Zpět

Audioknihy Vlastimila Brodského 3

téma, , 29.12.2020
Ke 100. výročí narození Vlastimila Brodského mapujeme v třídílné sérii článků jeho bohatý zvukový odkaz. V první části jsme se zaměřili na nahrávky vydavatelství Supraphon, ve druhé jsme se podívali na rozhlasové snímky. Nyní přichází na řadu audioknihy, které vznikly u různých audioknižních vydavatelství.

Comenium

Před revolucí u nás kromě Supraphonu a Pantonu působil v oblasti mluveného slova také Národní podnik Comenium. Audio vydával na magnetofonových páscích a zaměřoval se převážně na výchovně vzdělávací nahrávky pro školy. Učitelé pouštěli dětem záznam z magnetofonu a k tomu promítali obrázky z tzv. diafilmů. Natáčení pořadů pro Comenium zajišťoval především Československý rozhlas.
 
Kromě propagandistických snímků vznikaly i nevinné projekty. Mezi léty 1984–1989 vznikla šestidílná série Pohádky pro mateřské školy. Sestava obsahovala nejrůznější příběhy od Boženy Němcové až po tehdy žijící spisovatele, například Hanu Doskočilovou či Miloše Macourka. Pohádky byly většinou jednohlasé a vedle Vlastimila Brodského v nich účinkovali Jiřina Bohdalová, Luděk Munzar nebo Věra Galatíková.
 
Brodský se objevil i na dvou páscích k diafilmu. V roce 1985 načetl Dobrodružství veverky Zrzečky a o tři roky později vznikl pásek s názvem Drdovy pohádky. Brodský spolu s Jiřinou Jiráskovou namluvili Zapomenutého čerta a Zlaté kapradí. Dodejme, že snímky Národního podniku Comenium dnešní posluchači v reedici nenajdou.

AudioStory

Když v roce 1991 založila Jindřiška Nováková vydavatelství AudioStory, které působí dodnes, jedním z prvních interpretů nahrávek mluveného slova byl právě Vlastimil Brodský. Z roku 1991 pochází tři stále prodávané nahrávky: první výběr z Čapkova Devatera pohádek, čtyři příběhy z knihy Oscara Wilda Šťastný princ a jiné pohádky a dvoudílný výběr Povídek z jedné a druhé kapsy, který dnes najdeme v jednom kompletu.
 

Bohužel většina dalších titulů s Brodským k dispozici není. V roce 1992 vyšla na čtyřech kazetách Marťanská kronika a Psí kazeta. Vlastimil Brodský byl velkým milovníkem psů a nápad natočit titul sestavený z psích příhod vzešel právě od něj. AudioStory s Brodským natočilo psí povídky od Karla Čapka, Jiřího Marka, Jana Wericha, Jaromíra Tomečka a Lubomíra Tomka.
 
V prodeji není ani několik povídek Oty Pavla v nahrávce z roku 1993 s názvem Nejen o rybách. Kromě Brodského obsahovala audiokniha i unikátní zvukové záznamy hlasů celé Pavlovy rodiny. Ke slyšení byl přímo spisovatel, jeho manželka, syn a rodiče. K mání není ani půvabná knížka Zbyňka Malinského Cyril a teniska (1994), Tracyho tygr (1996) a Exupéryho Citadela (2002). Naštěstí se alespoň stále prodávají Čapkovy Apokryfy (2000).
 

Multisonic

Jedním z nejvýznamnějších audioknižních tvůrců minulého století byl Tomáš Vondrovic, který do roku 1989 působil v Supraphonu, po revoluci šel na volnou nohu. Mimo jiné se uplatnil i jako režisér či autor ve vydavatelství Multisonic. Posluchači si možná vzpomenou na jeho audio verze šmoulích příběhů, ostatně právě název Šmoula vymyslel právě Vondrovic. První Šmoulí příběhy vznikly ještě pro Supraphon, Multisonic na ně zdařile navázal a v 90. letech natočil celkem čtyři nereedované tituly. Vlastimil Brodský v nich účinkoval coby vypravěč a pochopitelně i jako taťka Šmoula. K sehnání jsou Pohádky z rybníka od autora Racochejla Emila Šalouna, v nichž Brodský načetl celkem čtyři půvabné příběhy o vodníku Puškvorcovi.

Rotag

Jestliže jsme se doteď zmiňovali převážně o nedostupných nahrávkách, v případě Rotagu je tomu naopak. Malé vydavatelství hudebního skladatele Stanislava Chudoby se od počátku 90. let zaměřuje převážně na tvorbu pro děti. Tituly, které vycházejí převážně na CD, řadí po rozhlasovém způsobu do různých tematických řad. Edice Malé rozhlasové pohádky obsahuje dramatizované poetické seriály, z nichž každý se odehrává v jiném prostředí se specifickými hlavními hrdiny.
 
Vlastimil Brodský se podílel na dvou, jejichž autorka Jaroslava Pechová dokázala v nejlepším slova smyslu navázat na styl pohádek Václava Čtvrtka.  V Čertíkovi Perejdovi Brodský účinkoval coby Skřítek Kazoun a jeho hereckými partnery byli Ladislav Mrkvička, Eduard Cupák či Iva Janžurová. Podobné obsazení nalézáme v Zajíci Košťálkovi, kde Brodský zde ztvárnil Sluníčko. V reedici jsou tituly dostupné na CD i v digitálním prodeji.
 
Jaroslava Pechová je podepsána i pod půvabnou knížkou Pohádky z mechového lesa. Vlastimil Brodský v roce 1998 načetl 14 příběhů o skřítcích Mechechulácích, každý doprovodila veselá písnička, kterou v různých hlasových polohách zazpíval rozhlasový mistr zvuku Tomáš Pergl. Pohádky z mechového lesa vyšly původně na dvou magnetofonových kazetách v osmidílné edici Pohádky s omalovánkou. Jak už je z názvu edice patrné, kromě kazet byly v obalu k dispozici i omalovánky.  Nyní se Pohádky z mechového lesa prodávají na dvou CD.
 
V edici Pohádky s omalovánkou vycházely kromě Mechechuláků především klasické pohádky ve formě dramatizací, jejichž autorkou byla významná rozhlasová tvůrkyně Alena Riegerová. Brodský účinkoval coby vypravěč v příbězích Dlouhý, Široký a Bystrozraký, O Budulínkovi, Zvířátka a loupežníci a O perníkové chaloupce. V dramatizacích účinkovala spousta známých herců: František Němec, Josef Vinklář, Oto Lackovič, Jan Štastný, Antonie Hegerlíková či Jaroslava Drbohlavová. V reedici je na CD najdeme pod původním názvem edice, v digitální distribuci se edice z důvodu absence omalovánky přejmenovala na České lidové pohádky.

Další vydavatelé

Nahrávky následujících vydavatelů dnes už na trhu většinou nenajdeme, uvádíme je zde však z důvodu historického mapování.
 
V roce 1991 vydal Consus dvoudílnou nahrávku s názvem Pojďte s námi. Jednalo se o působivá reportážní pásma zaměřená na procházku Prahou, která napsal Jiří Drejnar. V prvním dílu posluchače městem provedli Vlastimil Brodský, Jan Kanyza a Zlata Adamovská, popisovaná místa zasadili do historického kontextu a přidali i jejich pověsti. Druhý díl, v němž kromě Brodského účinkovali Viktor Preiss a Jana Preissová, byl zaměřen na Hradčany a Pražský hrad.
 
V roce 1992 vydal Dalibor Janda ve svém vydavatelství Hurikán Records s Brodským dvě pohádky Boženy Němcové a to Prince Bajaju a O Slunečníku, Měsíčníku a Větrníku. V roce 1994 natočilo Mirdovo hudební studio Pravěké večerníčky Jiřího Žáčka a o rok později se na trh dostala kazeta od Sony Music Entertainment O myšáku Šerifovi.
 
Pro vydavatelství Tommü Records načetl Brodský v roce 1997 hned několik titulů. Prvním z nich byly příběhy o Kubovi a víle Kotrmelíně z večerníčků Evy Košlerové Pohádky z lipových špalíčků, následovali Drdovi Hastrmani a Dařbuján a Pandrhola. V roce 1999 se Brodský objevil na nahrávce Pohádky z čertovy nůše a přečetl příběh O čertu Drchničkovi.
 
Mezi léty 1997–2009 vycházela edice Království pohádek. Připomeňme, že za dobu existence vzniklo 150 CD, které byly součástí časopisu Méďa Pusík. Vlastimil Brodský se objevil na čtyřech titulech: Hajaja vypráví o dvou mužíčcích, Brodského Nepovedený čert (vyšel spolu s Vodníkem Řásničkou v podání Josefa Větrovce), nová Brodského verze Makové panenky a zahrál si měsíce Ledna v dramatizaci O dvanácti měsíčkách.
 
V letech 1999–2000 připravilo vydavatelství Lotos s režisérem Janem Fuchsem třídílnou sérii s názvem Nejmilejší pohádky. Pavel Grym v ní převyprávěl lidové příběhy typu Čert a Káča, Malá lesní víla, Popelka, či Sněhurka a sedm trpaslíků. Ve vyprávění se v prvním a druhém dílu střídal Brodský s Naďou Konvalinkovou a ve třetí části se posluchačům místo Naďi Konvalinkové představila Tereza Brodská.
 
V roce 2000 se na trhu objevila nahrávka podle knihy Vlastimila Brodského a Mileny Pekárkové Na mou duši do psích uší. Snímek vydavatelství Monitor-EMI obsáhl celkem pět moderních příběhů inspirovaných světem zvířecích kamarádů. Muzikou je doprovodila kapela Nahoru po schodišti dolů band. Ve stejném roce vznikla u Fermaty edice České národní pohádky. Brodský se objevil na titulu nazvaném Dědečkovy pohádky a vyprávěl dva příběhy od Jindřicha Šimona Baara: O modrém ptáčku a Jak dal sedlák študýrovat vola, a O řepě od Františka Bartoše. Pro úplnost dodejme, že Brodský v edici namluvil i pohádku Švec a čert, která vyšla společně se Zlatovláskou v podání Libuše Havelkové.
 
Fermata se však podílela i na vydávání rozhovorů se známými osobnosti, s nimiž si povídala spisovatelka Zuzana Maléřová. V roce 1998 vedla audio interview i s Vlastimilem Brodským. Záznam vyšel původně na kazetě s názvem Prohrané slzy, nyní je k mání v edici Mluviti stříbro s podtitulem Vlastimil Brodský – Zpověď.