Zpět

Hvězda norské detektivky

téma, , 17.06.2019
Jo Nesbø (foto: Niklas R. Lello)
Když byla vlna severských detektivek na svém vrcholu, jeho jméno bylo takřka všude. Ani dnes, kdy už knižnímu světu vládnou jiné fenomény, ale neztratil nic ze své popularity a jeho nové knihy se zpravidla objevují v žebříčcích prodejnosti na nejvyšších příčkách. To není na někdejšího makléře, novináře a vášnivého hudebníka vůbec špatné, že? A o kom že je řeč? Přeci o norské spisovatelské superstar, Joovi Nesbøm. Zalistujte spolu s námi v audioknižním katalogu, abyste zjistili, zda vám něco z jeho tvorby náhodou neuniklo.

Série s Harrym Holem

Jo Nesbø odstartoval svou spisovatelskou dráhu již v roce 1997, kdy vydal svůj první krimiromán Netopýr. Kromě toho, že za něj dostal několik literárních cen, je na něm zajímavé především to, že v něm na scénu uvedl svého nejznámějšího hrdinu, Harryho Holea. Českým posluchačům se tento nekonformní policista ale poprvé představil prostřednictvím dramatizovaného rozhlasového seriálu, který vznikl podle až čtvrtého dílu Holeovské série. Příběh Nemesis, mimochodem dodnes jediný, který byl zpracován jinou formou než je jednohlasá četba, zaujal svým megalomanským ztvárněním. Před mikrofonem se postupně objevilo zhruba pět desítek herců (a dva rotvajleři). Natáčení šestidílné adaptace navíc probíhalo kromě rozhlasových studií i v reálném prostředí. Hlavní úlohu svěřil režisér Aleš Vrzák zkušenému Igoru Barešovi. Kromě něj se zde představila celá plejáda skvělých interpretů, namátkou vzpomeňme například Lukáše Hlavicu, Oldřicha Kaisera, Ladislava Freje, Magdalenu Borovou či Davida Matáska. Nemesis, která se záhy po odvysílání dočkala i komerčního vydání, si vysloužila i ocenění Audiokniha roku 2013.
 

Ve snaze ukojit lačnost posluchačů po Nesbøho detektivkách, se do natáčení dalších autorových románů pustilo vydavatelství OneHotBook. Pod režijním vedením Jitky Škápíkové se do Harryho Holea hned pětkrát převtělil herec Hynek Čermák. Zpracovávány byly paralelně nejstarší a (v době natáčení) nejnovější části série. Konkrétně se tak dostalo na Netopýra, Šváby, Červenku, Přízrak a Policii. Tato řada umožňovala zajímavé srovnání vývoje jak autora, tak interpreta. O obou se dá říct, že s časem postupně vyzrávali. Čermák vtiskl svým osobitým, drsným hlasem Harrymu velmi výraznou podobu.

Slibně rozjetá audioknižní série ale bohužel zůstane nedokončena v jednotné úpravě, protože práva na další díly získalo vydavatelství Kniha Zlín, patřící pod křídla Albatros Media. Po několikaletém čekání tak přišla v červnu roku 2019 na trh nahrávka zatím nejčerstvějšího, již jedenáctého pokračování Žízeň, ovšem v jiném obsazení. Za mikrofon usedl představitel Harryho nejméně oblíbeného spolupracovníka z řad osloské policie ze zmiňované dramatizace Nemesis, David Matásek. Jeho zkušenosti s prací za mikrofonem mu dávají slušné šance zaujmout i posluchače, v nichž změna dosavadního hlasu série zpočátku budila nejistotu.
 

Čtvrtým představitelem Harryho Holea, s nímž se můžou posluchači u nás seznámit, je Martin Mňahončák. V roce 2014 totiž přišlo slovenské vydavatelství Ikar s audioknihou Snehuliak. Sedmý díl série, označovaný za jeden z nejtemnějších, patří k těm vůbec nejlepším. Stojí proto za to odhodit předsudky a zaposlouchat se do uchu lahodící slovenštiny, navíc v podání velmi dobře zvoleného interpreta.

Ostatní thrillery a detektivky

Kromě řady knih s Harrym Holem napsal Nesbø i několik dalších příběhů s detektivní, potažmo thrillerovou zápletkou. Jako první se zvukového zpracování dočkali Lovci hlav, které v roce 2013 pro OneHotBook načetl herec Filip Švarc. Příběh zasazený do prostředí norské smetánky následoval oceňovaný Syn, který naopak zamířil na úplné dno společnosti mezi vězně a kriminálníky. V režii Michala Bureše se v něm představil herec Petr Kubes. Autorově běžné tvorbě se vymykala dvojice noirově laděných příběhů ze sedmdesátých let, které zapadaly do volného diptychu Krev na sněhu. Interpretem stejnojmenného prvního dílu byl herec David Novotný, velmi volné pokračování s podtitulem Půlnoční slunce pak audioknižní tvůrci svěřili Václavu Neužilovi. Oba zkušení odchovanci Dejvického divadla si s těmito (na poměry severských autorů) kratšími texty poradili na výbornou. Zároveň to pro ně ale nebyla jediná zkušenost s příběhy Joa Nesbøho.
 

Václav Neužil se totiž objevil i v románu Macbeth, který v roce 2018 vyšel pod značkou vydavatelství Práh. Nesbø se jeho prostřednictvím zapojil do projektu převyprávění klasických Shakespearovských děl. Děj předlohy notně zmodernizoval, svého Macbetha navíc zasadil do druhé poloviny minulého století do bezejmenného města plného neřestí. Interpretačně skvěle zvládnutá audiokniha zachycuje rozpad hrdinovy osobnosti i pomocí výrazného hereckého ztvárnění, čímž si zcela nepochybně zaslouží pozornost posluchačů.

Série s Doktorem Proktorem

Tím však výčet Nesbøho zvukově zpracovaných děl ani zdaleka nekončí. Tento norský spisovatel jde totiž na své čtenáře mazaně a vychovává si je postupně již od dětství. A pro posluchače to platí stejně tak. Jeho dětským uším určenou řadu příběhů s výstředním vynálezcem Doktorem Proktorem a dvěma jeho dětskými pomocníky začalo v roce 2014 vydávat opět vydavatelství OneHotBook. Interpretem prozatím prvních čtyř knih této bláznivé série se stal již zmíněný David Novotný, který se při rozlišování jednotlivých postav opravdu odvázal. Audioknihy Doktor Proktor a prdicí prášek, Doktor Proktor a vana času, Doktor Proktor a konec světa. Možná… a Doktor Proktor a velká loupež zlata si díky tomu užijí nejen děti, ale i jejich rodiče.
 

Pod značkou Knihy do ucha vyšla i slovenská podoba úvodního dílu, Prdiprášok doktora Proktora. Příjemné načtení Peterem Sklárem to vzhledem k výjimečnému herectví Davida Novotného ale na trhu nemá vůbec jednoduché.

Jo Nesbø platí ve svém žánru za jakési měřítko kvality. Audioknižní posluchači mohou jen kvitovat, že si vysokou úroveň zachovávají i zvukové adaptace jeho děl. Snad tomu tak bude i do budoucna.