Zpět

Halloweenské tipy pro děsuplné večery

téma, , 31.10.2023
Halloween si sice spojujeme především s anglosaským prostředím, rok od roku však jeho obliba stoupá i u nás. Svůj původ má zřejmě v keltské oslavě přechodu mezi létem a zimou, při němž se měly stírat hranice mezi světy živých a mrtvých. Podzimní nálada s brzkým stmíváním, padajícím listím ostatně jako by si přímo říkala o mihotající se plamínek svíčky, zapálený ve vydlabané dýni či lucerničce. Kdy jindy se proto nechat vtáhnout do světa nadpřirozena, tajemných příběhů nebo strašidelných historek, při nichž běhá mráz po zádech. Pár tipů na ně vám právě přinášíme!

Strašení pro děti

Rodičům s menšími ratolestmi doporučujeme začít spíše zlehka, například audioknihou Jiřího Žáčka Nové hrůzostrašné pohádky. Ta navazuje na dříve vydané Hrůzostrašné pohádky a Hrůzostrašné pohádky podruhé, které mají kromě jména autora společného i interpreta a vydavatele. Pro vydavatelství Tympanum je svým nezaměnitelným hlasem načetl Josef Somr. Malí i velcí posluchači se mohou těšit na tajemné, přesto laskavě převyprávěné pohádkové příběhy o zakleté princezně, dvanáctihlavém draku nebo černém loupežníkovi.
 
 
O něco starší děti potěší titul 25 strašidelných pověstí, který vydal Supraphon. Vydáte se v něm na místa, kde se vyskytují bezhlaví rytíři, vodníci a seznámíte se s bludičkami a hejkaly. Nechybí ale i klasické pražské legendy o Golemovi či vyprávění o katu Mydlářovi. Na nahrávce se podílela hned trojice interpretů, konkrétně Jan Kanyza, Pavel Jurkovič a Pavel Haderer.
 

Noční můry by děti neměly mít ani z Děsivých historek Michaela Dahla, které jsou strašidelné tak akorát. Děti i jejich rodiče uchvátí nejen samotné příběhy, ale i výtečná interpretace Saši Rašilova. A pokud se vám první sbírka bude líbit, můžete se rovnou pustit i do další, protože Děsivé historky 2 už Témbr rovněž stihl natočit a Saša Rašilov u toho nemohl chybět.
 

Dětem okolo 10-12 let by hned na několik večerů mohly vystačit Příšerné příběhy strýce Montaguea. Jedenáct více či méně (ale spíše více!) strašidelných povídek vydalo Tympanum v podání Jana Vondráčka a Viktora Kuzníka. Knihu o klukovi Edgarovi a jeho podivném strýčkovi, žijícím v ponurém domě uprostřed tajuplného lesa, napsal Chris Priestley. Ačkoliv jsou historky, které strýc svému synovci vypráví, stále děsivější, Edgarovi se zdá, že mnohem temnější je minulost samotného strýce Montaguea… Tyto dětské horory nejsou pro bázlivé, ale jak se říká, kdo se bojí, nesmí do lesa!
 
 
A koho neodradí ani děsivý strýc Montague, může se dát do poslechu série PAX. Tato severská lahůdka v sobě kombinuje severskou mytologii s moderními fantasy příběhy a nechybí ani tradiční skandinávský sociální podtext, protože oba hrdinové Alrik a Viggo rozhodně nemají na růžích ustláno, ani když zrovna nebojují s nějakým tím démonem! Autorky Åsa Larsson a Ingela Korsell na to jdou chytře a od prvního dílu zocelují své dětské posluchače tím, že postupně víc a víc tlačí na pilu, takže aktuálně poslední audioknižní zpracovaný díl PAX 7: Dech smrti z celkem desetidílné série už není žádný slabý čajíček! Posoudit můžete sami, nahrávky s hlasem Jana Vondráčka vydává OneHotBook.
 
 

Trocha děsu pro dospělé

S výběrem halloweenských tipů začněme poněkud netradičně detektivkou. Příběh Viděla jsem vraždu totiž začíná právě ve chvíli, kdy během halloweenského večírku prohlásí jedno z dětí, že kdysi vidělo vraždu. Krátce nato je nalezena utopená v kádi, určené pro hru na lovení jablek. Otřesená spisovatelka Ariadne Oliverová, která byla na večírku přítomna, okamžitě volá na pomoc svého přítele Hercula Poirota… Kniha Agathy Christie, kterou pro posluchače načetl Lukáš Hlavica, posloužila i jako inspirace pro letošní velmi volnou filmovou adaptaci Kennetha Branagha Přízraky v Benátkách.
 

To Šepot z lesa sice také začíná jako detektivní pátrání, tentokrát po dávno zmizelém kamarádovi, postupně se ale mění v mysteriózní thriller, který nemá daleko ke staroslovanské mytologii. Jak hrdina Petr postupně zjišťuje, pohřešovaných lidí je v jeho kraji více a věci se odehrály jinak, než jak si sám pamatuje a jak mu pamětníci tvrdí. Audioknihu napsala Kateřina Surmanová, načetl Vasil Fridrich a vydal Témbr.
 
 
Z domácích luhů a hájů pochází i Dítě tmy, které napsal Miroslav Pech a načetl Josef Trojan. Mrazivý příběh, odehrávající se na periferii v temné atmosféře devadesátých let odkazuje na mistra žánru Stephena Kinga a další klasiky. Nahrávku vydala Ova Audio.
 
 
À propos, když už jsme zmínili současného krále napínavé literatury, není možné nezmínit kultovní román TO, kterým Stephen King děsí už několik generací čtenářů a filmových diváků. O to, abyste se při jeho poslechu báli i vy, se postarali herci David Novotný, Pavel Soukup, Jan Vondráček, Jitka Ježková, Michal Zelenka, Jan Zadražil a Vasil Fridrich, kteří oceňovanou audioknihu ve studiu OneHotBook načetli.
 
 
A k fantastickým podobám zla se odkazuje i Stephen Chbosky, který stojí za mysteriózním příběhem Imaginární přítel, vydanou Témbrem. Hutnou hororovou atmosféru by v něm bylo možno krájet, navíc posluchači jistě ocení interpretaci Igora Bareše. Dokáže malý Christopher zachránit rodinu i celé město před tím, co se na něj z hloubi temného lesa valí?
 

Joe Hill, syn Stephena Kinga, se "potatil" a kráčí ve stopách svého otce, jak můžete zjistit například v titulní povídce sbírky Černý telefon a další příběhy. Bát se budete i v příběhu nejlepší nový horor a duchařské téma neopustíte ani v dalších dvou textech, zařazených do tohoto výběru. Audioknihu pro OneHotBook načetli Jakub Gottwald, Karolína Půčková, Michal Štěrba, Miroslav Hanuš, Miroslav Zavičár.
 

A na závěr ještě trochu postapokalyptického děsu. Josh Malerman a jeho kniha Bird Box zaujala filmaře natolik, že ji převedli do filmové podoby, kterou můžete znát z Netflixu pod českým názvem V pasti. Audioknižní verze z dílny Kanopy sází kromě propracované předlohy i na výkon Dany Černé, která vás svým podmanivým hlasem vezme do světa, kde podívat se znamená být zmanipulován. Pro poslech sice zavázané oči mít bezpodmínečně nemusíte, ale přeci jen… Jeden nikdy neví, co číhá za rohem, zvlášť o Halloweenu.