Zpět

Zázrak svaté Winifredy

Zázrak svaté Winifredy
Světaznalý bratr Cadfael se po rozmanitých životních dobrodružstvích uchýlil do kláštera v Shrewbury, kde se věnuje zahradničení a je obzvláště pyšný na svou bylinkovou zahrádku. Píše se rok 1137 a převor se pro opatství rozhodne získat ostatky velšské mučednice Winifredy. Se skupinou vypravenou za tímto účelem do Gwytherinu putuje i bratr Cadfael, aby jako rodilý Velšan při vyjednáváních tlumočil. Po příjezdu však mniši zjišťují, že snaha o převezení relikvií naráží na odpor místních obyvatel v čele s velmožem Rhisiartem. Ten je navíc vzápětí zavražděn.
„Příběhy bratra Cadfaela obsahují všechno, co mají rádi příznivci klasických detektivních příběhů, ale zároveň i něco navíc. Autorka je zasadila do dvanáctého století, takže jim dodala historický rámec, ale jejich poselství je zároveň leckdy nadčasové. Nechybí ani britský humor, přestože bychom ho ve středověkém klášteře možná nečekali. Ale bratr Cadfael má spoustu životních zkušeností, z nichž vyplývá i značný nadhled nad malichernostmi a záležitostmi zdánlivě zásadního významu, na které v církvi občas naráží. A nenápadný vtip v sobě skrývá už původní anglický název prvního dílu série A Morbid Taste for Bones neboli Zvrácená záliba v kostech,“ uvedla Šárka Jančíková, redaktorka vydavatelství OneHotBook. A doplňuje: „Autorčinu tvorbu jsme vedli v patrnosti, ale nakonec to byl podnět posluchače našich audioknih, který věci uvedl do pohybu. Jsme vždycky rádi, když nám ti, pro které to všechno děláme, dají vědět, co by chtěli poslouchat. Když se ukáže, že jde o nápad nosný pro audioknihu či jako v tomto případě pro celou řadu, jsme ochotni ho vyslyšet a uvést tak přání ve skutečnost. Vždyť kdo by nás měl inspirovat lépe než naše ,vlastní‘ publikum...“ Aktuální titul otevírá novou sérii, jejíž pokračování Jeden mrtvý navíc vyjde během letošního podzimu.
 

„Je to příjemná dobovka, velmi napínavá. Bratr Cadfael je vyrovnaný muž, těsně před šedesátkou, který má nejlepší léta za sebou a do řádu vstoupil až teď na penzi, tudíž předtím v životě zažil mnohá dobrodružství, jako celý předchozí život se mu stále líbí ženy a ke všemu má rozvážný, kritický postoj - i k té víře. Nelíbí se mu nic zkostnatělého, co nefunguje v běžném životě. Proto například neuznává žádné kulty,“ popisuje audioknihu a jejího hlavního protagonistu herec Pavel Soukup, který se stal „hlasem“ nejen aktuálního titulu ale i celé nadcházející detektivní řady. A dodává: „Je to renesanční člověk, nepřipadá mi, jako kdyby byl z dvanáctého století. Přijde mi velmi současný. Od obvyklých klášterníků se odlišuje svým střízlivým postojem, díky čemuž působí věrohodněji a skutečněji. Jedná se vlastně původně o světského člověka, a tím je mi blízký. Do opatství vstoupil tak trochu jakoby na důchod, aby si odpočinul, mimo jiné i od žen, jako zahrádkář pěstující bylinky, ale připlete se k vraždě, kterou musí vyřešit.“ Interpret si užil i způsob, jakým je příběh zprostředkován. „Součástí zápletky je nejen kritický pohled na celý církevní systém, ale také hodně humoru. Autorka to má moc hezky vymyšlené, problémy se projednávají, mluví se o nich, kladou se otázky a hledají odpovědi… Něco se stane a postavy chtějí přijít na kloub tomu, jak a proč se to přihodilo a kdo to udělal. A v tom je to zajímavé i zábavné,“ líčí narátor.

Nahrávku v režii Hynka Pekárka doprovázejí skladby skupiny Řemdih ze stejnojmenného alba. Kapela se zabývá středověkou hudbou ve všech jejích polohách od duchovních vícehlasých zpěvů a chorálů, přes dvorské tance až k pijáckým a milostným písním, čímž živě dobarvuje vyprávění.
text: OneHotBook
autor
Ellis Peters
název
Zázrak svaté Winifredy
série
Bratr Cadfael #1
režie
Hynek Pekárek
interpret
délka
7:59
vydavatel
rok vydání
2019
hudba
Řemdih
obal
Jindřich Loučka
zvuk
Jan Horáček
střih
Jan Horáček
mastering
Pavel Krch
výroba
produkce
Martin Pilař
katalogové číslo
AK265