Zpět

Ve stínu aneb Americká detektivní škola

téma, , 15.08.2017
Pokud rádi posloucháte detektivky, ale jejich hrdinové jsou pro vás příliš učesaní, pokusíme se vám dnes nabídnout něco trochu syrovějšího. Americká detektivní škola spolu s příběhy noir tvoří již po celá desetiletí protiváhu klasickým, zejména anglickým detektivkám a ani audioknižní svět tyto žánry nepřehlíží. Ale pozor! Nepůjde o žádnou procházku růžovou zahradou.
Pojem americká drsná škola vznikl v meziválečných Spojených státech a souvisí s rozmachem zločineckého podsvětí v této době. Uhlazení gentlemani, řešící zločiny na anglickém venkově, byli najednou příliš vzdálení surové realitě všedního dne velkoměst. Na změnu společenských poměrů tak reagovala literatura stvořením tzv. drsného chlapíka. Může sice jít i o policistu, ale nejčastěji se jedná o soukromé očko, osamělého bojovníka za spravedlnost, který se brodí bahnem temných uliček. Žije samotářsky, holduje alkoholu a má slabost pro krásné ženy. Pohybuje se v nejnižších patrech společnosti a jeho motorem je smysl pro spravedlnost ve světě, který je skrz naskrz prohnilý. Namísto zkorumpované policie se tak pouští do pátrání on sám, a to i za cenu nasazení vlastního krku. Cestou k cíli rozdá i utrží nejednu ránu, a ačkoliv ví, že sám svět nespasí, svůj boj nevzdává. Aby se vypořádal se zkažeností společnosti, pomáhá si sarkastickými poznámkami a cynickými hláškami.
 

Snad nejznámějším představitelem, a zároveň jedním z otců zakladatelů americké drsné školy, byl spisovatel Raymond Chandler. Poměrně bohatou zásobu jeho kratších příběhů skrývá archiv Českého rozhlasu. Zatímco však zdařilá série Pět příběhů a pět detektivů z roku 2002 zůstává nevydána, dvojice detektivek z počátku devadesátých let se zveřejnění dočkala. Španělská krev popisuje pátrání horkokrevného policisty Sama Delaguerry (hraje jej Svatopluk Skopal) po pachateli vraždy vlivného politika. Naproti tomu Petr Kostka v roli bývalého hotelového detektiva slídí v příběhu Král ve žlutém hávu v nočních barech po vrahovi muže, kvůli kterému přišel o práci. Nesporně nejznámější autorovou postavou je ale soukromé očko Phil Marlow. Jedinou dostupnou nahrávkou s ním je jeho zároveň nejslavnější román Hluboký spánek. Ten v roce 2012 uvedlo na trh vydavatelství Tympanum, přičemž za interpreta si vybralo Tomáše Hanáka, známého z chandlerovské parodie Mazaný Filip.
 

K autorům, kteří se řadí k americké detektivní škole, ale v drsnosti trochu polevili, patřili Rex Stout  a Ed McBain. Prvně jmenovaný stvořil detektiva Nero Wolfa, s nímž se můžeme setkat v nahrávce Vánoční večírek vydané roku 2013 Popronem na CD Vánoční detektivové. Druhý se pak proslavil zejména sérií krimi příběhů policistů z 87. revíru. McBainovy romány jsou stále velmi oblíbené, což dokazuje i rostoucí zájem vydavatelů. Nahrávku Modře vytetovaná dýka vydal nedávno pod knižním názvem Brokovnice Radioservis, brzy po něm navíc začala vycházet celá řada autorových knih pod taktovkou vydavatelství Bookmedia. Zatímco Brokovnice je zvukově bohatou dramatizací z roku 1990 s Pavlem Soukupem v hlavní roli, chronologicky (a pouze digitálně) vydávanou sérii 87. revír načítá jediný interpret, Jiří Plachý.

Drsné detektivní škole je blízký i žánr noir, spojovaný především se specifickými černobílými filmy z poloviny minulého století, odkud tento pojem přešel do literatury. Hrdinové často nestojí na straně zákona, nýbrž proti němu (nebo přinejmenším někde na rozhraní). V audioknižním světě se dá do této kategorie zařadit zejména gangsterka Pod rouškou noci autora Dennise Lehana, načtená v roce 2017 Pavlem Rímským.
 

Drsná detektivní škola si našla mnohé následovníky i u nás, což dokazuje především soubor povídek Praha Noir od vydavatelství OneHotBook. Některé příběhy v něm sice žánrově nesedí, ovšem například Mrtvá holka z čerťáku autora Jiřího W. Procházky by neměla milovníkům žánru uniknout. Tím spíše, že jejím hrdinou je vysloužilý policajt Robert Štolba, který se před časem objevil už v románu Mrtvá šelma. Ten svým stylem i hláškami k Chandlerovi přímo odkazuje, byť reálie jsou zcela české. Jako audioknihu jej vydalo vydavatelství Walker & Volf, přičemž na nahrávce znějí hlasy Jiřího Klema, Otakara Brouska ml. a Jitky Ježkové. Zapadnout by u posluchačů neměl ani drsný detektivní román Rychlopalba od Štěpána Kopřivy, načtený Ludvíkem Králem, vydaný roku 2015.

Je jen dobře, že se v dnešní době najde na trhu místo nejen pro staroanglické či severské detektivky, ale i pro drsnější příběhy z ulic nejen amerických velkoměst. Snad tomu tak bude i nadále a nabídka jejich titulů utěšeně poroste.