Zpět

5× Zdeněk Svěrák

téma, , 15.09.2020
Zdeněk Svěrák (foto: Martin Kubica, Supraphon)
Zdeněk Svěrák je další osobností, které Asociace vydavatelů audioknih udělila Zvláštní cenu za mimořádný přínos v oblasti mluveného slova. Nestalo se tak ovšem pouze za zásluhy interpretační, jako tomu bylo u Martina Stránského nebo Jiřího Dvořáka, kterým jsme se v této volné řadě věnovali dříve. Zdeňka Svěráka mohou posluchači audioknih znát rovněž jako autora, a to velmi široce rozkročeného. Pokusili jsme se vybrat 5 audioknih, kterými bychom mohli Svěrákův otisk v auditivní tvorbě nejlépe charakterizovat.
Čím jiným začít takto limitovaný výčet nahrávek než Cimrmanem – postavou, která je se Zdeňkem Svěrákem neodmyslitelně spjata. Dlouhá léta byly právě gramofonové desky a kazety Supraphonu pro mnoho zájemců jedinou možností seznámit se s hrami Divadla Járy Cimrmana. Dnes jsou již na CD vydány všechny v několika reedicích a k dispozici jsou samozřejmě také prostřednictvím digitální distribuce, například v kompletu Všech 15 her a texty, na které se nedostalo. A fanouškům DJC by neměly uniknout ani tituly z produkce Radioservisu Půlstoletí s Cimrmanem a samozřejmě Vinárna U Pavouka – výběr z legendárního rozhlasového pořadu, kde se jméno Jára CImrman objevilo vůbec poprvé.
 

Rozhlasová tvorba je ostatně velmi podstatnou oblastí Svěrákovy práce. V tomto našem přehledu musíme zmínit výsostně rozhlasovou hru Posel hydrometeorologického ústavu, která je posluchačům dostupná ve dvou verzích. Ta pozdější, ale známější se Zdeňkem Svěrákem v hlavní roli vznikla v roce 1992 zejména proto, že původní nastudování z roku 1969 bylo počátkem 80. let smazáno a dlouho se mělo za to, že je nenávratně ztraceno. Dnes je však i tato nahrávka s Jiřím Sovákem, Karlem Högerem a dalšími k dispozici, byť ve špatné technické kvalitě. Posluchači tak mohou srovnávat.
 

Obloukem se dostáváme k Svěrákově tvorbě pro děti, kterou reprezentativně mapuje supraphonský komplet nazvaný lakonicky Pohádky. Obsahuje rozhlasovou dramatizaci Tři auta z roku 1963, o dva roky mladší Krápník a Františka, která je první československou stereofonní rozhlasovou hrou a konečně Kolo se zlatými ráfky s historií velmi podobnou výše zmíněnému Poslu hydrometeorologického ústavu. Trojici rozhlasových pohádek doplňuje ještě dvanáct Radovanových radovánek v autorově interpretaci. „Komplet“ Pohádky však zdaleka není všeobjímající – novější Svěrákovy příběhy pro děti vyšly samostatně.
 

Neméně obsáhlá je i Svěrákova tvorba pro dospělé, z níž pro tento náš přehled vybíráme audioknihy Povídky a Nové povídky, které vycházejí ze stejnojmenných knižně vydaných souborů. Zvukovou podobu vydal v několika výběrech (což může být pro posluchače nepřehledné až matoucí) Supraphon a kromě autora se na nich interpretačně podílely také herečky Daniela Kolářová a Libuše Šafránková. Jistě není bez zajímavosti, že Povídky, které knižně vyšly poprvé v roce 2008, jsou vůbec první Svěrákovou beletrií pro dospělé.
 

Prozatím jsme se zaměřili na Svěrákovu autorskou tvorbu. Posluchači se ovšem mohou seznámit také se Svěrákem coby interpretem cizích textů. V nabídce jsou například benefiční audioknihy Příběhy Petra Šabacha a Rybí povídky Oty Pavla nebo například fejetony Milana Lasicy. My vám s radostí doporučíme Dětské etudy Ludvíka Aškenazyho, které v citlivé Svěrákově interpretaci dokonale sledují povahu původního textu.