Zpět

Kotleta v éteru

téma, , 28.09.2023
Leoš Kyša alias František Kotleta (původní foto: Nakladatelství Epocha)
Pro milovníky mluveného slova není větší potěšení než oblíbený autor, který dbá na co nejdřívější vydání svého nového textu ve zvukové podobě. A pokud takový spisovatel zařídí, že audio je k dispozici nejen téměř současně s papírovým a e-bookovým formátem, ale historicky dokonce u všech jeho titulů, audiofil jásá. Veškeré uvedené parametry bohatě naplňuje postava „autora literatury s přesahem a trochou toho prdění“ Františka Kotlety, alter ega bruntálského novináře a knižního editora Leoše Kyši.

Rozhlasové povídky

František Kotleta je autorem vpravdě žánrovým, přičemž jeho záběr sahá od upírské sci-fi přes post-apo až k městské fantasy. Jako téměř všichni, kteří jsou spjati s oblíbeným a pro dané žánrové spektrum klíčovým nakladatelstvím Epocha, začal pod „dívčím“ jménem publikovat úspěšné povídky v nejrůznějších časopisech (například Ikarie), ale několik jich napsal přímo pro pořad Nula-jednička Českého rozhlasu Leonardo.

Tam také v letech 2007-2009 postupně zazněly v přednesu Jaroslava Someše (Výjimečný trest, Velký test, Mašina a Zločin na Penzionu), Adama Renče (Expedice, Nový věk a Chlupáček), Jiřího Trnky (Vypnutí a Genetický zločinec), Petra Mančala (Válečníci), Zdeňky Sajfertové (Padlý bůh) a Lucie Roznětínské (Tvůrci kruhů).

Během pandemie Covid-19 v roce 2020 vyšly všechny tyto povídky opatřené autorskými úvodními medailonky pod názvem Válkotvůrci nejprve zdarma jako e-book, který byl záhy následován komerční audioknihou ve vynikajícím podání brněnského nezávislého herce, performera a Zdravotního klauna Richarda Fialy.

Upíři versus „emzáci“

Fiala stojí i za audioverzí Kotletovy falešné prvotiny, série Bratrstvo krve. Ta v hlavní linii přináší tři romány o boji českých (a jednoho německého) upírů s okupanty Zeměkoule z mimozemské rasy Kartanů: Hustej nářez (2010, audio 2018), Fakt hustej nářez (2012, audio 2019) a Mega hustej nářez (2013, audio 2019). Fiala načetl ještě brutální sequel Stalingrad (2019, audio 2020), který se odehrává během klíčové bitvy druhé světové války, jíž Kotleta pojímá jako viditelnou část další etapy věčného souboje mezi germánským a slovanským klanem upírského pokolení. V roce 2015 Kotleta sérii doplnil ještě o stručný prequel Vlci (audio 2020), o jehož audioknižní podobu se postaral ne zcela pozitivně hodnocený ostravský herec René Šmotek.
 

Alláhův vesmír

Skutečnou románovou prvotinu napsal Kotleta ještě pod svým pravým jménem v roce 2009, šlo o sci-fi Poutník z Mohameda a navazující Alláhův hněv (2011). Obě knihy o osudech carského špiona Daniela Kalandry v muslimy ovládaném vesmíru už pod pseudonymem Kotleta přepracoval a vydal v jednom svazku v roce 2019. Toto vydání se stalo podkladem k audioknize Poutník z Mohameda – Alláhův hněv, kterou v roce 2020 načetl zkušený herec Martin Zahálka.

Atomový western

Zřejmě nejzdařilejší Kotletovou prací je postapokalyptická trilogie odehrávající se v blízké budoucnosti v Čechách a okolí bezprostředně po jaderné válce. Ta začala překvapivě přesně vylíčenou ruskou invazí na Ukrajinu a podle předpokladu neměla vítěze. V rozmlácené Praze začíná pouť profesionálního vojáka kapitána Michálka a jeho někdejší podřízené Alice nejprve za záchranou Brna, následně i celé planety, jejíž holou existenci ohrožuje nihilistická sekta.

Knihy Spad (2016), Poločas rozpadu (2017) a Rázová vlna (2017, všechny audioverze 2018) načetl brněnský rozhlasový moderátor a zkušený audioknižní interpret Borek Kapitančík a jedná se o výjimečný umělecký výkon.
 

V roce 2018 Kotleta trilogii rozšířil o román Řetězová reakce, který bohužel nedosahuje úrovně předchozích částí a zároveň boří jejich sevřený tvar. Pozornost autora se přesouvá z Michálka na Alici, proto také interpretační štafetu převzala v roce 2019 brněnská herečka a šansoniérka Markéta Burešová. Ta si s textem poradila dobře, bohužel režisér neohlídal některé náležitosti, takže se oproti předcházející produkci setkáme třeba s odlišnou výslovností vlastních jmen.

Bohové a válečníci

V roce 2013 vyšel první, o rok později druhý díl románu Perunova krev (audio obou dílů 2019), v němž válečný veterán Martin Fridrich společně s bývalými spolubojovníky – vozíčkářem Liborem Mátlem a otylou snajperkou Markétou zvanou Pouštní růže – promění Česko v bojiště, na kterém se utkají s klany nadpřirozených bytostí vedených několika slovanskými bohy. Zábavnou akční fantasy načetl pro Audiotéku ve spolupráci s nakladatelstvím Epocha Libor Terš v roce 2019.

Doktor Kosek, odborník na černou magii

Terš, populární pražský dabingový herec s nezaměnitelným věcným způsobem interpretace, se stal hlasem také další populární série, která pojednává o případech mladého religionisty Tomáše Koska. Ten je na začátku naverbován svéráznou advokátní kanceláří JUDr. Koudy k vyřešení případu černé magie v africkém Mali, aby postupně v boji s projevy černé magie procestoval takřka celý svět. Série začíná povídkovou knihou Příliš dlouhá swingersparty (2014, audio 2019, přičemž titulní povídka původně vyšla jako součást antologie Temné časy v roce 2012), pokračuje románem odehrávajícím se převážně v pražské vietnamské tržnici SAPA Velké problémy v malém Vietnamu (2016, audio 2019) a povídkovými knihami Poslední tango v Havaně (2018, audio 2019) a Temné blues v New Orleans (2022, audio dtto).
 

Série obsahuje ještě tři kratší texty, z nichž novela Sitarane z antologie české fantastiky Ve stínu magie (2019) vyšla hned dvakrát, nejprve jako samostatná audiokniha (2020), o dva roky později jako součást Temného blues, v obou případech v podání Libora Terše. Povídka Matka jižních hvězd, v níž se Kosek spojí s agentem CIA a agentkou kanadské vlády v pátrání po zmizelé archeologické výpravě v Mexiku, je k přečtení, respektive k poslechu v nádherném podání herce Jakuba Saice v antologii domácích pulp povídek Krásky a vetřelci (2021, audio dtto). Posledním textem s hlavním hrdinou Tomášem Koskem, tentokrát bez verze k poslechu, je reklamní novela 21 úderů, kterou Kotleta napsal pro IT oddělení Škoda Auto a která jeho péčí vyšla v roce 2018.

Pražské metro je ozajstný Underground

Uprostřed světa zničeného válkou leží Praha City, desetimilionová přetechnizovaná megapole protkaná všudypřítomnými linkami metra, v kterých se odehrává vše, na co si vzpomenete. Sem Kotleta situoval dvojici románů Underground (2020) a Underground: Revoluce (2021). Jejich hlavním hrdinou je válečný invalida a asi poslední policista ze staré školy Petr Vachten, který řeší nejprve případ mizejících digitálních čarodějek a ve druhém dílu pátrá po tajemném vrahovi celebrit, který si říká Zodiak. Interpretem prvního dílu (2020) je skvělý Petr Kubes, zatímco druhého dílu (2021) se ujal seriálový herec Petr Burian.
 

V Praze budoucnosti, která se od té „undergroundové“ zas tak moc neliší, se odehrává i děj románu Lovci (2015), jehož ústřední postavou je Petr Mlejnek, polda z federální evropské Organizace pro boj s „vylepšenými teroristy“. Protože takhle zločin v roce 2050 funguje: z gaunerů se stávají superpadouši prostřednictvím nejrůznějších implantátů a genetických manipulací na pochybných klinikách. A z nějakého důvodu se kdosi rozhodne odstranit pár podobně vylepšených poldů. Svěží příběh plný akčních scén i typického Kotletova humoru načetl v roce 2018 člen ostravského studiového divadla Aréna Josef Kaluža.

Jednohubky a další snacky

Jeho hlas se v přehledu objeví ještě jednou, a to v roce 2019, kdy načetl povídku Dos grojse genareraj, která je součástí antologie Ve stínu Říše a v níž válku prohrávající Hitler hodlá využít pro zvrat ve svůj prospěch magii.

Revolučně-undergroundový Petr Burian je zase se Zuzanou Slavíkovou spoluinterpretem audioverze antologie Lockdown (kniha i audio 2020). Zde načetl povídku Staré vznešené časy, v níž hobití detektiv vyšetřuje vraždu elfí prostitutky.

René Šmotek, kterého jsme zmínili v souvislosti s Vlky ze série Bratrstvo krve, se zhostil interpretace výtečné akční povídky Kód Zeta, v níž se virolog profesor Zlatník pokouší zjistit, z čeho by se dala vytvořit biologická zbraň, která by fungovala proti mimozemšťanům, kteří napadli Zemi. Text pochází z antologie Ve stínu apokalypsy (2018) a jako samostatná audiokniha vyšel v roce 2020.

Dalším interpretem, kterého musíme zmínit, je populární dabér Filip Švarc, který načetl delší povídku Draci nad Gdaňskem (audio 2020). V ani ne tříhodinové fantasy původně napsané pro časopis Pevnost se opět ocitneme ve světě, který obývají vedle lidí i elfové, víly a hobiti. Tentokrát si to rozdají na kolbišti německo-polské války.
 

Posledním z množství textů roztroušených po antologiích a časopisech je povídka Zákon genu ze stejnojmenného sborníku (2022), vydaného jako pocta Johannu Gregoru Mendelovi u příležitosti dvoustého výročí jeho narození. Jako audiokniha tato antologie vyšla souběžně s papírovou a e-bookovou podobou a interpretace netypické komorní povídky, v níž se vědkyně Barbora Honigová vydává na venkov za záhadou genetické poruchy, se ujal zkušený herec Vladislav Beneš.

Žhavá space opera z chladného vesmíru

Prozatím poslední zářez v audioknižním světě je sága Legie, podle všeho plánovaná jako dvanáctidílná. Zde Kotleta spojil síly s talentovanou českou spisovatelkou městské fantasy Kristýnou Sněgoňovou, která uším českého posluchače rovněž není neznámá: jde o autorku oblíbených a hojně chválených titulů od mimořádné Krve pro rusalku přes účast na většině výše zmíněných antologiích až po současnou sérii Města.

Prozatím vyšlo osm dílů (Operace Thümmel, Amanda*, Šprti & frajeři*, Rudý vrabčák, Aga, Pán hor*, Mrtvá schránka* a Operace Petragun, tituly označené * napsala Kristýna Sněgoňová), přičemž audioknihy vycházejí buď zároveň nebo jen s drobným zpožděním po papírové a čtečkové verzi. Všechny v prozatímní úhrnné délce úctyhodných 55 hodin načetl populární Martin Stránský.
 

Česká žánrová literatura se v postavě Františka Kotlety dočkala dalšího populárního autora, který svému žánru a příslušným subžánrům udává ráz. Jeho knihy jsou zábavné a občas i hlubší, než by byl sám autor možná ochoten přiznat. To je podle všech indicií i případ nejnovějšího románu Sudetenland*, který v těchto dnech vychází pod Kotletovým občanským jménem Leoš Kyša. Jde o kriminální příběh z Bruntálu z doby listopadové revoluce, avšak ve světě, ve kterém po druhé světové válce neproběhlo vyhnání Němců z Československa. Knížka vychází ve Vendetě, edici firmy Knihy Dobrovský, která se také postará o audioknižní zpracování. To v intepretaci Otakara Brouska mladšího vyjde 25. října.

*Poznámka: Z technických důvodů bylo vydání audioknihy Sudetenland vydavatelem posunuto, aktuální datum vydání je 7. listopadu.