Zpět

10 prázdninových audioknižních tipů

téma, , 30.06.2021
Letní prázdniny jsou již tradičně obdobím, kdy se poslechu audioknih můžeme věnovat častěji než jindy. Při cestování, domácích pracích i sladkém nicnedělání se často obracíme k četbě či právě poslechu mluveného slova. Audioknižní vydavatelé jsou si toho dobře vědomi, a proto ještě před červencem uvádí na trh velké množství novinek, určených dětem i dospělým.
Vybrali jsme desítku letos vydaných audioknih, které jsme na naposlech.cz recenzovali, a které si můžete poslechnout třeba právě v období prázdnin. U všech si můžete poslechnou ukázku a všechny si je také můžete okamžitě koupit a stáhnout do svých přehrávačů. A začneme dvěma tipy pro děti.

Agnes a Zakázaná hora je sice dobrodružným příběhem jedenáctileté dívky, ale poslechnout si ji mohou samozřejmě i kluci a vlastně celá rodina. Vyprávět ji budou Veronika Khek Kubařová a její kolega z Dejvického divadla Hynek Čermák.
   

Druhou audioknihou určenou dětem je Liška Bystrouška Rudolfa Těsnohlídka – řeklo by se klasické dílo, ale kdo může směle prohlásit, že ho zná v jeho původní literární podobě. Audioknižním posluchačům – a opět platí, že nejenom dětským – je nezaměnitelně čte Arnošt Goldflam.
   

Jakmile děti na dlouhé cestě autem usnou, mohou si jejich rodiče poslechnout například audioknihu Na dosah ruky. Detektivní případ kapitána Exnera natočil v ostravském studiu Českého rozhlasu režisér Tomáš Soldán s hercem Tomášem Jirmanem.
   

A pokud by se rodiče rozhodli raději pro překladovou literaturu, můžeme jim doporučit román z dostihového prostředí Krize. A věřte, že jeho autor Felix Francis v něm svému otci Dickovi rozhodně ostudu nedělá. Číst vám bude Jan Zadražil.
   

Legendární dílo A. C. Doyla Baskervillský pes vyšlo v roce 2016 v novém překladu a nedávno i coby audiokniha – dobrý důvod znovu si je poslechnout a seznámit s ním třeba i odrostlejší ratolesti. Po stopách tajemného psa půjdete s Vasilem Fridrichem.
   

V audiokniha Hardcore historie může být velmi neotřelou hodinou dějepisu. Vlastně hned deseti hodinami. Dan Carlin v ní nahlíží na dějiny jinou optikou a ukazuje, jak apokalyptické momenty historie formovaly lidstvo. Čte Zbyšek Horák.
   

Zejména ženským posluchačkám bude blízká zvuková podoba nejnovější knihy Aleny Mornštajnové Listopád. Román z české alternativní historie o tom, jak by to bylo, kdy to v Listopadu 89 nedopadlo, čtou Eva Elsnerová, Veronika Khek Kubařová a Vilma Cibulková.
   

A pokud budete hledat něco romantičtějšího, pak je k dispozici hned dvojí nastudování románu D. H. Lawrence Milenec Lady Chatterleyové. Jednou coby nekrácená četba pro tři hlasy, podruhé jako dramatizace z produkce Českého rozhlasu. Je jen na vás, které z nich dáte přednost.
   
 

Hostující profesoři britského spisovatele Davida Lodge vyšli v českém překladu poprvé v roce 1980, ale na svou audioknižní podobu si museli počkat více než dalších 30 let. O prázdninách bude humoristický román s akademického prostředí jistě výborným osvěžením
   

A na závěr našeho přehledu jsme si nechali nejoblíbenější letošní non-fiction audioknihu – Cirkadiánní kód Satchina Pandy, která vám ukáže, jak využít přirozený rytmus vašeho těla pro zdraví, výkon a zhubnutí.
   

Věříme, že si alespoň některý z našich tipů vyberete pro prázdninový poslech, a že vám audioknihy budou i v létě příjemným společníkem.