Zpět

Jan Hartl

Jan Hartl (foto: Radioservis)
Od dětství hrál ochotnicky divadlo a recitoval. Po absolutoriu studia herectví (1975) na pražské DAMU byl členem Realistického divadla (dnes Švandovo divadlo), kde skončil v roce 1988. V sezóně 1989-1990 působil v Divadle na Vinohradech, zahrál si v Krejčově novém Divadle za branou II. Od roku 1997 je členem činohry Národního divadla v Praze.
Velmi výrazná je práce Jana Hartla pro rozhlas, kde natočil nespočet četeb na pokračování a účinkoval v desítkách dramatizací. Důkazem jeho velkého hereckého umu je, že v anketě Neviditelný herec, kde posluchači hlasují pro nejlepší herecké výkony v Českém rozhlase, se čtyřikrát umístil na stupních vítězů, v letech 2004, 2006, 2007 a 2010. Slyšet jste jej mohli v Sáze rodu Forsytů, v dramatizaci Richard II., Putování za svatým grálem nebo v četbě Ptáci od D. de Maurier i jinde.

Kromě toho také pravidelně účinkuje v různých literárních pořadech na pražských poetických scénách (Divadlo Viola či Lyra Pragensis apod.). Rozsáhlá je jeho činnost mimodivadelní – diváci si ho pamatují z výrazných filmových rolí, např.: Tajemství hradu v Karpatech, Vesničko má středisková či z poslední doby Okresní přebor: poslední zápas Pepika Hnátka nebo Menzelův film Donšajni. Jan Hartl účinkuje také v televizních inscenacích a seriálech.
text: Kristián