Zpět

Ravenovy audioknižní písně

rozhovor, , 30.09.2018
Raven (foto: naposlech.cz)
Audioknihy vydavatelství Tebenas mají nepřeslechnutelný charakteristický rys – jsou doplněny původní písní, která se váže k příběhu. Autora hudby i textů těchto audioknižních písní, hudebníka Ravena, jsme navštívili v jeho pražském studiu a nechali ho povídat nejen o hudbě, ale samozřejmě i o jeho vztahu k mluvenému slovu.
Raven, vlastním jménem Vladimír Kučera, se v úvodu svého povídání představil jako hudebník. Připomněl ovšem i své rozhlasové kořeny – jeho otec, Ilja Kučera, byl dlouholetým rozhlasákem, jeho bratr je stále redaktorem Českého rozhlasu. Raven přilnul k hudbě, ale ve svém studiu natočil i několik audioknih (např. Jak jsme se učili člověkovat). S intenzívnější zvukařskou a hudební audioknižní práci ovšem začal až pro vydavatelství Tebenas.
 

Audioknihou Paklíč počínaje opatřuje Raven všechny další audioknihy vydavatelství Tebenas (Případ Pavlína, Rudé paprsky severního slunce, Dlouhý stín času, Jáchymov, Doskočiště Protektorát, Paní z šedivého domu, Na úsvitě nové doby, Přehodit řeku) kromě hudby také původními písněmi. Mluvil o inspiraci i o vlastním nahrávání těchto skladeb. Svěřil se se svým plánem vydat v příštím roce album složené převážně z těchto audioknižních písní.

Na závěr se rozpovídal o svých posluchačských zkušenostech a zážitcích a přidal i doporučení všem, kteří se k poslechu audioknih teprve odhodlávají.