Zpět

Rád při čtení rozkrývám pozadí příběhu

rozhovor, , 11.05.2023
Martin Stránský, foto: Show Jana Krause, FTV Prima
Detektivky Dominika Dána si po domácím publiku získaly mnoho příznivců i u nás. Audioknihy tohoto bestsellerového autora existují nejen ve slovenském originále v podání Mariána Geišberga či Martina Mňahončáka, ale i v češtině. O jejich zvukovou podobu se svým podmanivým hlasem stará jeden z nejoblíbenějších tuzemských interpretů audioknih, herec Martin Stránský. A právě jeho jsme nedlouho po vydání už páté české dánovky Dopis ze záhrobí vyzpovídali.
Stal jste se českým interpretem série detektivek Dominika Dána. Čím Vás tento
autor zaujal, že jste kývl na natočení série, čítající přes 20 titulů?
Já jsem měl vždycky rád české a slovenské detektivky. A dánovky, to je přece pojem! První slovo, které mě napadne, je, že jsou „milosrdné“. Velmi dobře se čtou a jsou naší mentalitě šité na míru. Je z nich poznat, že si autor prošel policejní prací, nejsou tam žádné zbytečnosti a málokdy v nich je nějaký Deus ex machina, tedy něco, co se nedá vysvětlit.

Detektivek vychází celá řada, čím byste posluchače nalákal právě na Vaše české dánovky?
Působí na mě uvěřitelně, jejich reálie jsou nám blízké. Navíc se odehrávají v docela nedávné minulosti, kterou všichni známe. Ale hlavně jsou fakt dobré!
 

Inspiroval jste se nějak tím, jak četli slovenské dánovky Vaši kolegové, případně filmovým zpracováním románu Rudý kapitán?
Slyšel jsem je, ale až po tom co jsem něco načetl. Viděl jsem i film. I kdybych si něco z toho ale pustil předem, myslím, že bych k tomu stejně pak přistoupil na Stráňu - tedy po svém.

Často nahráváte právě audioknižní detektivky a thrillery. Baví Vás stále tyto žánry?
Ano, baví mě moc. Detektivky jsou vděčné, rád v nich, stejně jako posluchači a čtenáři, rozkrývám pozadí příběhu. V každém z nás je kus detektiva a policajta. Thrillery jsou taky skvělé. Kdo by se nerad bál o „svého” hrdinu? A kdo se nebojí, snad ani nebyl nikdy malý. A být dítětem je přece tak osvobozující!

Dají se dánovky srovnat se skandinávskými detektivkami, které také často načítáte?
Co se týče napínavosti, určitě dají. Ale myslím, že dánovky jsou vřelejší a nejsou až tak drsné, jako severské příběhy. Jakoby byl sever inspirativnější pro větší zrůdnosti, které se u nás až tak moc nedějí. Ale kdoví, třeba má Dominik ještě něco v záloze?

Jak se připravujete na četbu audioknihy?
Po několikerém vhození do ohně, kdy text, který jsem načítal, byl ještě nevydaný a v podstatě tajný, takže jsem ho nesměl mít dopředu, jsem začal načítat v podstatě bez přípravy. Je to docela harakiri a úplně všechno takhle dělat nejde, ale mě to takto baví možná i o trochu víc, než kdybych to měl celé připravené. Měl jsem štěstí, že mě bardi jako Luděk Munzar, Boris Rösner, František Němec, Viktor Preiss, Pavel Pavlovský a další, naučili v rozhlase práci s textem, rozebrat ho na anionty. Rozhlasová práce je totiž skvělá příprava na audioknihy. Oboje má něco do sebe a jsem rád, že mám šanci to dělat.
 

Čtete ve studiu raději sám, nebo s režisérem?
Jak kdy Někdy je lepší, když tam je ještě někdo, kdo je chvíli s vámi, chvíli zase proti vám, a vede vás.

Jste známý tím, že výrazně odlišujete jednotlivé postavy. Jak si pamatujete polohy jejich hlasů, když se kniha většinou natáčí na více frekvencí?
To mi jde tak nějak samo. Často je v duchu vidím, a to mi tam pak automaticky skočí hlas a nějaká ta charakterizace figury. Dost mi také pomáhá, když je daná postava popsaná.

Kolik stráví herec ve studiu času oproti čisté délce vydané nahrávky?
V mém případě to je většinou tak, že výsledný čas je zhruba třetina času stráveného ve studiu. Takže když má knížka 11 hodin, strávím jich tam celkem zhruba 33.

Posloucháte sám audioknihy?
Poslouchám rád a nejsem vybíravý, baví mě skoro všechno. Jediné, co nemusím, jsou motivační knihy. Pokud nevím, že svět je báječné místo pro život, tak mi nepomůže, ani kdybych to celé přečetl šestkrát za den! Ale je fakt, že se právě tohle prodává snad nejlépe ze všech žánrů.

Máte vysněnou knihu, kterou byste rád načetl?
Těch by bylo! Ale zatím jsem dělal strašně málo dětské literatury, takže možná něco z tohohle ranku.
 
dominik-dan-crime-scene-original.jpg