Zpět

Daniel Krejčík

Daniel Krejčík (foto: Lukáš Houdek)
Daniel se narodil do „pohřebnické“ rodiny, jenž vlastní pohřební službu v Sobotce a Jičíně. Absolvoval jičínské Lepařovo gymnázium a dále vystudoval Státní jazykovou školu v Praze, obor francouzština.
S divadlem začínal pod vedením Lady Blažejové ve Studiu Šrámkova domu v Sobotce, dále při studiích pokračoval pod taktovkou Martina Zajíčka, Josefa Lédla a Radima Kalvody v Jičíně. Daniel hrál v divadelním souboru Blama, pod vedením známé herečky Blanky Zdychincové. Dále nastoupil jako herec do Divadla v Řeznické, kde ztvárnil hlavní roli v představení „Velmi shakespearovské vztahy“, dále si zahrál roli Horsta Kettnera v představení „Leni“, jež bylo oceněno Cenou Thálie. V Divadle na Vinohradech pak hrál v představení „Kočka na kolejích“ a za představení „Cock“ získal širší nominaci za Nejlepší mužský herecký výkon na Cenách Thálie.
V Divadle na Fidlovačce si zahrál hlavní roli Einara v „Dánské dívce“ a Benjamina v „Absolventovi“, ve Studiu Dva hrál s Jitkou Čvančarovou hru „Vlaštovka“ – v tomto představení je Danielův výkon hodnocen nadmíru kladně, a to jak kritiky, tak diváky. Dále hrál hlavní role v citových dramatech „Kdo zabil mého otce“, „Zlý jelen“, „Očistec si zaslouží každý“ a v H2O - Oldstars - Bytové divadlo měl hlavní roli ve hře „Všechny báječné věci“.
V roce 2017 založil společně s herečkou Petrou Horváthovou divadelní spolek SpoluHra, kde pravidelně hrál a ujal se i dramaturgie. Hráli v holešovické La Fabrice. První hrou, kterou uvedli, byla „V hodině rysa“. V roce 2017 byl také nominován v divadelních oceněních na Cenách divadelní kritiky (dříve Cena Alfréda Radoka) jako herecký Talent roku 2017. Další významnou roli ztvárnil ve hře „Po konci světa“ v Divadle v Celetné, v La Fabrice hrál hlavní roli Arthura ve hře „Úplné zatmění“, kde účinkoval se svým životním partnerem Matějem Stropnickým a Sandrou Novákovou nebo v Bytovém divadle v Košické hrál monodrama „Všechny báječné věci“, za které obdržel cenu za Nejlepší mužský herecký výkon roku 2018. Od roku 2019 byl stálým hercem Divadla na Fidlovačce, kde hrál a zpíval hlavní roli v muzikálu „Šakalí léta“ a též hrál hlavní roli ve světově úspěšném titulu „Dánská dívka“. Pravidelně účinkoval na Letních shakespearovských slavnostech.
Daniel se věnuje odmala dabingu. Ve filmu jsme jej mohli vidět ve filmu Rozkoš a Balada o pilotovi. Televize mu zatím dala více příležitostí, např. roli Daniela v Ordinaci v růžové zahradě, dále si zahrál zavražděného člena party ve V.I.P. vraždách a epizodní role měl i v seriálech Polda, Pod jedním nebem, Specialisté a Dáma a král. V seriálu Einstein si Daniel zahrál Rošťu Kubíka, bývalého studenta Filipa Königa v podání Vojty Kotka, který fetuje a chodí s dcerou policisty z oddělení, kde postava Vojty Kotka pracuje. Dále si Dan zahrál Squatera ve filmu Cena za štěstí, v seriálu 1. MISE hrál Doktora Černíka, v Půlnoční zpovědi ohledávacího technika a v serialu Vytoč mého agenta hrál asistenta Huga. Svou první hlavní roli v celovečerním filmu získal v dramatu Kam motýli nelétají, kde hrál studenta, který se se svým učitelem ztratí na školním výletě.
Partnerem Daniela byl syn herce a politika Martina Stropnického, Matěj, který je divákům znám z filmu Máj a jako bývalý předseda strany Zelených. Spolu se objevili v reality show Výměna manželek, kde Daniel odjel do náhradní rodiny na 10 dní dělat náhradní matku. Danielovým snem bylo mít děti a po natočení Výměny začali s partnerem uvažovat o adopci. Daniel měl s partnerem zámek v Osečanech, kde spolu bydleli a který spolu spravovali. V roce 2022 při válce Ruska s Ukrajinou začali s Matějem pomáhat ukrajinským rodinám a ubytovali je na zámku a pomáhali jim sehnat práci, zařídit doklady atd. Rozešli se ke konci roku 2023.
Na svém zámku s partnerem pořádali festival Letní divadelní scéna, kde i v představeních sami hráli. Daniel je také úspěšným spisovatelem. Jeho kniha „Nadělení“, která pojednává o jeho životě a o životě s jeho tehdejším přítelem na zámku, se stala bestsellerem a z důvodu velkého zájmu se dělal dotisk. 

text: CSFD