každé straně čeká několik hezkých francouzských slovíček. Naštěstí mi to takový problém nedělá a s výslovnostmi mi celou dobu pomáhal režisér Michal Bureš. Ale o to víc bylo nutné se věnovat přípravě, minimálně půl hodiny před nahrávací frekvencí jsme věnovali opakování a cvičení výslovností,“ líčí herec nahrávání. Herec je navíc nejen interpretem, ale i nadšeným posluchačem audioknih. „Miluju mluvené slovo. Rozhlasové hry, četby, audioknihy... Když jsem byl dítě, neměli jsme doma televizi, tak jsem pořád visel uchem na rádiu a hltal ta úžasná dobrodružství a představoval si je. To mi nakonec vyhovovalo víc, než televize. Později už jsem si vychutnával jednotlivé herecké výkony,“ prozradil David Matásek.
 

Nahrávku opět doprovází původní hudba – pařížskou atmosféru navozuje moderní mix akustické kytary s elektronickým základem doplněný melodickým digitálním pianem.
text: OneHotBook
autor
název
Výjimeční lidé
série
Akta Enzo #1
režie
interpret
délka
11:33
vydavatel
rok vydání
2015
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Miloš Kot
střih
Miloš Kot
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK079