Zpět

Vzpoura proti globalizaci

Vzpoura proti globalizaci
Globalizace vytrhla stamiliony lidí z chudoby, přispěla k rozšíření vzdělanosti a zdravotní péče, díky mezinárodním normám je počet konfliktů nejnižší v historii. To jsou skvělé zprávy. Proč se tedy proti ní lidé bouří? Protože také umožňuje vykořisťování, poškozuje komunity, ničí ekosystémy a pomohla i šíření pandemie. Víme o tom a mnozí máme strach. Jakoby to dobré už bylo a my hledíme do budoucnosti s nejistotou.
Poznejte díky brilantnímu popisu i analýze současného stavu, že revolta proti globalizaci však není jen hrozbou, ale i velkou příležitostí. Díky její energii a potřebě změn máme jedinečnou šanci vytvořit spravedlivější a udržitelnější svět. Je to na nás.

Lidé po celém světě cítí ohrožení svého způsobu života, kultury a identity, ztrácejí důvěru v instituce. Z toho těží populističtí politici, šarlatáni brojící proti vědě, anarchisté, fundamentalisté, tvůrci falešných zpráv na sociálních sítích, totalitní ideologové i vyznavači konspiračních teorií. Poválečný věk zodpovědnosti společně se svou stabilitou a příslibem prosperity skončil. Nadav Ejal, přední izraelský novinář, popisuje tuto vzpouru proti systému na příbězích konkrétních lidí. Hovoří s anarchisty, neonacisty, ochránci přírody, uprchlíky, zoufalými horníky bez práce či politikem z potápějících se ostrovů. Pátrá po kořenech i důsledcích, analyzuje, nesoudí. Dochází k závěru, že máme jedinečnou šanci využít energii revolty a nasměrovat ji ke globálním reformám. Svět potřebuje zásadní přehodnocení ekonomiky, hodnot i způsobu, jakým země řeší lokální krize – a to směrem ke sdílené zodpovědnosti.
 

Mimo jiné si uvědomíte, že:

  • Rozšíření přístupu ke vzdělání i do chudších vrstev způsobila pragmatická poptávka bohatých vrstev po schopné pracovní síle.
  • Pokud je cena dovezených výrobků nižší, protože v místě výroby neplatí tak přísné zákony omezující znečištění, pak zákazníci šetří na úkor tamějších lidských životů.
  • Hlavním důvodem současného bezprecedentního vymírá­ní živočišných druhů je ztráta jejich životního prostoru.
  • Dopadům klimatické krize čelí už desetiletí chudé národy, které k ní přispěly nejméně.
  • K největším stoupencům populistů a krajní levice či pravice nepatří chudí lidé, jež zasáhla krize nejcitelněji, nýbrž střední třída, která je těsně před pádem.
  • Neexistuje žádný ověřený model pro zachování moderní spo­lečnosti za podmínek klesajícího počtu obyvatel.
  • Islámský fundamentalismus se navenek tváří jako ochránce tradice, ale je moderním fenoménem využívajícím nejnovější technologie.
text: Jan Melvil Publishing
autor
Nadav Eyal
název
Vzpoura proti globalizaci
interpret
Aleš Slanina
délka
14:22
vydavatel
Jan Melvil Publishing
rok vydání
2021