Zpět

Britské detektivky a thrillery: Thrillery

téma, , 16.09.2021
Co může být britštějšího, než stará dobrá detektivka? V našem seriálu mapujeme nejzajímavější autory v oblasti detektivek, krimi a thrillerů, pocházející z britských ostrovů. V prvním dílu jsme si představili tvůrce, kteří položili základní kameny žánru detektivky, druhá část přiblížila jména jejich pokračovatelů. Tentokrát se zaměříme na audioknihy jejich kolegů, kteří se ve své tvorbě pustili cestou thrillerů.

John Fowles (1926–2005)

Nejstarším zástupcem dnešního výběru je psychologický thriller Sběratel anglického spisovatele Johna Fowlese. Psychopatický sběratel motýlů v něm do svého domu zavleče mladou studentku, kterou zde i uvězní. Příběh z roku 1963 obsahoval na tehdejší dobu neobvyklé až experimentální prvky. Audioknižní podobu příběhu, silně se koncentrujícího na propracovanou psychologii, natočilo vydavatelství OneHotBook s herci Jaroslavem Plesem a Lucií Pernetovou.
 

Eleanor Moran

Nakladatelství Motto sáhlo v roce 2017 při výběru titulů po thrilleru Až moc blízko. Druhý díl série s psychoterapeutkou Miou Cosgrove napsala londýnská autorka a televizní producentka Elanor Moran. První kniha řady v českém překladu vůbec nevyšla, pro poslech to však nehraje nijak zásadní roli. Hlavní hrdinka se na vlastní pěst pouští do pátrání po důvodu sebevraždy ženy, s níž se znala Miina dlouholetá kamarádka. Sama se přitom dostane až moc blízko lidem, kteří mohou být nebezpeční i jí samotné. Zvukovou podobu románu načetla herečka Jana Štvrtecká.
 

Linda Green (1970)

Linda Green začala svou spisovatelskou dráhu prakticky ihned, jak se naučila psát. Už v osmi letech stvořila svou první povídku, poté studovala žurnalistiku a léta se jako novinářka i živila. Po několika románech jiných žánrů vydala v roce 2016 svůj první psychologický thriller, který se vzápětí stal hitem mezi elektronickými knihami. U nás vyšel pod názvem Před pikolou za pikolou a ve zvukové formě stojí za jeho vydáním Audiotéka a Bookmedia. Šárka Vondrová, Zuzana Slavíková a Robin Pařík v něm přinášejí posluchačům pátrání po malé dívence, která zmizela při dětské hře na schovávanou.
 

A stejné duo vydavatelů stojí i za dalším autorčiným počinem, psychologickým románem Až tady nebudu. Jeho hrdinka Jess při procházení vlastního facebookového profilu zjistí, že se datum posunulo o rok a půl vpřed a to do dne, kdy má podle všeho zemřít. Do té doby se jí má také narodit zatím nepočaté dítě. Co by měla ve svém životě udělat? Ochránit sebe nebo svého nenarozeného syna? To můžete zjistit v audioknize, kterou interpretují Lucie Kožinová, Andrea Elsnerová a Aleš Procházka.

S. K. Tremayne (1963)

Rodák z Devonu Sean Thomas používá ve své tvorbě několik pseudonymů. Pro své thrillerové romány si vybral jméno S. K. Tremayne. Hned jeho prvotina v tomto žánru, Ledové sestry, zaujala čtenáře po celém světě. Českým posluchačům přineslo tento mrazivý příběh v roce 2018 nakladatelství Motto. V podání Reginy Řandové se v něm rozplétají osudy rodiny, kterou zasáhla tragická smrt jedné z dcer, jednovaječných dvojčat. Po přestěhování na malý, liduprázdný ostrov však malá Kirstie začne tvrdit, že je ve skutečnosti Lydií, a že její dvojče Kirstie je to dítě, které zemřelo. Která z dívek je tedy mrtvá? A co se toho dne doopravdy stalo? Hrůzné události se začnou vyjevovat, když dcerka zůstane během bouře odříznutá na ostrově od zbytku světa jen se svou matkou Sarah.
 

V autorově dalším příběhu Dítě ohně, opět v interpretaci Reginy Řandové, sledujeme příběh Rachel, která se po svatbě přestěhuje do přepychového domu za svým manželem Davidem a jeho synem Jamiem. Ten se však chová podivně, tvrdí o sobě, že ho pronásleduje přízrak jeho zemřelé matky a jednoho dne dokonce Rachel vyděsí zvláštním proroctvím: „O Vánocích zemřeš!“. Přijde vyděšená žena na to, co se stalo s Jamieho matkou? A unikne jeho hrozbě?

J. P. Delaney (1962)

Ani další dnešní autor nepíše pod svým pravým jménem. Tony Strong má sice britskou národnost, ale narodil se v Ugandě. Pod pseudonymem Anthony Capella píše romantické příběh ze slunné Itálie, jako J. P. Delaney pak vydává napínavé thrillery. V roce 2019 se hned do dvou z nich mohli zaposlouchat i čeští posluchači audioknih a to díky vydavatelství OneHotBook. To nejprve sáhlo po příběhu Ta přede mnou, v němž se Jane, kterou před nedávnem otřásla osobní tragédie, nastěhuje do minimalistického domu s vytříbeným interiérem. Brzy ale zjišťuje, že před ní v domě bydlela Emma, která zde zemřela násilnou smrtí. Nahrávku s hlasy Máši Málkové a Kristýny Podzimkové vzápětí následoval druhý Delaneyho thriller, Věř mi. V něm se díky podání Veroniky Khek Kubařové přeneseme do života herečky Claire, která se však ve své profesi neuchytila a nutně potřebuje nějakou práci. Přijme proto choulostivou nabídku jedné právnické firmy, která ji hodlá využívat jako volavku. Jejím úkolem má být svádět muže klientek kanceláře a sbírat důkazy o jejich nevěře, které by mohly posloužit v rozvodovém řízení. Její situace se však zkomplikuje, když je manželka jednoho ze sledovaných mužů nalezena mrtvá.
 

V roce 2020 spatřila světlo světa i další autorova audiokniha Dokonalá manželka, tentokrát ale pod hlavičkou nakladatelství Témbr a v interpretaci Tomáše Pavelky. Posluchači v ní rozplétají příběh ženy, která se probouzí na nemocničním lůžku, aniž by si však pamatovala, jak se tam ocitla a co se jí stalo. Vedle ní sedí Tim, který o sobě tvrdí, že je její muž a že se jí, Abbie, před pěti lety přihodila těžká nehoda a z umělého spánku se probudila jen díky zázraku vědy. Může mu ale věřit? Postupně se jí totiž začnou vybavovat útržky vzpomínek, které s jeho příběhem tak docela nehrají.

T. M. Logan (1975)

T. M. Logan, původním povoláním novinář, se postupně stal úspěšným spisovatelem na plný úvazek. Jeho knihy vyšly ve více než dvou desítkách zemí a jen v Británii přesáhl počet prodaných kusů jeden milion výtisků. Český audioknižní trh zatím obohatil jediný jeho thriller, Lži. Pod stručným názvem se ukrývá spletitý příběh Joa Lynche, spořádaného občana, spokojeného manžela, otce čtyřletého syna Williama. A právě ten jej jednou upozorní na auto Joeovy manželky, které spatří vjíždět na hotelové parkoviště v době, kdy by mělo být na opačné straně města. Joe se rozhodne vůz sledovat a tím uvede do pohybu dramatický kolotoč nepředvídaných událostí plných klamu, intrik a zrady. Pro Audiotéku a vydavatelství Bookmedia načetl audioknihu v roce 2017 Martin Preiss.
 

B. A. Paris (1958)

Bernadette MacDougall se po životě ve Francii vrátila zpět do Anglie, kde se pod pseudonymem B. A. Paris pustila do psaní psychologických thrillerů. Bestsellerem se stala už její prvotina Za zavřenými dveřmi, kterou roku 2017 pro nakladatelství Motto načetla herečka Simona Peková. Ta interpretuje příběh třicátnice Grace, kterou místo šťastného života po boku manžela Jacka čeká teror. Podaří se jí se osvobodit, než bude příliš pozdě? Audioknižní zpracování bohužel nedopadlo příliš dobře, volba interpretky nebyla šťastná jak kvůli jejímu slyšitelnému věkovému rozdílu oproti hrdince, tak pro její nejistý, váhavý způsob četby. Výrazně lépe dopadl o rok později příběh V pasti lží v podání Evy Novotné. Ta se ujala příběhu učitelky Cass, které se během jediné noci převrátí život naruby. Zapomíná, v hlavě má zmatek. Před očima od té doby vidí jen obraz mrtvé ženy. Mohla ji zachránit?
 

Do třetice připravilo Motto dvouhlasou četbu románu Přiveď mě zpátky, v němž se díky hlasům Terezy Dočkalové a Martina Pechláta ponoříme do života Finna a Ellen. Krátce po jejich zásnubách ale policie přinese Finnovi zprávu, že byla spatřena Layla, Ellenina sestra, která beze stopy zmizela před mnoha lety na jejich společné dovolené ve Francii. Poté mu navíc začnou chodit tajemné vzkazy a varování. Čtvrtá, výrazně odlišná autorčina kniha Dilema, dorazila k posluchačům pod hlavičkou Voxi v roce 2021. Rodinné drama, v němž každý z členů rodiny skrývá tajemství, vypráví Lucie Štěpánková a Saša Rašilov.

Alison Belsham

Skotská autorka přináší ve svém detektivním thrilleru Tatérka příběh Marni Mullinsové, která se živí jak jinak než tetováním. Během tatérského veletrhu v Brightonu je ale nalezena znetvořená mrtvola a ona se musí rozhodnout, zda pomůže policii nebo se pokusí vypátrat identitu vraha sama. Úvodní díl úspěšné série vyšel v nakladatelství Plus v podání herečky Lucie Juřičkové.
 

Sarah Pinborough

Sarah Pinborough se po dvou desítkách knih pro mládež pustila před časem i do příběhů pro dospělé. Ve svém thrillerovém románu Ví o tobě rozvíjí příběh vztahového trojúhelníku, v němž se svobodná matka Louise připlete mezi okouzlujícího Davida a křehkou Adele. Záhy však začíná tušit, že vše není tak, jak se na první pohled zdá a že oba chtějí svá temná tajemství uchránit za každou cenu. V roce 2017 načetli pro vydavatelství Audiotéka a Bookmedia Helena Dvořáková, Simona Postlerová, Jakub Hejdánek a Ivana Jirešová. Druhý autorčin thriller Tiché lži, vyšel o rok později v podání Lucie Kožinové (kterou v malé roličce doplnil Lukáš Hlavica). Lisa v něm musí stůj co stůj ochránit svou dceru Avu před démony, které vyvolala její dávná zrada.
 

Sharon J. Bolton (1960)

Do ranku thrillerů přispělo v roce 2020 i vydavatelství Tympanum, a to audioknihou Už teď jsi mrtvá anglické spisovatelky Sharon J. Bolton. V podání brněnských interpretů Michala Bumbálka, Evy Novotné, Jana Kolaříka a Jany Štvrtecké v ní můžeme sledovat příběh ženy, která jako jediná přežila nehodu vyhlídkového balonu. Jenže má to jeden háček. Balon nespadl náhodou, sestřelil jej vrah, který předtím doslova před očima celé posádky balonu zabil mladou dívku. A i jedinou přeživší svědkyni se chystá umlčet. Jí tak nezbývá nic jiného, než utéct do bezpečí. Proč se však žena v ohrožení života úzkostlivě při svém útěku před zabijákem sama vyhýbá policii?
 

Rachel Abbottová (1953)

Poté, co prodala svou firmu a přestěhovala se na jeden z Normanských ostrovů, se Rachel Abbottová začala věnovat psaní. Krimithriller Zabij mě znovu, který roku 2019 vydala Audiotéka, Bookmedia a Mladá Fronta, představuje již pátý díl série s detektivem Tomem Douglasem. Maggie Taylorová v něm jednoho dne zjistí, že její muž Duncan zmizel z jejich domu, kde zanechal jejich malé děti samotné. Když brzy poté nalezne policie mrtvolu ženy, která se Maggie velmi podobá, ocitne se žena v nezáviděníhodné situaci. Znala svého muže vůbec? A nehrozí nebezpečí i jí samotné? Zvukovou verzi příběhu načetla herečka Simona Postlerová.