Zpět

Martin Preiss slaví 50

téma, , 14.06.2023
Martin Preiss (koláž, foto: OneHotBook)
Právě dnes slaví své kulatiny český herec Martin Preiss. Už během studií hostoval v činohře Národního divadla, kde působí dodnes. Největší popularitu mu zřejmě přineslo moderátorské křeslo v televizním soutěžním pořadu Chcete být milionářem?, do nějž usedl po Vladimíru Čechovi. V posledních letech můžeme ale stále častěji slýchat jeho kultivovaný hlas z audioknižních nahrávek. Pojďme si nyní spolu tucet těch nejlepších představit.

Stín viny

Dramatizaci detektivního románu Patricka Quentina Stín viny natočila v roce 2001 režisérka Markéta Jahodová a tehdy osmadvacetiletý Martin Preiss v ní vytvořil postavu Chucka Rysona, podezřelého z vraždy svého soka v lásce. Jeho přesvědčivý výkon se směle zařadil po bok zkušenějších kolegů, kterými mu v tomto napínavém, hvězdně obsazeném seriálu byli například Oldřich Vízner, Petr Štěpánek nebo Taťjana Medvecká.
 

Dar nedar

Výběrem herecké profese následoval Martin své rodiče, Janu a Viktora Preissovy. Se svým otcem si také zahrál v rozhlasové pohádce Karla Šiktance Dar nedar, kde ztvárnil hlavního hrdinu, mladého pastuchu Prokopa, toužícího po nalezení své milované Anny Marie. Ta zmizela poté, co její otec zpupně odmítl dary, které jí Prokop k narozeninám přinesl. Kromě Viktora Preisse jako vypravěče účinkují v režii Hany Kofránkové například Petra Špalková, Jiří Lábus, Radoslav Brzobohatý a další. Nahrávka vznikla roku 2003.
 

Dvacet tisíc mil pod mořem

Nejen pro děti a mládež, ale pro všechny milovníky dobrodružství přineslo Tympanum v roce 2022 více než devítihodinovou audioknihu Dvacet tisíc mil pod mořem, kterou na motivy jednoho z nejslavnějších románů Julese Verna pro dnešní generaci čtenářů zmodernizoval Ondřej Neff. Martin Preiss se zde bezchybně ujal role průvodce fantastickým putováním podmořskou lodí neboli ponorkou Nautilus.
 
 

Válka světů

A stejný vydavatel má na svědomí i audioknižní podobu jednoho ze základních kamenů sci-fi literatury, Války světů Herberta George Wellse. Ve své době realisticky působící román, popisující invazi Marťanů na planetu Zemi, vyšel poprvé už roku 1898 a stal se od té doby naprostou klasikou, přesahující svým významem hranice žánru. Martin Preiss pojal v roce 2021 nahrávku dynamicky. Dychtivým hlasem popisuje snahu lidí bránit se mimozemšťanům a jejich technice a navzdory nepříznivému vývoji situace udržuje posluchače v naději na porážku vetřelců.
 

Svět v bouři

Do ranku vědeckofantastické literatury spadá i úspěšná série románů Kristýny Sněgoňové Města. Aktuální třetí díl Svět v bouři vyšel jako audiokniha společnými silami Audiotéky a Nakladatelství Epocha s hlasem Martina Preisse v loňském roce. Přenese posluchače do postapokalyptického světa, v němž je Země velmi nebezpečným místem. Aby se na ní zase dalo žít, je potřeba podniknout krvavou cestu. Preissovi se zde podařilo docílit mrazivé, téměř hororové atmosféry, která podtrhuje děsivost odhalení, která protagonisté příběhu učiní.
 
 

Ústav

Žánrově opravdovým hororem je pak Ústav, který Martin Preiss načetl roku 2020 pro OneHotBook. A pokud znáte Stephena Kinga, tak víte, že ani tady nepůjde o oddechové, nýbrž o velmi temné vyprávění. Jeho hrdinou je dvanáctiletý, výjimečně inteligentní školák Luke, kterého jedné noci unesou neznámí lidé do přísně střeženého Ústavu, kde na něj čeká nebezpečný úkol. Podaří se mu uniknout dřív, než bude pozdě? Strhující vyprávění Martina Preisse a režie Hynka Pekárka dělají z Kingova příběhu velmi sugestivní zážitek!
 
 

Velká vlaková loupež

Velká vlaková loupež představuje svým způsobem románovou reportáž na pomezí skutečných událostí a romantické fikce. Smělý, dalo by se říci až drzý způsob, jakým bylo zlato v roce 1855 z jedoucího vlaku ukradeno, dodnes fascinuje milovníky historie kriminalistiky. Příběh Michaela Crichtona upravila pro rozhlasové vysílání Iveta Novotná. První, faktografickou linii vyprávění svěřila režisérka Izabela Schenková Martinu Preissovi, zatímco okolnosti provedení samotné loupeže vypráví Lukáš Příkazký. Četbu vydal roku 2020 Radioservis.
 
 

Vražda pro štěstí

Původně rozhlasovou četbou na pokračování je i Vražda pro štěstí Josefa Škvoreckého a Jana Zábrany, kterou Radioservis vydal vloni. První případ doktora Pivoňky z detektivní kanceláře Ostrozrak zavede posluchače do časů třicátých let, kdy hlavní protagonista řeší vraždu redaktora literárního časopisu. Detektivka z prostředí pražské smetánky i předměstské periferie našla v Martinu Preissovi citlivého interpreta, jenž v režii Aleše Vrzáka dokázal skloubit melancholičnost se smyslem pro humor obou autorů.
 
 

Štvanice

A u kriminálních příběhů ještě na chvíli zůstaneme. Série Martina Goffy, v níž se představil detektiv Miko Syrový, čítá celkem deset titulů. Sedm z nich už se dočkalo svého audiálního zpracování díky nakladatelství Témbr. Načetli je Martin Preiss a Libor Hruška a podle ohlasů se zdá, že příběhy z pera bývalého kriminalisty patří k těm nejlepším českým detektivkám.
 
 

Doktor Živago

Slavný román ruského autora Borise Pasternaka o osudu inteligence za bolševické revoluce byl v SSSR z politických důvodů zakázán, ve světě však brzy po svém vydání roku 1958 zarezonoval. Ve stejném roce byla autorovi udělena Nobelova cena, kterou ho ale režim donutil odmítnout. Martin Preiss se ujal četby audioknižní verze Doktora Živago pro Audiotéku s takovým nasazením, že si za svůj výkon odnesl od odborné poroty ceny Audiokniha roku 2022 třetí místo v kategorii mužských interpretů.
 
 

Zlatý Charlie

SAGA Egmont, která se u nás ujala auditivních verzí díla spisovatele Jeffreyho Archera, stojí i za nahrávkou Zlatý Charlie. Velkolepá rodinná sága, odehrávající se na třech kontinentech v průběhu více než šesti desetiletí, popisuje trnitou hrdinovu cestu z chudinské čtvrti Londýna k životu v přepychu. Hrdinovi Charliemu ale v cestě stojí mocný úhlavní nepřítel… Jeden z nejlepších autorových románů načetl svižně a poutavě Martin Preiss v roce 2022.
 

Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření

Na závěr přidáváme ještě s nadhledem a překvapivě i humorem psanou knihu psychiatra MUDr. Radkina Honzáka Jak žít a vyhnout se syndromu vyhoření. Určená je zejména těm, kteří jsou pod tlakem okolí, nevědí, jak si se starostmi poradit a mají blízko k tomu dostat se do vážných zdravotních problémů, které s sebou vyhoření nese. Audioknihu s hlasem Martina Preisse vydal v roce 2019 Vyšehrad.
 

Závěrem bychom Martinu Preissovi rádi poblahopřáli nejen k narozeninám, ale i k natočeným audioknihám, jejichž řady budou, doufáme, ještě dále narůstat!