Zpět

Po stopách české detektivky VI

téma, , 17.09.2019
Odhalovat či odkrývat, to je význam latinského slova detegere, od nějž je odvozen i výraz detektivka. Vydejte se s námi už pošesté a naposledy Po stopách české detektivky, které jejich autoři zanechali mezi zvukovými nahrávkami. Na závěr jsme si nechali současné příběhy, které mají více tvůrců či se svou formou vymykají běžné produkci.
◄ Zpět k minulému dílu seriálu Po stopách české detektivky.

Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková

Manželská dvojice Jiří Walker Procházka a Klára Smolíková má za sebou kromě samostatných spisovatelských počinů i několik společných. Audioknižně vyšel nejprve u domovského vydavatelství Walker & Volf jejich detektivní román Mrtvá šelma. Původně mělo jít o pilotní díl série Souřadnice zločinu, zůstal však bez následovníků. Zajímavý osud měla ale i audiokniha. V původní verzi účinkovala vedle známých herců Otakara Brouska ml. a Jiřího Klema i Kateřina Janečková. Poté, co její výkon podrobili posluchači kritice, byly následně její party přetočeny zkušenější Jitkou Ježkovou. Příběh, odehrávající se v Táboře, svádí dohromady nesourodou dvojici, muzejní kurátorku Bereniku Weissovou a bývalého policistu Roberta Štolbu. Společně musejí přijít na kloub zločinům, které mají společné pojítko v podobě místního muzea.
 

Audioknižní trh obohatil i jejich společný výtvor pro děti, napínavá Tajná dvojka A + B – Zločin mezi dinosaury. Tu v podání Andrey Elsnerové, Kryštofa Nohýnka a Jiřího Dvořáka vydal Fragment. Procházka pak svého hrdinu Štolbu oživil ještě v povídce Mrtvá holka z čerťáku, která našla své místo ve sbírce Praha Noir.

Praha Noir

Ano, konečně přišla řeč na tento v minulých dílech často vzpomínaný soubor povídek, sestavený roku 2016 Pavlem Mandysem. Na jeho vzniku se podílelo hned čtrnáct tuzemských autorů a autorek. Tématu noir se nicméně drželo jen několik z nich, ostatní se vydali jinými proudy detektivního žánru. I tak jde o ojedinělý počin, v němž každý z příběhů dostal svého vlastního interpreta. V dílně OneHotBook na ně dohlížela hned čtveřice režisérů, jmenovitě Petr Gojda, Michal Bureš, Jan Horáček a Hynek Pekárek.
 

Audioknihu Praha Noir otevírá Večer tříkrálový aneb cokoli chcete Petra Šabacha, který načetl Jaromír Dulava. O interpretaci následujících Amatérů z pera Štěpána Kopřivy se postaral Viktor Dvořák. Kateřina Tučková se držela svého oblíbeného tématu, pátrání v minulosti plné příkoří, i v povídce Život a dílo baronky Mautnicové. Tu svým hereckým projevem obohatila Hana Maciuchová. Mistr sci-fi Ondřej Neff přispěl do výboru Opukovým kruhem, kterého se ujal herec Martin Myšička. Alexej Pyško usedl za mikrofon při četbě Mrtvé holky z čerťáku, o níž už byla řeč výše. Opravdu noirový příběh Jiřího W. Procházky patří k vrcholům této sbírky. Příběh Petry Soukupové Další nejhorší den načetla Pavla Beretová. Všechny starý převleky autorky Martiny Pilátové, najdeme v audioknize v podání Jana Vlasáka. Tématu noir se při psaní Tří Mušketýrů držel i Martin Goffa. Povídku tohoto bývalého policisty načetl David Novotný. Martina Hudečková svým melodickým hlasem vdechla život textu Ireny Hejdové Olda č. 3. Postavám povídky Lepší život Michaely Klevisové propůjčil hlas Jan Vondáček. Pod pseudonymem Chaim Cigan ukrytý bývalý vrchní pražský rabín Karol Sidon stvořil povídku Zázračný amulet, kterou ztvárnil herec Jan Dolanský. V minulém díle padla zmínka i o Michalu Sýkorovi. Ten přispěl příběhem Percy Thrillington, načteným Petrem Stachem. Zajímavé Mizení na mostě Miloše Urbana svým nezaměnitelným hlasem interpretoval Hynek Čermák. Výběr uzavírá Kabinet sedmi probodnutých knih, svérázné dobrodružství Petra Stančíka. V podání Lukáše Hlavici v něm vystupuje i komisař Durman, známý už z autorovy starší knihy Mlýn na mumie.

Série příběhů z novinářského prostředí

Čtyřdílný cyklus detektivních dramatizací z roku 1999 spojuje jméno dramaturga Jiřího Hubičky. Autory námětů i jednotlivých scénářů, které se ve svém pojetí ve výsledku drobně odlišují, byli čtyři tvůrci. Hlavní úlohu ve všech příbězích hrají žurnalista Kramář a fotograf Poláček, kteří se během své práce občas připletou i ke zločinu.

V příběhu Romana Cílka Den, kdy se zatmělo Slunce pátrají spolu s policií po mladíkovi, podezřelém z vraždy. Antonín Jirotka je naproti tomu poslal na stopu muže, který je možná mylně považován za mrtvého. Povídka se jmenuje Kupec hrůzy. Jana Moravcová stvořila detektivní příběh V režii strachu, v němž zapletla oba hrdiny do případu až mafiánských praktik regionálních podnikatelů. Poslední díl, Vlk ovečky nepočítá, líčí události jedné party, která se zvrhla v nečekané drama. Jeho autorem byl Jan J. Vaněk. Škoda, že rozhlas tyto nahrávky doposud nevydal.

Hříchy pro posluchače rozhlasu

Když jsme v úvodu zmínili díla, která se od většiny ostatních svým provedením odlišují, měli jsme na mysli především dva rozhlasové projekty. Autorem námětu prvního z nich, osmidílných Hříchů pro posluchače rozhlasu, byl Dušan Klein, který se při jeho tvorbě inspiroval svými obdobnými interaktivními televizními projekty. Posluchači měli při premiéře v éteru možnost po odvysílání každého dílu formou soutěže hádat pachatele, na správnou odpověď si ale kvůli tomu museli nějakou dobu počkat.
 

Po vydání Radioservisem si své schopnosti můžete otestovat i bez čekání, řešení je nabídnuto na konci každé části. Autory scénářů byli Jiří Růžička, Jiří Hubička, Roman Kopřivík a Jitka Škápíková. Hlavní úlohy, novinářky Denisy Králové, se zhostila herečka Dana Černá, jíž v roli komisaře Skoumala zdatně sekundoval Jiří Štěpnička. Kromě nich se v režii Ondřeje Kepky objevilo i několik desítek jejich hereckých kolegů, mimo jiné Jiří Dvořák, Simona Postlerová, Gabriela Vránová, Jaroslav Plesl. Úlohu jednoho z policistů si pak zahrál i sám režisér Ondřej Kepka.

Je to prosté, paní Watsonová!

Obdobný model, jako Dušan Klein, využil v rozhlase o několik let dříve i Pavel Kácha. Cyklus krátkých detektivních hříček Je to prosté, paní Watsonová! z let 2001-2006 mělo na starosti několik autorů, například Pavel Kácha či Taťana Březinová. V režii Ivana Holečka účinkovala v hlavní úloze nejprve Stella Zázvorková (později vystřídaná Drahomírou Fialkovou). Ve vedlejších rolích se objevili Viola Zinková, Otto Lackovič, Jiří Schwarz či Stanislav Zindulka. Principem tohoto seriálu bylo opět nechat posluchače soutěžit formou hádání řešení detektivních rébusů. Na rozdíl od Hříchů pro posluchače rozhlasu ale tento cyklus vydán nebyl.

Těmito atypickými projekty jsme se zároveň rozloučili s naším pátráním po historii české detektivky. Na ploše šesti dílů jsme se snažili představit autory tohoto žánru od průkopníků až po naše současníky, kteří se dočkali zpracování některého ze svých děl ve zvukové podobě. Jsme rádi, pokud se nám podařilo představit vám některá díla, která jste doposud neznali, a těšíme se, že se spolu setkáme zase někdy příště.