Zpět

Tipy na audioknižní last minute vánoční dárky

téma, , 21.12.2023
Štědrý den už je prakticky za rohem a vy jste nechali výběr dárků na poslední chvíli? Co takhle svým blízkým letos nadělit audioknihu? Přinášíme tipy na ty, které by podle nás potěšily každého milovníka dobrých příběhů! A mezi námi, určitě není zakázáno si nějakou z nich vybrat i pro sebe, co vy na to?
V našem letošním výběru jsme se zaměřili na tituly, které se týkají Vánoc. Protože kdy jindy poslouchat příběhy ze sněhem zavátých míst či z adventního období, než právě v zimě?

Vánoční audioknihy pro děti

Nejen pro kluky si vloni OneHotBook připravilo trochu veselý, trochu smutný, ale předevšm seversky kouzelný příběh Kluk jménem Vánoce. Napsal jej Matt Haig, načetl Ondřej Endru Havlík a jeho děj zavede posluchače do Finska, kde malý hrdina Nikolas zažívá dobrodružství s elfy, skřítky a létajícími soby.
 

A aby to snad holkám nebylo líto, letos v listopadu přispěchal stejný vydavatel s pokračováním, které se jmenuje Holka, která zachránila Vánoce. Malá kominice Amélie žije v Londýně a byla prvním dítětem, které uvěřilo v Otce Vánoce. Jenže osud ji zavál do dílny ke krutému panu Plazilovi, který by z lidí nejraději sedřel kůži. Podaří se ji odtud zachránit? To vám opět bude vyprávět jedinečný interpret Ondřej Endru Havlík.
 
 

Vánoční audioknihy pro milovníky klasiky

Supraphon letos přispěchal s kompilačním titulem Slavné vánoční příběhy, do nějž zahrnul své osvědčené, již dříve vydané nahrávky. Dětské uši potěší především Sněhová královna Hanse Christiana Andersena, spolu s rodiči si pak i mladší posluchači mohou vychutnat Vánoční koledu Charlese Dickense. Oba příběhy načetl Josef Somr. Ladislav Frej pak přidá dvě vánoční detektivky. Ta první je z pera Arthura Conana Doyla, který do předvánočního shonu londýnských ulic vyslal Sherlocka Holmese s doktorem Watsonem, aby odhalili záhadu tajemného drahokamu, Modré karbunkule, který byl nalezen na velmi neobvyklém místě. To Otec Brown se v příběhu Létající hvězdy Gilberta Keithe Chestertona musí naopak potýkat se ztracenými klenoty, které kdosi odcizil ze sněhem zavátého panského sídla.
 

Za okny poletuje sníh, do oken dují poryvy mrazivého vichru, uvnitř ale plápolá teplý oheň v krbu a mihotavé světlo svíček osvětluje zšeřelý pokoj. Takové bývaly adventní dny ve staré dobré Anglii, odkud pochází i novodobá tradice vyprávění tajemných a napínavých příběhů. Několik takových přináší i nedávno vydaná nahrávka Šťastné a hrůzostrašné. Pro Radioservis a Malvern je načetli Ondřej Brousek a Dana Černá.
 

 

Vánoční audioknihy pro nebojácné

Napínavá vyprávění v zimním hávu mají své kouzlo. Jak už název napovídá, v tomto období se odehrávají i Zimní lidé, napínavý duchařský thriller, který vám nedá spát. V bezchybném podání Jitky Ježkové jej letos vydala Kanopa. Autorka Jennifer McMahon v něm rozvíjí temný příběh města West Hall ve Vermontu, kde už odedávna docházelo k podivným zmizením či úmrtím obyvatel. Podaří se hrdince Ruthie stále se opakující historii zastavit?
 

Vánoční říše. Co by na zábavním parku, nesoucího tento název, mohlo být špatného? No, ledasco. Poví vám o tom Joe Hill ve svém příběhu NOS4A2: Vánoční říše. Pokud vám jeho jméno nic neříká, pak asi postačí, když vám řekneme, že jde o syna Stephena Kinga. Nyní už je snad všem jasné, že tento příběh nebude žádná adventní selanka ale pěkně hororová jízda! Pro OneHotBook jej načetl Pavel Batěk.
 

 

Vánoční audioknihy z ranku společenské prózy

A stejný vydavatel stojí i za poetickou novelou Takové maličkosti. Vánočně laděné poselství autorky Claire Keeganové nás zavede do Irska před několika desítkami let, které v té době zdaleka nebylo tou vzkvétající a prosperující zemí, jakou známe dnes. O tom, že Vánoce nejsou jen o dostávání, ale i o dávání, vás možná přesvědčí Martin Myšička a Iris Kristeková.
 

Veselé Vánoce, Terezko. Takový název nese sbírka dvanácti povídek od dvanácti předních tuzemských spisovatelek a spisovatelů. Můžete se v nich těšit na vánoční příběhy, které napsali mimo jiné Alena Mornštajnová, Petra Dvořáková, Michaela či Marek Epstein a pro Témbr je načetli Libor Hruška, Jiří Ployhar, Zuzana Slavíková a Jana Stryková. Komu možná přinese Ježíšek brusle a komu duchovní prožitek? To už si musíte poslechnout sami.
 

 

Další tipy

Nechcete se omezovat jen na příběhy ze zimního období? Pak zkuste speciálního předvánočního průvodce výběrem audioknih na Audiolibrixu. Najdete zde tematicky roztříděné audioknižní tipy pro milovníky všech žánrů, takže vybrat si je opravdu snadné! 

A pokud byste si ani tak nebyli jistí s výběrem, pak tu je zaručená sázka na jistotu, neboli Dárkové poukazy na členství v KLUBu Audiolibrix. Obdarovaný získá díky členství kredity, které může vyměnit za více než 10 000 audioknih (tedy více než 90 % nabídky Audiolibrixu). A k nim navíc další výhody jako automatickou slevu na další nákupy, poslech audioblogů zdarma nebo přístup ke speciálním akcím pouze pro členy KLUBu. Více informací o dárkových poukazech najdete ZDE.