Zpět

Spejbl a Hurvínek: Zvuková historie 21

téma, , 23.12.2022
Foto ze hry Ještě jeden Hurvínek
Letos si Divadlo Spejbla a Hurvínka připomíná 130. výročí od narození svého zakladatele Josefa Skupy a tak jsme se rozhodli, že se k oslavám připojíme a zmapujeme, co se od doby, kdy náš dvacetidílný seriál o jeho historii skončil, na poli mluveného slova u Spejblů odehrálo.
◄ Zpět k předchozímu dílu seriálu





 

Hurvínkovo audio mezi lety 2021 a 2022

Přestože nevyšla žádná nová nahrávka s příběhem naší rodinky, Hurvínek i tak nezahálel. Radioservis a Supraphon pokročili ve vydávání archivních titulů a Spejbl s Hurvínkem se pustili i do dalších projektů.

Supraphon

V září 2021 si Divadlo S+H připomnělo hned několik výročí týkajících se Miloše Kirschnera. Uběhlo 70 let od jeho nástupu do souboru, 65 roků od chvíle, kdy se oficiálně stal interpretem obou postaviček a čtvrt století od hercova úmrtí. K těmto příležitostem Supraphon připravil třídiskový komplet mapující umělcovu dráhu s názvem Spejbl a Hurvínek Miloše Kirschnera / To nejlepší. První CD obsahuje již reedované scénky, například Hurvínkovi před spaním, Mániččin vánoční stromeček či Hurvínek skloňuje kočku. Pro fanoušky jsou však mnohem důležitější následující nosiče.

Jak jsme již v našem seriálu psali, Divadlo S+H má zachovaný bohatý zvukový archiv divadelních inscenací a tyto nahrávky se k posluchačům nikdy nedostaly. Druhé CD nabízí dnes již neznámou hru Pavla Gryma Ještě jeden Hurvínek z roku 1979. Jedná se doslova o hororový příběh, v němž se Hurvínek stane obětí techniky. Nechce se mu uklízet a nevědomky přivolá ducha Velkého technofóna. Dobrovolně za sebe nechá vytvořit dvojníka a dá se zavřít do své milované televize, aby nemusel nic dělat. S hrůzou pak sleduje, jak jeho klon šikanuje celou rodinku a byt mění v technické a chladně odtažité monstrum. Dochovaný hrací záznam - tedy materiál určený pro reprodukci v případě onemocnění v souboru a tudíž bez reakcí publika, se ukázal být jako přímo stvořený pro vydání, neboť i bez vizuální složky je děj pro posluchače zcela srozumitelný. Strašidelnou atmosféru podporují hudební syntezátorové hudební podkresy a předěly. Ještě jeden Hurvínek je unikátní kousek, na který by si dnes možná vzpomněli už jen pamětníci, kteří - pokud byli na představení malí, často bojácně pobrekávali.
 

Protože S+H od svého vzniku hrají i pro dospělé diváky, třetí CD je určeno pro starší posluchače. Na začátku postavičky v podání Martina Kláska představí složení kompaktního disku. Zazní první ze dvou Kirschnerových dialogů natočený pro Supraphon s názvem Čím bude Hurvínek z roku 1957. Perličkou je, že u magnetofonového pásu bylo nalezeno následující sdělení: „Oba snímky, v nichž je výborný Hurvínek a celkem dobrý Spejbl, bude posuzovat PK. Teprve potom bude možno uvažovat o způsobu honorování Miloše Kirschnera.“ A pod tím vším je rukou připsáno: „ZATÍM NEPŘETÁČET!" PK je samozřejmě míněna posudková komise.

Následuje ukázka s diváky z představení Srdečné metamorfory a studiová písnička ze hry Spejbl versus Dracula. K posluchačům se poprvé dostává i Golem, tedy scéna z legendárních Hurvínkových strašidýlek, která byla na gramofonové desce ze scénáře vypuštěna. Pro fanoušky dodejme, že se pasáž v divadelní verzi nacházela za scénou s pečetidlem. Kouzelníka Žita v divadle pochopitelně nehrál František Filipovský ale Miloš Kirschner a Golema funěl sám autor hry Pavel Grym. Zbytek CD tvoří úvodní dialog ze hry Dějiny kontra Spejbl, filosofické uvažování o podobách smíchu a lásce a také provokativní scénka parodující komunistické schůze z představení z roku 1983 V Praze je blaze. Snad se někdy dočkáme i dalších kompletních záznamů divadelních her, bylo by škoda, aby nahrávky zůstaly ležet v archivu, zvlášť, když například Divadlo Semafor postupně zpřístupňuje prostřednictvím Supraphonu celé záznamy svých divadelních kusů.

Vedle této kompilace se Supraphon rozhodl pokračovat ve vydávání dříve krácených snímků. Letos uvolnil do prodeje první LP desku Mánička v pasti z roku 1972. Připomeňme, že reedice z devadesátých let ji kvůli necitlivým zásahům učinila částečně nesrozumitelnou.

Radioservis

Ani vydavatelství Českého rozhlasu nezahálelo. Na podzim 2021 připravil Radioservis druhé pokračování Spejblovy a Hurvínkovy učebnice Českého jazyka z roku 1993, více jsme o sérii psali v 8. části naší Zvukové historie zde.
 

Letos se vydavatel rozhodl zpřístupnit první dvě řady původní Zlaté zebry z roku 1977. Hravá dopravní výchova se od vydání gramofonových desek mírně liší. Na koncích všech lekcí je oproti deskám ponechána Hurvínkova houkačka, Na druhém CD jsou navíc oproti vinylu přiznány zmínky o tom, že se Zlatou zebrou kdysi probíhala soutěž o její odznak. Určité překvapení druhé řady je třetí lekce. Inkognito se v ní nečekaně objevil v rolích S+H Martin Klásek. Přemluvil několik pasáží, v nichž se vyskytovali příslušníci Veřejné bezpečnosti. V jedné scénce se tak poprvé ve zvukové historii S+H objevili dva interpreti postaviček. Zda-li je tento přístup pro děti přínosem nechávám na posouzení posluchačů. Faktem je, že v dalších částech příslušníci zůstávají, ponechány jsou i odkazy na stránky v sešitech, které nejsou součástí vydání, zůstaly i domácí úkoly a pravidla silničního provozu, která dnes už ale neplatí. Třetí řadu Zlaté zebry plánuje Radioservis zpřístupnit na jaře příštího roku.
 

Podcasty a další audio

Určitý fenomén v současnosti představují tzv. podcasty, tedy audio pořady, šířené zdarma nebo za poplatek prostřednictvím aplikací či webů. Jejich žánrový záběr je široký, od propagačních rozhovorů přes dokumenty až po hrané seriály. Bylo otázkou času, kdy se k tomuto trendu připojí i divadla. Loni takto S+H natočili členy svého souboru. Postavičky v podání Martina Kláska či Ondřeje Lážnovského vytvořily medailonky vzpomínek starších i mladších kolegů. Rozhovory doplnily ukázky z představení, v nichž zpovídaní loutkoherci použili svůj hlas. Posluchači tak například poznali první dochované vystoupení Martina Kláska ze 70. let ve hře Hurvínek mezi broučky, uslyšeli Karolínku v podání Květy Plachetkové, která kvůli nemoci Heleny Štáchové kdysi nahradila na krátký čas Máničku, nechyběla ani malinkatá rolička strážníka v podání Hurvínkova dlouholetého vodiče Michala Bartáka a ke slovu se dostala i nastupující mladá generace.

Letos se podcasty zaměřily na oslavy narozenin Josefa Skupy. Zájemci si mohou poslechnout archivní záznam besedy pamětníků Josefa Skupy, na zakladatele S+H v něm zavzpomínali i stále žijící lidé (Hana Lamková a Nina Malíková), jeden díl byl věnovaný chystané premiéře na Skupovu počest Spejbl, Hurvínek a já. Na závěr zaznělo dvoudílné vyprávění Skupova prasynovce, který poskytl i audio ukázku Skupova vyznání k ocenění tehdy dobově poplatné Holubičce míru. Průvodci archivní linky byli opět Spejbl s Hurvínkem tentokrát výhradně v podání pouze Ondřeje Lážnovského. Všechny díly podcastů je možné si poslechnout na stránkách divadla.

Další moderní technologii využili S+H i pro tzv. Zážitkový okruh. V Plzni, ze které Josef Skupa pocházel, je vytvořena trasa dlouhá 5,3 km kolem Boleveckých rybníků. Na stezce návštěvníci potkají několik dřevěných soch obou postaviček, informační tabule s úkoly a také se zajímavostmi o místech, kterými zájemci procházejí. Možná si říkáte, proč sem zahrnujeme turistiku. Důvod je jednoduchý, Spejbla a Hurvínka je totiž možné i slyšet. Stačí na jednotlivých zastávkách naskenovat do mobilního telefonu QR kód a S+H v podání Martina Kláska dětem zadají jeden ze svých vykutálených úkolů. Třeba hodit šiškou, běžet nebo skočit do dálky. Dialogy jsou zakončeny drobnými veršovánkami. A pokud byste chtěli někomu udělat radost a darovat například pod stromeček něco dalšího s tématikou S+H, k sehnání je stále starší výrobek plyšového Hurvínka, který po zmáčknutí břicha poví dětem ústy Martina Kláska sérii různých hlášek či vtipů.

Za laskavé poskytnutí fotografií děkujeme Divadlu Spejbla a Hurvínka.  
 

Seriál Spejbl a Hurvínek: Zvuková historie

  1. První republika a Protektorát
  2. Poválečné období Josefa Skupy
  3. Začátky druhého interpreta S+H Miloše Kirschnera
  4. Mániččiny proměny
  5. Hurvínek a Supraphonská léta sedmdesátá 1
  6. Hurvínek a Supraphonská léta sedmdesátá 2
  7. Rozhlasové nahrávky Miloše Kirschnera 1
  8. Rozhlasové nahrávky Miloše Kirschnera 2
  9. Supraphonské nahrávky 1980–1983
  10. Supraphonské nahrávky 1984–1991
  11. Hurvínkovy nahrávky mimo Supraphon 1
  12. Hurvínkovy nahrávky mimo Supraphon 2
  13. Hurvínek v českých dějinách
  14. Hurvínkovy supraphonské nahrávky do roku 2006
  15. Supraphonské nahrávky 2007–2017
  16. Hurvínek v němčině 1
  17. Hurvínek v němčině 2
  18. Hurvínek v němčině 3
  19. Hurvínek v němčině 4
  20. Závěrem
  21. Hurvínkovo audio mezi lety 2021 a 2022