Zpět

Vánoční detektivky aneb Zločiny pro dlouhé zimní večery

téma, , 24.12.2019
Vánoce jsou časem klidu, pohody a zločinů. Alespoň to tak zřejmě vidí někteří autoři detektivek, protože nemálo z nich zasadilo své knihy právě do tohoto období. Ani audioknižní vydavatelé se takto tematicky laděným příběhům nevyhýbají, naopak jde o potenciálně velmi atraktivní dárky pod stromeček. Vybrali jsme ty nejzajímavější, odehrávající se v tomto období, které by neměly uniknout vaší pozornosti.
A čím jiným začít, než absolutní klasikou, Sherlockem Holmesem. Ten se v chladných předvánočních dnech pustil do zdánlivě prostého pátrání po majiteli husy, které jej však přivedlo na stopu pachatele velké krádeže. Modrá karbunkule, notoricky známý příběh Arthura Conana Doyla byl zvukově zpracován mnohokrát. K dispozici tak je například verze načtená Petrem Kostkou pro AudioStory (vydáno nejprve v kompletu 2CD pod názvem Sherlock Holmes 4, později v mp3 reedici jako Vánoční příběhy Sherlocka Holmese). Tuto povídku načetl pro vydavatelství Kanopa i Václav Knop jako součást sbírky Dobrodružství Sherlocka Holmese. Formou půlhodinové dramatizované četby stejnou látku natočil i brněnský rozhlas se Zdeňkem Junákem, Jaroslavem Kunešem a dalšími herci. Zpracování z konce šedesátých let pod názvem Modrý korund sice k dispozici není, zato si můžete pátrání užít v klasické rozhlasové hře. V ní v režii Hany Kofránkové v hlavních rolích uslyšíte Viktora Preisse a Otakara Brouska staršího. Pro svůj výběr svátečních detektivek si tuto povídku vybrali i ve vydavatelství Popron.
 

U něj Modrá karbunkule vyšla v roce 2011 na 2CD Vánoční detektivky spolu s povídkou Gilberta Keithe Chestertona Létající hvězdy. V ní otec Brown vyšetřuje ztrátu vzácných klenotů. O četbu se svým hlasem postaral Ladislav Frej. Popron na tento výběr navázal ještě o dva roky později prostřednictvím 3CD Vánoční detektivové, který opět ve Frejově interpretaci zahrnoval dvě detektivky. První z nich, Vánoční večírek, ukazuje postup vyšetřování slavného detektiva Nero Wolfa, pro nějž si jeho autor Rex Stout tentokrát vymyslel záhadu vraždy v kostýmu Santa Clause. Druhý, o poznání slabší text, Mrtvá dáma z předvánoční řeky, vzešel z pera spisovatele Romana Cílka.
 

V průběhu noci před Štědrým dnem se odehrává i detektivní román Emila Vachka Zlá minuta. Inspektor Klubíčko v něm řeší smrt mladé dívky, nalezené v bedně u cesty. Předloha byla zpracována nejprve v roce 1973 jako psychologicky laděná rozhlasová hra se skvělými výkony Bohuše Záhorského či Jaroslava Kepky, roku 2014 pak vyšla v novém zpracování jako audiokniha s Markem Ebenem, Josefem Somrem, Janem Vondráčkem nebo Bárou Hrzánovou. Obě verze jsou k dispozici v distribuci Radioservisu.
 

Zůstaneme-li ještě na chvíli v českém rybníčku, nelze nevzpomenout historické detektivky Vlastimila Vondrušky. Ten do adventních dní zasadil hned několik svých dílek. Zaposlouchat se tak můžete například do Zločinu na Bezdězu, který vyšel u Tympana v podání Jana Hyhlíka, či do Adventní kletby, interpretované herci Jiřím Ornestem a Janem Vlasákem. V obou z nich vystupuje jako hrdina královský vyšetřovatel Oldřich z Chlumu. Dobronínské morytáty naopak zachycují příběh písaře Jiřího Adama z Dobronína, který namísto odpočinku musí vyšetřovat vraždu. Román načetl opět Jan Hyhlík.
 

Ze středověkého Království českého se přesuňme do Paříže v první polovině minulého století, kde už na nás čeká Georges Simenon a jeho komisař Maigret. Ten se namísto vánočnímu cukroví musí věnovat záhadným návštěvám v bytě jedné z jeho sousedek, při nichž malá holčička viděla, jak jí přinesl dárek samotný Père Noël. Nebo to bylo všechno trochu jinak? V případu Maigretovy Vánoce, který zdaleka není tak nevinný, jak se na první pohled zdá, uslyšíte v hlavní roli netradičně hlas Oty Sklenčky. Toho v rozhlasové nahrávce z roku 1979 doplnili například Ladislav Trojan, Ladislav Mrkvička či Carmen Mayerová.
 

Na druhé straně Lamanšského průlivu, ve staré dobré Anglii, se v povídce Vánoční tragédie zvídavá slečna Marplová hodně natrápí, než přijde na to, jak usvědčit vraha, který se dopustil zločinu takřka před jejíma očima. Dramatizovanou četbu z roku 1994 zdobí hlasy Violy Zinkové, Marie Marešové či Josefa Červinky. Tato povídka vyšla na jednom CD nosiči společně s příběhem Poslední vůle. Spisovatelka Agatha Christie si však vánoční atmosféru pro svůj příběh vypůjčila vícekrát. Dvakrát si díky ní užil Vánoc mimo svůj obvykle dokonale vytopený londýnský byt i Hercule Poirot, kterého na studená venkovská sídla vyhnala pátrání v případech nazvaných Královský rubín a Vánoce Hercula Poirota. V prvním z nich musí získat zpět ukradený drahokam. Jak se mu podařilo na pachatele vyzrát se dozvíte, pokud si poslechnete Radioservisem vydanou původně třídílnou dramatizovanou četbu s Janem Přeučilem, Markem Ebenem a Marií Marešovou. Hlas Lukáše Hlavici vás pak může provést druhým z nich, v němž se o Vánocích musí Poirot vypořádat s velmi podivnou a nezvykle brutální vraždou nerudného bohatého staříka.
 

V Anglii se ještě na chvíli zdržíme, neboť Phyllis Dorothy Jamesová sem zasadila děj čtyř příběhů, vydaných pod názvem Vánoční vražda a jiné povídky. Dva zločiny zde vyšetřuje její dvorní detektiv Adam Dalgliesh, další například vychází ze skutečných událostí, které autorka kdysi zažila. Skvělé detektivky vydané Mottem bohužel v audioknižní podobě trochu sráží nepřesvědčivý výkon herečky Kateřiny Veselé.

Vánoce hrají důležitou roli i v jedné kapitole detektivky Město malérů Elleryho Queena. Tato rozsáhlá dvanáctidílná dramatizace s Eduardem Cupákem, Danielou Kolářovou či Viktorem Preissem vyšla před časem u Radioservisu ve formátu mp3 CD. Vánoce zasáhnou i do děje severské detektivky Prolitá krev, kterou v interpretaci Jany Strykové a režii Jitky Škápíkové vydali ve OneHotBook. Příběh právničky Rebecky Martinsson napsala švédská autorka Åsa Larsson. I její norský soused Jo Nesbø využil zimy a Vánoc. Stalo se tak v jeho temném příběhu Sněhulák, v němž nechal Harryho Holea vyšetřovat případy zmizení mnoha žen, po nichž se slehla zem vždy v době, kdy začal padat první sníh.
 

Jak je patrné, vánoční detektivky mohou být klasické, i zcela současné. Která z výše uvedených bude vaším společníkem o letošních svátcích?