Zpět

Britské detektivky a thrillery: Moderní detektivky

téma, , 09.09.2021
Co může být britštějšího, než stará dobrá detektivka? V našem seriálu mapujeme nejzajímavější autory v oblasti detektivek, krimi a thrillerů, pocházející z britských ostrovů. V minulém, úvodním dílu jsme se blíže podívali na průkopníky detektivní literatury a nyní si přiblížíme jejich moderní následovníky.

Caroline Graham (1931)

Tato anglická spisovatelka se předtím, než se vydala na autorskou dráhu, živila jako dělnice, herečka, divadelní ředitelka či redaktorka rozhlasové stanice. Své pestré životní zkušenosti zúročila ve svých knihách až těsně před šedesátkou, kdy se úspěšně zapsala do dějin detektivní literatury svou prvotinou v tomto žánru. V příběhu nazvaném Mrtví v Badger’s Drift přivedla na svět postavu policisty Toma Barnabyho, který ji v dalších šesti knihách provázel až do konce její kariéry. Popularitu tohoto sympatického hrdiny ještě zvýšil televizní seriál Vraždy v Midsomeru. Život v tomto fiktivním hrabství je zjevně velmi rizikovou záležitostí, neboť v něm během téměř sto padesáti epizod došlo ke zhruba šesti stovkám úmrtí. Caroline Graham se však na tomto skóre podílela pouze nepatrně, na motivy jejích knih vzniklo pouze prvních pět dílů. Audioknižní posluchači se prozatím musejí smířit s ještě menší porcí. Načten byl totiž pouze úvodní příběh Mrtví v Badger’s Drift, v němž policie řeší smrt postarší ženy. V do té chvíle poklidné vesničce začíná po hrůzném nálezu vřít neklid… Zvukovou nahrávku vydal roku 2018 OneHotBook s hlasem Vladislava Beneše.
 

Dick Francis (1920–2010)

Neméně pestrý byl život i Richarda Stanleyho Francise, známějšího jako Dick Francis. Za války byl stíhacím pilotem, poté žokejem. Kvůli četným zraněním byl však nucen roku 1957 ježdění zanechat a začal se věnovat nejisté dráze spisovatele. V autobiograficky laděné knize Sport královen ale zaujal čtenáře natolik, že si okamžitě našli cestu i k jeho detektivním fikcím. Od roku 1962 vydával až do přelomu milénia s železnou pravidelností jeden román ročně, všechny se přitom točily kolem dostihů. Ať už přímo tak, že hrdinou byl žokej či trenér, nebo vzdáleně, když protagonista byl novinář či šéf přepravní služby pro závodní koně.
 
Audioknižně bylo natočeno množství jeho příběhů pro potřeby nevidomých, a to i známými herci jako byli Otakar Brousek nebo Rudolf Pellar. Komerčně ale vyšly pouze dva jeho romány, v obou případech jako dramatizace plzeňského rozhlasu. Šlo o Hrozbu, v níž hlavního protagonistu, vyšetřovatele únosu mladé jezdkyně, ztvárnil Pavel Soukup, a Motiv koní. V tom se malíř Charles Todd v podání René Přibila, pouští po stopě organizované bandě zločinců, která vyloupila dům a zavraždila manželku jeho bratrance. Vydání by si jistě zasloužila i další existující nahrávka, povídka Noční můra, načtená Ladislavem Mrkvičkou, stejně jako další z jeho čtenáři dodnes oblíbených románů. Po smrti své ženy, která mu při psaní významně pomáhala, napsal Dick Francis ještě čtyři příběhy se svým synem Felixem.
 

Felix Francis (1953)

A u něj ještě na chvíli zůstaneme. Původním povoláním učitel se pustil v otcových šlépějích a doposud vydal deset samostatných detektivek. V nich se ovšem snaží zachovat ducha původních otcových příběhů. Zvukově pod hlavičkou Témbru vyšel nejprve Puls, v němž jako v prvním příběhu kteréhokoliv z Francisů byla hrdinkou žena. Příběh doktorky Chris Rankinové, která se náhodou zamotá do zločinné sítě, načetla trochu rozpačitě Simona Babčáková. Následující Krizi se vedle lepší zápletky dařilo výrazně lépe i po interpretační stránce, protože za mikrofon usedl zkušený Jan Zadražil.
 

Peter James (1948)

Poněkud netradičně začalo vydavatelství Tympanum sérii případů detektiva superintendanta Roye Grayce. Posluchače v roce 2019 totiž vhodilo přímo doprostřed rybníka natočením osmé knihy ze zatím deseti vydaných románů, Na dveře klepe smrt. Byť těm, kteří neznali předchozí části, unikaly některé souvislosti z osobního hrdinova příběhu, byla audiokniha v podání Martina Siničáka vcelku zdařilým příspěvkem do audioknižního světa detektivek. Bohužel ale nakonec zůstalo jen u tohoto jediného dílu.
 

Denise Mina (1966)

A Martin Siničák se stal i hlasem úvodní detektivky ze série s vyšetřovatelkou Alex Morrowovou skotské autorky Denise Mina. Ta se v příběhu pojmenovaném Stále půlnoc pouští do zvláštního případu únosu člena běžné rodiny, žijící na předměstí Glasgow. Jaký může mít motiv únos člověka, jehož rodina neoplývá bohatstvím? To můžete zjistit v audioknize, kterou roku 2018 vydalo Tympanum. V pokračování nazvaném Konec vosí sezóny je policie nucena vypátrat vraha mladé ženy a prošetřit okolnosti podivné sebevraždy bohatého finančníka. Audioknihu, která vyšla už v roce 2013 v nakladatelství Panteon, načetl Jaromír Meduna.
 

Cara Hunter

Z Oxfordu pochází a sem také zasadila dějiště svých krimi románů Cara Hunter. Ta se zapsala mezi populární britské autorky hned svou prvotinou Někdo blízký, v níž světu představila svého literárního hrdinu inspektora Adama Fawleyho. Ve vydavatelství OneHotBook pro její interpretaci zvolili hned dvojici herců – Honzu Hájka a Magdalénu Borovou. Knihu, prošpikovanou dějovými zvraty, následovaly ještě tři další pokračování, těch se však posluchači ve zvukové podobě alespoň prozatím nedočkali.
 

Lara Dearman

Ostrov Guernsey je součástí Normanských ostrovů a je na Velké Británii do značné míry nezávislý, patří však oficiálně mezi britská závislá území. A právě do tohoto rázovitého, svébytného místa, svého rodiště, zasadila Lara Dearman sérii detektivek Tajemství Jennifer Doreyové. Zvídavá novinářka se v úvodním dílu Ďáblův spár na ostrov vrací po letech strávených v Londýně a ihned narazí na záhadné úmrtí. Hlasy, které vyšetřováním nálezu utonulé dívky v audioknize z dílny Audiotéky a vydavatelství Bookmedia provázejí, patří hercům Petru Kubesovi a Pavle Gajdošíkové. Další díly série zatím bohužel česky nebyly vydány ani zvukově, ani jako klasická kniha.
 

Helen Fields (1969)

To britské autorce Helen Fields, která vystudovala práva, pustila se do filmové produkce a scenáristiky a k tomu si navíc přibrala kariéru spisovatelky detektivních románů, vyšly u nás už čtyři audioknihy. Pod různými hlavičkami (Kniha Zlín, Plus, Voxi) vznikla pod křídly nakladatelského domu Albatros Media čtveřice případů detektiva inspektora Luca Callanacha. Audioknihy s názvy Dokonalé stopy, Dokonalá kořist, Dokonalá smrt a Dokonalé ticho spojuje, soudě alespoň dle nadšených komentářů posluchačů, i dokonalá interpretace herce Jana Šťastného.
 

Erin Kinsley

Vydavatelství OneHotBook vydalo v roce 2021 výjimečný detektivní thriller Nalezený. Ten představuje prvotinu spisovatelky Erin Kinsley, v níž se kromě klasického pátrání dostává prostoru i pocitům obětí trestných činů a jejich příbuzným a blízkým. Zvláštní důraz na psychologickou stránku odlišuje Nalezeného od většiny běžné produkce v tomto žánru. Příběh, který nabízí spád i hlubší ponor do prožitků, aniž by se přitom utápěl v ponurosti, dostal svou zvukovou formu díky načtení herečkou Klárou Cibulkovou.
 

Ellis Peters (1913–1995)

Ellis Peters, vlastním jménem Edith Mary Pargeter, byla anglickou spisovatelkou, překladatelkou a také bohemistkou. Učarovala jí totiž Praha, kterou roku 1947 navštívila a kde se také zamilovala. Třebaže se za tohoto muže nikdy neprovdala, zůstali přáteli a Peters se díky tomu naučila česky a začala překládat i díla našich klasiků. Do světa detektivní literatury vstoupila s postavou bratra Cadfaela, mnicha, žijícího ve dvanáctém století v benediktýnském opatství Shrewsbury. Z jedenadvaceti románů s tímto hrdinou vznikly ve studiích OneHotBook zatím první dva: Zázrak svaté Winifredy a Jeden mrtvý navíc. Čtivé, historicky věrné a humorem oplývající příběhy načetl herec Pavel Soukup.
 

Jessica Fellowes (1974)

Historickou detektivku se rozhodla napsat i Jessica Fellowes, nezasadila ji však do tak vzdálené minulosti. Inspirována dílem Agathy Christie a osudy skutečné rodiny Mitfordových, stvořila hrdinku Louisu Cannonovou. Ta v knize Mitfordské vraždy nastupuje do rodiny Mitfordových jako pomocná chůva šesti dětí, brzy se však potají pouští i do pátrání po neznámém vrahovi. Ten totiž zabíjel přímo ve vlaku, kterým cestovala, když jela do sídla svých nových zaměstnavatelů. Mnohovrstevnatý příběh, v němž se mísí fikce s historickými reáliemi, načetl Jaromír Meduna a vydali jej Radioservis a Ikar.