Zpět

Zahalte jí tvář

Zahalte jí tvář
Velká Británie padesátých let minulého století. V paměti společnosti ještě přežívají vzpomínky na krutá válečná léta, ale zároveň se připravuje období ekonomické prosperity i jisté rozvolnění tradiční morálky šťastných let šedesátých. Ve šlechtickém sídle Martingale v malé obci nedaleko Londýna se však čas jakoby zastavil.
Život rodiny je poznamenán nečekanou událostí, pomocnice v domácnosti, kráska a provokatérka Sally je jednoho večera nalezena ve svém zamčeném pokoji zavražděna. Případ přesahuje možnosti místní policie, a tak se případu ujímá vrchní inspektor Adam Dalgliesh ze Scotland Yardu.

Detektivní román Zahalte jí tvář začala P. D. Jamesová psát v polovině padesátých let. Jakkoli na dráhu spisovatelky pomýšlela už od mládí, mohla se mu věnovat až mnohem později. Kvůli válečnému zranění manžela závisela rodina na jejích příjmech. Pracovala v různých státních institucích a psát mohla jedině ráno před odchodem do zaměstnání. Pracovat nepřestala ani jako proslulá autorka, příznačně nakonec zakotvila v kriminalistickém oddělení ministerstva vnitra. Autorkou na volné noze se plně stala až po odchodu do důchodu v roce 1979.

Jamesová přiznala ve své autobiografii Život nejsou jen vraždy, že její původní ambicí bylo psát vysokou literaturu a psaní detektivek zpočátku považovala pouze za užitečné cvičení. Pak změnila názor a pochopila, že i v kriminálním románu se může vyslovovat k reálnému životu britské společnosti.

Její kultivovaný inspektor Scotland Yardu se zálibou v poezii a jazzu Adam Dalgliesh vstoupil poprvé do dějin detektivní literatury v roce 1962 a rychle se v nich zabydlel jako nový typ moderního britského detektiva, v jehož způsobech a myšlení stále žije typicky britská gentlemanská tradice. Jamesová napsala celkem čtrnáct knih s touto postavou, k jejíž popularitě nepochybně přispěla i filmová a televizní zpracování.
 

Phyllis Dorothy Jamesová (1920–2014) je literární kritikou považována za pokračovatelku klasiků britského detektivního románu Arthura Conana Doylea, Agathy Christie a Dorothy L. Sayersové a ceněna za schopnost překonávat stereotypy žánru i vytvářet zajímavé situace, které zrcadlí život a vztahy moderní společnosti.
text: Radioservis
autor
P. D. Jamesová
úprava
Neville Teller
název
Zahalte jí tvář
režie
Vlado Rusko
interpret
Jan Meduna, Jana Stryková, Jaroslav Plesl, Veronika Kubařová, Matouš Ruml, Jan Hyhlík, Aleš Procházka, Dana Černá, Dana Syslová, Kamil Halbich, Stanislava Jachnická, Petr Pelzer, Růžena Merunková, Oldřich Vízner, Svatopluk Schuller, Vladimír Polívka, Oldřich Vlach, Hanuš Bor, Martina Bezoušková, Zdeněk Dolanský, Petr Křiváček, Apolena Veldová, Miloš Hlavica, Jan Szymik, Zdeňka Sajfertová, Jitka Sedláčková
délka
1:53
vydavatel
rok vydání
2015
hudba
Kryštof Marek
obal
Atelier Degas
zvuk
Milan Křivohlavý
mastering
Miroslav Mareš
výroba
Český rozhlas
produkce
Bohdana Pfannová
katalogové číslo
CR0751-2