Zahalte jí tvář
Velká Británie padesátých let minulého století. V paměti společnosti ještě přežívají vzpomínky na krutá válečná léta, ale zároveň se připravuje období ekonomické prosperity i jisté rozvolnění tradiční morálky šťastných let šedesátých. Ve šlechtickém sídle Martingale v malé obci nedaleko Londýna se však čas jakoby zastavil.
Život rodiny je poznamenán nečekanou událostí, pomocnice v domácnosti, kráska a provokatérka Sally je jednoho večera nalezena ve svém zamčeném pokoji zavražděna. Případ přesahuje možnosti místní policie, a tak se případu ujímá vrchní inspektor Adam Dalgliesh ze Scotland Yardu.
Detektivní román
Zahalte jí tvář začala P. D. Jamesová psát v polovině padesátých let. Jakkoli na dráhu spisovatelky pomýšlela už od mládí, mohla se mu věnovat až mnohem později. Kvůli válečnému zranění manžela závisela rodina na jejích příjmech. Pracovala v různých státních institucích a psát mohla jedině ráno před odchodem do zaměstnání. Pracovat nepřestala ani jako proslulá autorka, příznačně nakonec zakotvila v kriminalistickém oddělení ministerstva vnitra. Autorkou na volné noze se plně stala až po odchodu do důchodu v roce 1979.
Jamesová přiznala ve své autobiografii
Život nejsou jen vraždy, že její původní ambicí bylo psát vysokou literaturu a psaní detektivek zpočátku považovala pouze za užitečné cvičení. Pak změnila názor a pochopila, že i v kriminálním románu se může vyslovovat k reálnému životu britské společnosti.
Její kultivovaný inspektor Scotland Yardu se zálibou v poezii a jazzu Adam Dalgliesh vstoupil poprvé do dějin detektivní literatury v roce 1962 a rychle se v nich zabydlel jako nový typ moderního britského detektiva, v jehož způsobech a myšlení stále žije typicky britská gentlemanská tradice. Jamesová napsala celkem čtrnáct knih s touto postavou, k jejíž popularitě nepochybně přispěla i filmová a televizní zpracování.
Phyllis Dorothy Jamesová (1920–2014) je literární kritikou považována za pokračovatelku klasiků britského detektivního románu Arthura Conana Doylea, Agathy Christie a Dorothy L. Sayersové a ceněna za schopnost překonávat stereotypy žánru i vytvářet zajímavé situace, které zrcadlí život a vztahy moderní společnosti.
text: Radioservis