Zpět

Byl obyčejně lidský...

rozhovor, , 08.12.2015
František Nepil (foto: Karel Kestner)
V tomto adventním čase vydává AudioStory archivní nahrávku Vánoce s Františkem Nepilem. Bohužel již nelze popovídat si s jejím autorem a laskavým interpretem, proto jsme oslovili majitelku vydavatelství Jindřišku Novákovou, aby zavzpomínala na svou spolupráci s Františkem Nepilem.
Výběr povídek Františka Nepila s vánoční tematikou vydává AudioStory už potřetí. Znamená to, že je u posluchačů tak populární?
Ano, je to pravda! František Nepil byl a je fenoménem. Stal se slavným spisovatelem už za svého života. Má obrovský fan club čtenářů i posluchačů. Ano, posluchačů, protože velkou popularitu si získal právě svým autorským čtením vlastních fejetonů v Československém rozhlase.

A tam jste se s ním osobně seznámila?
Docházel v té době do sousední redakce mládežnického vysílání – do literární redakce pro děti a mládež. Byl to milý člověk – takový „obyčejně lidský“, a přitom vzdělaný, sečtělý a světaznalý. Dokonale ovládal svou rodnou řeč v psaném i mluveném projevu. Psaný projev měl pečlivě vybroušený a propracovaný, přitom působil lehce a svěže. František měl velikánskou slovní zásobu a se slovy si hrál, podobně jako Karel Čapek, který ho prý jako malého chlapečka choval na klíně. Jeho ústní projev posluchače uhranul a odzbrojil svojí vřelostí, pravdivostí i prostotou, dalo by se říci až naivitou výrazu. Myšlenky, které vyslovoval, měly však k naivitě velmi daleko.

Můžete zavzpomínat na natáčení vánočního titulu s Františkem Nepilem tehdy v roce 1994?
František Nepil byl velice galantní člověk a také opravdu pokorný tvůrce. Na nikoho se nevyvyšoval a před nikým se neponižoval. Nezapřel v sobě profesionála každým coulem a měl velký smysl pro humor i pro fair play. S takovým tvůrcem se spolupracovalo opravdu krásně a pohodově. Smlouvu jsme podepsali po dobrém obědě v útulné restauraci, kde jsme se sešli ve třech, i s panem režisérem Jiřím Šrámkem. S tím se měli rádi a byli ve studiu na sebe zvyklí – působil mnoho let v Supraphonu jako šéfrežisér edice mluveného slova. Pan režisér Šrámek kdysi spolupracoval také s vynikajícím dramaturgem a literárním kritikem, doktorem Vladimírem Justlem, svéráznou postavou tehdejší literární bohémy. A třetím pracovním partnerem mu byl Milan Friedl – herec a umělecký ředitel Nadace Lyry Pragensis. A právě s těmito pány se lidsky i profesně často potkával František Nepil, který pro Supraphon natočil mnoho svých pohádek. Některé si četl sám, jiné mu interpretovali výborní herci či populární zpěváci. A musím ještě dodat, že všichni tito slovutní pánové považovali vydavatelství AudioStory za svého pokračovatele. Toho jsem si opravdu cenila. Všichni jsme budovali své dílo krůček po krůčku s obrovským zanícením a téměř buldočím zakousnutím, s nekonečnou vizí a oddaností.

V portfoliu AudioStory se nacházejí ještě dva tituly související s Františkem Nepilem - zvuková podoba vybraných textů z jeho poslední knihy Ohlédnutí v interpretaci Josefa Somra a vzpomínkové pásmo To byl František Nepil. Chystáte se i k jejich znovuvydání?
Bylo by fajn, kdyby se podařilo je také potřetí vydat a dostatečně zviditelnit, neboť jde o cenné nahrávky mluveného slova. Kniha Ohlédnutí se zrodila až po autorově smrti a nastal problém, komu z herců text svěřit. Zvolila jsem Josefa Somra, jehož profesionalita a lidské charisma s panem Nepilem hluboce souzněly. Z toho jsem měla velkou radost! Navíc pan Somr vůbec Františkův projev nekopíroval!

A ta druhá audiokniha?
Vzpomínkové pásmo To byl František Nepil jsme vydali k prvnímu výročí autorova úmrtí jako poctu a dík Františku Nepilovi. Zavzpomínali na něj Miroslav Horníček, Jindřiška Smetanová, Jitka Molavcová, Marie Kubátová, Josef Koutecký a Miloslav Jágr. Nahrávka byla samozřejmě ozdobena několika Nepilovými fejetony v autorově podání, protože to právě jeho fanoušci tolik milovali.

Aktuální audiokniha Vánoce s Františkem Nepilem vychází v koprodukci AudioStory a nakladatelství Vyšehrad. O kolikátý společný titul už jde a jak vůbec funguje vaše spolupráce?
Jde o dvacátý čtvrtý společný projekt a v nejbližším horizontu máme v plánu ještě dalších dvanáct audioknih. Spolupráce je vynikající. Vybíráme společně tituly k vydání. Jednak z produkce AudioStory, jednak z knižní produkce Vyšehradu, jednak vytváříme po vzájemné dohodě novinky. Podílíme se rovným dílem na výrobních nákladech i distribuci. Partnerství s Vyšehradem je postaveno na lidské slušnosti, profesionální solidnosti a spolehlivosti i vzájemných sympatiích a důvěře. Je to radostná kooperace.

Děkuji za odpovědi a přeji krásné Vánoce. Třeba s Františkem Nepilem.