recenze Nejslavnější psisko se vrací
Ve světové literatuře najdeme spoustu slavných zvířecích hrdinů. Ale v detektivním žánru bychom za nezpochybnitelnou jedničku nejspíše vybrali bezejmenného psa sídlícího v devonském hrabství, který trápí rod Baskervillů. Pes baskervillský, jak se označuje v nejznámějším případu Sherlocka Holmese, se na rozhlasových vlnách i zvukových nosičích objevuje pravidelně. Proto nepřekvapilo, že se svou troškou do mlýna přišel i Témbr, který do světa vypustil svou verzi letos v dubnu. Jak nová adaptace vyšetřování záhadného úmrtí sira Charlese Baskervilla, z něhož je obviněno strašidlo z rodové kletby, dopadla?
recenze Kriminalista v boji s dětskou vzpomínkou
Detektivní série jsou i mezi audioknižními posluchači velmi oblíbené a jistě právě proto je jich na trhu nepřeberné množství a další stále přibývají. Vydavatelství OneHotBook nedávno sáhlo po prvním dílu řady irské autorky Tany Frenchové, zasazené do působivého prostředí dublinského oddělení vražd. O kvalitách kriminálního thrilleru V lesích svědčí i fakt, že byl ověnčen Cenou E. A. Poea za nejlepší prvotinu roku 2008.
recenze Agatha pro tři hlasy
Jaké by to bylo řešit skutečné zločiny stylem oblíbených literárních hrdinů? Takovou otázku si položili Tommy a Pentlička a rozhodli se vydat po stopě zlodějů, únosců či vrahů vybaveni rekvizitami, které jim utkvěly v paměti při četbě detektivních románů. Osvědčí se v praxi postupy, které znají z knih, nebo jim k řešení dopomůže spíše vlastní důvtip a nápaditost? A protože jim nechybí ani soutěživost, snaží se každý z nich rozlousknout zločin dříve než jeho protějšek.
recenze Loučení mnoha barev
Návrat k formátu povídky nemohl pro německého spisovatele Bernharda Schlinka dopadnout lépe. Barvy loučení znovu potvrzují jeho mimořádný um citlivě, jazykově bez zbytečných příkras, zachytit i ty nejniternější projevy lidského prožitku. A tentokrát vše prostupuje prvek loučení.
recenze Kam zmizely?
Je polovina šedesátých let a v realitě všedního života se střetává nostalgie po dávno zmizelých časech s novými pořádky. Alespoň tak ve svém detektivním románu Na dosah ruky líčí dobovou atmosféru jeho autor Václav Erben. Jako místo dějiště si tentokrát vybral starý pražský činžovní dům, jehož chátrající, kdysi výstavní byty, obývá různorodá skupina obyvatel. Nechybí zde právník na penzi, známý herec, instalatér, akademik či celník. V posledním patře bydlí malíř, jehož přítelkyně kdysi tvořila pár s kapitánem Exnerem. A právě za ní vedou detektivovy první kroky, když po omšelém schodišti stoupá patro za patrem, aby vypátral, co se přihodilo dvěma starým obyvatelkám domu, které namísto cesty do lázní beze stopy zmizely.
recenze Znáte svůj největší dar?
Nebývá moc časté, aby nás tituly určené dětským čtenářům zavedly kromě fantastických vnějších světů i do tajemných zákoutí lidské duše a oblasti osobního rozvoje. Veronice Hurdové se to v knize Agnes a Zakázaná hora povedlo na jedničku. Její nenucený příběh plný idylických obrazů i nečekaných zvratů plyne tak přirozeně, že si možná ani nevšimnete, jak dlouhou cestu k poznání toho, co je v životě opravdu důležité jste společně s hlavní hrdinkou ušli. A nezáleží na tom, jestli je vám 11 nebo 90 let.
recenze Hlavně se udržet v lati, nezkolabovat, neječet!
Když se na české literární scéně objevil román Radky Denemarkové Peníze od Hitlera, přinesl s sebou několik bolestných témat, se kterými se nedokázala česká duše vyrovnat dodnes: chování během totalitního režimu – ať už nacistického nebo komunistického, vyhnání německého obyvatelstva po roce 1945, Benešovy dekrety, znárodňování a také restituce. Témata autorkou natolik úspěšně přiblížená, že jí přinesly cenu Magnesia Litera za prózu, Usedomskou literární cenu a Cenu Georga Dehia.
zpráva Zbrusu nové audioknihy
Právě jste doposlouchali další audioknihu a nevíte, kterou teď? Vyberte si z čerstvých novinek.
recenze Dějiny jsou tvrdé
Historie nahlížená z perspektivy toho, kdo se o ni zajímá, ale nezabývá se jí odborně, může přinést do čtení dějin osvěžující pohled. Samozřejmě, nedochází-li k účelovému zkreslování či dezinterpretaci. Něčeho takového se však Dan Carlin ve své knize Hardcore historie nedopouští. Dosvědčuje to snad dostatečně skutečnost, že ji v češtině vydalo nakladatelství Jan Melvil Publishing, které si zakládá na ověřených faktech a odborné či populárně naučné literatuře, která se k inklinaci k mýtům staví velmi kriticky.
zpráva Nejprodávanější audioknihy 5/2021
Čelní místa květnového žebříčku nejprodávanějších audioknih patří novinkám. Pomyslné zlato získává Dominik Dán a jeho Knieža Smrť – tuto sérii vydává Publixing v interpretaci Martina Mňahončáka. Stříbro  patří islandské autorce Yrse Sigurðardóttir, která posluchače zaujala svou audioknihou Poprava v interpretaci Kláry Cibulkové a z produkce OneHotBook. A bronz patří Aleně Mornštajnové, jejíž Listopád (rovněž OneHotBook) se v TOP10 drží už druhý měsíc. Další audioknihy nejprodávanější na Audiolibrix.cz najdete v tabulce níže.
recenze Šumění černobílého moře
Britská spisovatelka Susanna Clarková nechala čtenáře okouzlené její knihou Jonathan Strange a pan Norell čekat na další román dlouhých šestnáct let. Svým způsobem za to mohl úspěch podivuhodné prvotiny, kterou autorka propagovala tak svědomitě, až se zhroutila se syndromem chronické únavy. Nemoc ji od rušného světa odřízla a uvěznila v domě. Novinkový titul Piranesi odpovídá na otázku, zda je pro člověka nadaného vysokou citlivostí samota hojivá nebo naopak plodí přízraky útočící na samu příčetnost.
recenze Psáno s přílišným zaujetím
Načíst více než osmi set stránkovou biografii může představovat až neuvážené riziko, zvláště rozhodne-li se ho podstoupit nováček na poli audioknih. Navíc, jde-li o titul, o kterém se v loňském roce vedly na kulturní scéně dlouhé diskuse až hádky.
Zobrazeno: 1 - 12 z 3017
předcházející 1 2 3 4 5 6 7 8 9 10 následující