Zpět

Audioknihy kontra Netflix: Co nesledovat, ale poslouchat?

téma, , 12.12.2023
Tradiční souboj mezi zastánci filmových adaptací a původních knižních předloh se znovu rozhořel s rozmachem vlastních produkcí streamingových platforem typu Netflix nebo HBO Max. Možnost konzumovat zhutněný příběh s množstvím vizuálních efektů je jistě lákavá, ve prospěch knih naopak mluví mimo jiné možnost ponořit se hlouběji do děje a vychutnat i detaily a podrobnosti, které se do stopáže filmu či seriálu nevešly. Jenže co když máte méně času nebo se vám nechce číst?
Pak tu jsou pro vás audioknihy, které prostřednictvím interpretů přenášejí čtenářský zážitek do vašich uší, takže si můžete knižními bestsellery krátit čas i za volantem nebo při domácích pracích. Vybrali jsme pro vás několik tipů na poslech titulů, které sice můžete zhlédnout na Netflixu, HBO Max či Apple TV, ale které byste rozhodně měli především slyšet!

Bridgertonovi

Simon Basset, vévoda z Hastingsu, má starosti. Neví, jak se zbavit vdavekchtivých dívek ze sousedství a jejich otravných dohazovačů. Domluví se proto naoko se sestrou svého přítele Daphne Bridgertonovou, že se jí bude naoko dvořit. Brzy však oba zjistí, že hra na lásku možná není jen hrou… Romantický příběh Vévoda a já Julie Quinnové dal základ Netflixovému seriálovému hitu Bridgertonovi. Stejně jako navazující audioknihu Vikomt, který mě miloval a prozatím poslední vydané audioknižní pokračování Nevhodný návrh jej načetla v režii Jana Drbohlava herečka Lucie Pernetová. Témbr už na rok 2024 navíc chystá další dva díly série, kterými jsou Čekanka a S láskou, Eloise.
 
 

Cizinka

Diana Gabaldon se původně věnovala vědecké činnosti v oblasti zoologie a mořské biologie, k odchodu z univerzity ji přiměl až spisovatelský úspěch. Příběhy Claire, která se z 20. století přenese v čase do epicentra skotského povstání v 18. století a zamiluje se zde do charismatického Jamieho, s nímž se poté snaží unikat nástrahám osudu, si u nás získaly popularitu až díky stejnojmennému seriálovému zpracování Netflixu. Audioknižního vydání předloh jednotlivých sérií se ujalo OneHotBook, vypravěčkou byla zvolena Jitka Ježková. V režii Jana Horáčka se můžete zaposlouchat jak do úvodního dílu Cizinka, tak do pokračování Vážka v jantaru. Třetí Mořeplavec se právě připravuje.
 
 

Dámský gambit

Kalifornský rodák Walter Tevis se původně živil jako učitel, na dráhu spisovatele přešel plně až po padesátce. Do svých knih promítal mnohé autobiografické prvky, například téma závislosti na návykových látkách, poskytujících únik od reality. Na rozdíl od většiny jeho děl neobsahuje netflixový hit Dámský gambit prvky sci-fi jde o příběh osiřelé dívenky, která v sobě najde zcela výjimečné nadání pro šachy. Věci ale nejdou tak, jak by si hrdinka Beth představovala. Podaří se jí prosadit se, když bude i v životě uvažovat takticky? To si můžete poslechnout v nahrávce od OneHotBook, kterou načetla Jana Plodková, režírovaná Natálií Deákovou. Kdo by zatoužil po troše sci-fi, pak může zkusit i autorův další bestseller, proslavený filmovou verzí, v níž se v hlavní úloze mimozemšťana představil jedinečný David Bowie. Román Muž, který spadl na Zemi vydalo rovněž OneHotBook, a to v interpretaci Igora Orozoviče.
 
 

Duna

Série Duna amerického autora Franka Herberta patří mezi kultovní díla žánru sci-fi, několikrát proto byla přenesena na plátno či televizní obrazovku. Nejnovější zpracování si dokonce můžete vychutnat jako vizuálně dechberoucí velkofilm ve 3D. Dějově se příběh točí okolo mocenských bojů uvnitř galaktického impéria, přičemž cílem je ovládnutí planety Arrakis, zdroje vzácného koření, dávajícího možnost cestovat vesmírem. Audioknižní podoba od OneHotBook může divákům, kteří příběh nečetli, doplnit mnohé detaily a souvislosti, které film ponechává bez vysvětlení. Prozatím vyšla čtveřice nahrávek, ve všech uslyšíte hlas Marka Holého, kterého vždy doplňuje některý z hereckých kolegů. V úvodní Duně tak čte vybrané pasáže Jana Stryková, kterou ve Spasiteli Duny nahradil Jan Vlasák. Ve třetím díle Děti Duny se vedle Holého za mikrofon usadila Zuzana Slavíková, na prozatím nejnovější nahrávce Božský imperátor Duny se pak podílel Jan Jankovský.
 
 

Gereon Rath/Babylon Berlín

Když německý žurnalista Volker Kutcher začal přemýšlet o napsání série románů, odhalujících kořeny vzestupu nacismu v německé společnosti, psal se rok 2003. Trvalo ale několik let, než pro první díl zamýšlené desetidílné řady detektivek s ambiciózním kriminalistou Gereonem Rathem našel vydavatele a dalších pár let uplynulo, než došlo k dohodě o seriálovém zpracování. To se nakonec stalo nejdražší německou seriálovou produkcí všech dob a pod názvem Babylon Berlín už byly odvysílány čtyři řady. A stejný počet knih se dočkal i zvukové podoby. U OneHotBook tak doposud vyšly příběhy Mokrá ryba, Tichý zabiják, Goldstein a Spis Vaterland. Diváky možná překvapí, jak moc se adaptace od svých předloh vzdalují, což pro ně může být ideální záminka pustit se do poslechu. Určitě je potěší fakt, že režisér Michal Bureš sáhl po herci Janu Teplém, který postavu vyšetřovatele Ratha dabuje i v českém znění seriálu.
 
 

Hra o trůny/Píseň ledu a ohně

A dějově velmi odlišený příběh přináší v seriálovém zpracování HBO i fantasy Hra o trůny, kterou zde asi není nutné dlouze představovat. Svět válek o Železný trůn z pera George R. R. Martina pobláznil diváky napříč kontinenty natolik, že to zaskočilo i samotného autora, který od té doby ne a ne dopsat slibované dva závěrečné díly knižní řady. Seriáloví tvůrci si tak museli poradit a trochu překotně příběh uzavřeli, čímž si, stejně jako odchylkami od předlohy v předchozích řadách, proti sobě poštvali nemálo fanoušků. Prozatím neukončenou pětidílnou sérii Píseň ledu a ohně vydalo Tympanum v interpretaci Františka Dočkala. Konkrétně se tedy můžete zaposlouchat do titulů Hra o trůnyStřet králůBouře mečůHostina pro vrány a Tanec s draky.
 
 

Nadace

Ve sci-fi seriálu Nadace z produkce Apple TV sledujeme příběh tisíciletí trvající galaktické Říše, které nyní hrozí pád. Šanci na záchranu představuje geniálním matematikem Hari Seldonem založená Nadace, která by měla jednou navázat na kulturu impéria a stát se zárodkem Druhé říše. Ovšem i tento velkolepě pojatý seriál se věrně nedrží předlohy, takže kdo chce znát původní příběh, musí sáhnout po knihách. Ty napsal Isaac Asimov a zvukovou podobu jim u nás dává OneHotBook,  V režii Hynka Pekárka a interpretaci Martina Myšičky takto dosud vyšly tři audioknihy: Nadace, Nadace a Říše a nejnověji i Druhá Nadace.
 
 

Stranger Things

Americký mysteriózní sci-fi seriál Stranger Things je jedním z největších hitů Netflixu. Audioknižně vyšel pouze prequel Stranger Things: Šílená Max, který napsala Brenna Yovanoff a pro Tympanum jej v režii Zuzany Burianové načetla Anna Cima, v té době ještě pod příjmením Kameníková. Příběh dvanáctileté Maxine začíná po rozvodu jejích rodičů, kdy se po novém sňatku své matky rodina stěhuje ze slunné Kalifornie do nehostinného Hawkinsu, kde se navíc dějí podivné věci. Ráda by se stala členkou místní party, ale její součástí je i kluk Will, jehož mozek opanovalo Stínové monstrum…
 
 

Šedý muž

Thriller Šedý muž z pera Marka Greaneyho je napínavou jízdou plnou akce a nebezpečí, číhajícího na protagonistu, kterým je profesionální zabiják Court Gentry. Na základě knihy vznikl ve své době nejdražší film Netflixu. Snímek zčásti natáčený v Praze s Ryanem Goslingem v hlavní úloze ale příliš nenadchl. To audiokniha v podání Martina Stránského, kterou v režii Jana Drbohlava vydal Témbr, posluchačům určitě náladu nezkazí. Sled akčních scén a divokých soubojů pokračuje i v druhém díle Na mušce, kde se Court musí vypořádat se zradou svých bývalých parťáků ze CIA. Na světě je už několik měsíců i zvuková podoba dalšího Gentryho dobrodružství, nesoucí název Neřízená střela
 
 

Zaklínač/Sága o Zaklínači

Polák Andrzej Sapkowski se ve světě fantasy prosadil se svou Ságou o Zaklínači. Jejím hrdinou je Geralt z Rivie, člověk-mutant, chránící svět před magickými nestvůrami. Zaklínač se postupně dočkal počítačové hry, polské televizní série a nejnověji i netflixového seriálu z americko-polské produkce, nad kterým ale fanoušci knih příliš nejásají. Zvukově vznikla nejprve třídílná rozhlasová adaptace Zaklínač – Hranice možností, kterou v olomouckém studiu natočil Tomáš Soldán s Jiřím Vyorálkem a dalšími moravskými herci, následně se Sapkowského povídek režijně ujal Jakub Tabery, který je v dramaturgicky nepříliš šťastně uchopené dramatizaci Zaklínač I. Poslední přání natočil pro Audiotéku (v hlavní roli s Jiřím Dvořákem). V nezkrácené podobě se Geralta ujalo Tympanum, které za interpreta jednohlasé četby zvolilo Martina Fingera. S jeho hlasem tak můžete slyšet soubor povídek Meč osudu, stejně jako kompletní pětidílnou sérii románů a samostatně stojící příběh Bouřková sezóna.
 
 

Život na naší planetě

Netflix se věnuje i dokumentům. Jeden velmi úspěšný vznikl podle bestselleru doyena přírodovědeckých dokumentů BBC Davida Attenborougha a Jonnieho Hughese Život na naší planetě. Alarmující svědectví o stavu Země a možnostech zvratu nepříznivého vývoje si můžete poslechnout díky audioknize, kterou pro nakladatelství Práh načetl Ladislav Frej.