Zpět

Vraždy podle královny zločinu

téma, , 19.02.2019
Agatha Christie
Kdo by neznal Agathu Christie, jednu z nejprodávanějších autorek všech dob, stvořitelku ikonických detektivů a bořitelku základních pravidel klasické detektivky. Desatero podle pátera Knoxe porušila hned několikrát. Vrahem byl vypravěč, vrahy byli všichni podezřelí... Posluchače jistě potěší, že audioknižní paleta nahrávek románů a povídek Agathy Christie se rychle rozrůstá. Které tituly, prověřující vaše šedé buňky, by vám rozhodně neměly uniknout?
Hercule Poirot
 
Asi nejznámějším pátračem, kterého Agatha Christie přivedla na svět, je belgický soukromý detektiv Hercule Poirot. Prvním načteným románem s tímto elegantním gentlemanem, který si mohli posluchači koupit, se stala v roce 2008 Vražda v Orient-expresu. Jako interpreta si ve vydavatelství Euromedia Group zvolili méně známého herce Pavla Novotného. Tato nahrávka, stejně jako zkrácená rozhlasová četba Norberta Lichého z roku 2022, ale na dnešním trhu není k dispozici.

Místo toho můžete sáhnout po verzi natočené ve OneHotBook roku 2017, oceněné dokonce i v anketě Audiokniha roku. Vražda v Orient expresu odstartovala řadu poirotovek, jejímž hlasem je Lukáš Hlavica. Dále takto vyšly Vánoce Hercula Poirota, Zlo pod sluncem, Němý svědek, Smrt na Nilu, Viděla jsem vraždu, Hodiny, Lord Edgware umírá, Smrt v oblacích, Kočka mezi holuby, Smrt staré posluhovačky a Nástrahy zubařského křesla. Hlavicova precizní interpretace této série, doplněná hudbou, šitou na míru každému příběhu, rozhodně stojí za doporučení všem, kteří se chějí pustit do objevování Poirotových příběhů ve zvukové podobě. Z předešlého výčtu se trochu vymyká Vražda v Mezopotámii, která v roce 2023 vznikla jako dramatizovaná četba, v níž Hlavicu doplnili ještě Miloslav Mejzlík a Dana Černá.
 

Mezi vydavatelství, které mají ve svém repertoáru audioknižní verze detektivek Agathy Christie patří i Kristián. V podání Ladislava Freje posluchačům roku 2015 přinesl povídkovou sbírku Herculovské úkoly pro Hercula Poirota, ve které se belgický detektiv ujímá případů, které mu připomínají dobrodružství jeho jmenovce, bájného Herkula. V koprodukci s Tympanem vydal i dvojici románů Záhada na zámku Styles a Opona, první a poslední Poirotova pátrání. Ta splnila přání mnoha fanoušků – načetl je totiž Jaromír Meduna, dvorní dabér této postavy ze známého britského televizního cyklu.
 
Mnoho románů bylo od sedmdesátých let načítáno pro potřeby nevidomých. O interpretaci se postarali mimo jiných Richard Honzovič, Jiří Škoda a především Hana Makovičková. Zlomek z těchto, pro běžného posluchače jinak nedostupných archivů vyšel díky edici Načteno, kterou vydavatelství Tympanum zpřístupňovalo starší restaurované nahrávky. Šlo o tři povídky s Herculem Poirotem ze souboru Muž v mlze, představující i další autorčiny detektivy. Případy, které v podání Hany Makovičkové vyšly, byly Černý vzadu, Španělská truhla a Vražda v postranní ulici. Kratší prózy nedávaly autorce vždy možnost plně rozvinout zápletku, ale zmíněná trojice příběhů patří k těm zdařilejším, alespoň co do obsahové formy. Načtení paní Makovičkovou ale bohužel nezapře dobu vzniku a tehdejší nepříliš kvalitní technické vybavení. Čtvrtý příběh, Druhý gong, svěřilo Tympanum k novému nastudování Taťjaně Medvecké.
 
Kromě toho se Tympanum ještě dříve pustilo do trojice poirotovských románů. Vraždy podle abecedy vyšla v brilantním načtení Aleše Procházky, Vražda Rogera Ackroyda načetl neméně zdařile Ladislav Lakomý. Schůzku se smrtí si pak můžete poslechnout načtenou překvapivě ženským hlasem patřícím Růženě Merunkové. Za pozornost stojí zejména Vraždy podle abecedy, v nichž Christie svébytně zpracovala téma sériových vražd, a Vražda Rogera Ackroyda, jenž svým rozuzlením ve své době čtenáře doslova šokovala.
 

Tympanum také stojí za vydáváním audioknih Sophie Hannah, která využívá postavu Poirota ve vlastních nových románech. Audiokniha Vraždy s monogramem vyšla ve dvou verzích – načtená původně pro KTN Pavlem Chovancem a pro druhé vydání načtená nově Michalem Zelenkou a doplněná i o hudební doprovod. Další díl nazvaný Zavřená truhla načetl Martin Hruška, následující Záhadu tří čtvrtin Vasil Fridrich. Řadit tyto knihy k románům Agathy Christie však tak úplně nelze.

V roce 2018 vznikla pro Audiotéku nahrávka Pět malých prasátek, která v interpretaci Pavla Soukupa přináší jeden z psychologicky nejpropracovanějších Poirotových příběhů. Tamtéž později vyšla i divadelní hra Černá káva, představující jeden z mála poirotovských případů, které nebyly televizně zpracovány. Kromě Poirota Jaromíra Meduny uslyšíte mimo jiné ještě Danielu Kolářovou, Jiřího Plachého či Matouše Rumla.

Plodný byl v devadesátých letech i Český rozhlas. Ten prostřednictvím Radioservisu zpřístupnil posluchačům povídku Královský rubín. Jedná se o dramatizovanou četbu, ve které hlavní roli Hercula Poirota ztvárnil Jan Přeučil, dalších úloh se pak ujali Marek Eben a Marie Marešová. Nevydány ale zůstávají další rozhlasové dramatizace, například Ztracená školačka, v níž se roku 1984 hlavní role belgického detektiva zhostil Vlastimil Brodský. Totéž platí i pro navzdory vynikajícímu obsazení (Jaromíru Medunovi jako Poirotovi sekundovali mimo jiné Igor Bareš, Aleš Procházka či Dana Černá) poněkud méně zdařilý Žlutý iris z roku 2019. Ztracená školačka se v jiném zpracování objevila v devadesátých letech na kazetě Muži s dýmkou od vydavatelství AudioStory, které tento  příběh z knihy Herculovské úkoly pro Hercula Poirota vydalo jako četbu Vladimíra Brabce. I ta zatím na svou novodobou reedici čeká. 

Slečna Marplová

Vydavatelé ale nezapomínají ani na všetečnou slečnu Marplovou, která svou bystrostí zahanbí nejednoho policistu. Ve vydavatelství Voxi vychází s ní vychází ucelená řada románů, kterou v roce 2019 odstartovala Vražda na faře v interpretaci Otakara Brouska a Růženy Merunkové. První románový případ slečny Marplové vzápětí následovala i naopak poslední Zapomenutá vražda, která poprvé knižně vyšla až po autorčině smrti. Zde Růženu Merunkovou jako hlavní hrdinku doplnila v dalších úlohách Jitka Ježková a Jan Meduna. Od té doby následovaly ještě příběhy Mrtvá v knihovně, Smysluplná vražda, Oznamuje se vražda, Kapsa plná žitaPrasklé zrcadlo, Není kouře bez ohýnkuKaribské tajemství a poslední napsaný román se slečnou Marplovou Nemesis. V nich stálou představitelku slečny Marplové doplňuje jeden či dva z výše uvedených hereckých kolegů.

U Tympana vyšla čtyřdílná série povídek se slečnou v interpretaci herečky Jany Hermachové. Jeden z příběhů mohou znát i fanoušci televizních adaptací slečny Marplové, a to povídku Greenshawova Kratochvíle, která patří k nejlepším příběhům zvídavé stařenky. Ostatní trojici představovaly příběhy Vražda krejčovským metrem, Čtyři podezřelí a Vyprávění slečny Marplové.

Posluchači nejspíše budou znát i krátké povídky ze sbírky Třináct záhad, které před časem vyšly jako dramatizovaná četba u Radioservisu v hlavní roli s Violou Zinkovou. Mezi další herce patřili třeba Michal Pavlata či režisérka Hana Kofránková (ačkoliv režii měl Petr Adler). Jako režisérka se však tato dáma ujala natočení rozhlasové hry Není kouře bez ohýnku s vynikajícím hereckým obsazením, díky nutnému zkrácení velkým spádem a napětím takřka po celou délku dramatizace. Slečnu Marplovou si opět zahrála Viola Zinková. Tu ale později vystřídala Stella Zázvorková v povídce Utonulá.
 
Další detektivky

Rozhlasová verze povídky Poslední vůle vydaná Radioservisem stojí za poslech i díky skvělému obsazení, v roli hlavních postav starší ženy a jejího synovce uslyšíte Antonii Hegerlíkovou a Bořivoje Navrátila. Další povídka, ve které nevystupuje žádný detektiv, Slavičí hnízdo, pak navodí děsivou atmosféru zejména díky uhrančivému Pavlu Soukupovi a přesvědčivé Iloně Svobodové. Pavel Soukup se pak objevil ještě v povedené dramatizaci Krysy, ve které spolu s ním zazářila Simona Stašová a další špičkoví herci. Agatha Christie zde dokázala skvěle vyjádřit stoupající napětí a celkovou dramatičnost událostí a rozhlasové zpracování výsledný efekt ještě umocnilo. Naposledy zatím sáhl rozhlas do archivu pro dramatizaci příběhu Tommyho a Pentličky N či M?, v níž účinkovali například Aleš Procházka či Ivana Andrlová. V archivech ale leží ještě několik dalších, prozatím nevydaných, adaptací. Radioservis by mohl rozšířit svou nabídku o příběhy Záhada španělského šálu a Svědkyně obžaloby, které vznikly v roce 1993 ve studiu v Českých Budějovicích. Nevydaná zůstává v roce 2022 uvedená rozhlasová verze divadelní hry Vražda na Nilu, v níž ovšem sama autorka nahradila Poirota postavou kanovníka Pennefathera.

Vražda na Nilu je ale k dispozici v jiné verzi, kterou v roce 2023 natočila Audiotéka v rámci své řady superprodukcí. V rámci ní vznikly v předešlých letech i nahrávky Poslední víkend, Svědkyně obžaloby a Pavučina. Vznikly podle divadelních her, což v případě prvně jmenované znamená, že v ní rovněž oproti románu nevystupuje Poirot, zatímco v případě Svědkyně obžaloby se můžou posluchači dočkat pozměněného rozuzlení oproti výše zmíněné povídkové verzi. Více si o těchto zpracováních můžete přečíst v samostatném článku zde.

Možná vůbec nejslavnější knihu Agathy Christie, Deset malých černoušků, načetl pro Tympanum Vladimír Čech. Deset malých černoušků symbolizuje deset postav, které umírají jedna za druhou v rytmu dětské říkanky „až nezbyl ani jediný“ („And There Were None“), jak zní anglický název.
 

S několikaletým odstupem vznikl i další román porušující nepsaná pravidla žánru, Hadí doupě, který sama Christie označila jako svůj nejoblíbenější příběh. Za studiový mikrofon usedl Jiří Suchý z Tábora. U stejného vydavatele načetl Aleš Procházka psychologicky laděný detektivní román Zkouška neviny. Ten můžete znát z televizního cyklu se Slečnou Marplovou, tu si ale do adaptace dosadili pouze scénáristé a v knize byste ji hledali marně.

A totéž platí i pro u Audiotéky vydanou Nultou hodinu v podání Zdeňka Kupky, kde se vyšetřování ujímá výhradně inspektor Battle. Tamtéž vyšla i sbírka povídek Zločiny pro dva, v níž se mohou posluchači těšit na sympatickou dvojici hrdinů Tommyho a Pentličku, kterou Agatha Christie využila i v několika dalších knihách. Interpretace se ujali Marek Holý, Zdeňka Žádníková Volencová a Martin Zahálka.

Vydavatelství OneHotBook se kromě poirotovských knih ujalo i některých dalších autorčiných známých příběhů. Romány Proč nepožádali Evanse? v interpretaci Daniela Bambase a Plavý kůň načtený Petrem Jeništou doplňuje ještě bohatě obsazená Svědkyně obžaloby a další povídkyViktorem Preissem, Libuší Švormovou, Martinem Preissem či Lukášem Hlavicou. V roce 2023 vyšel i velmi zajímavý příběh Nakonec přijde smrt, který se vymyká tím, že se odehrává ve starověkém Egyptě za vlády faraonů. Načetla jej Klára Oltová.

Povídkovou sbírku Poslední seance sice nikdo z vydavatelů nevydal (pouze vybranou pětici povídek Poslední seance, Smrtonoš, Lampa, Cikánka a Červená natočil rozhlas), následující Mrazivé vraždy a Letní záhady ale pro Voxi natočil tým AudioStory s herci Jaromírem Medunou, Jitkou Ježkovou, Otakarem Brouskem ml., Sašou Rašilovem nebo Andreou Elsnerovou. Najdete v ní nejen povídky s Poirotem, slečnou Marplovou či Tommym a Pentličkou, ale i příběhy záhadného pana Quina, Parkera Pynea a dalších známých i méně známých hrdinů.

Už pod vlastní značkou AudioStory vyšel i detektivní román Muž v hnědém oblekuJitkou Moučkovou, Janem Šťastným a Zbyškem Horákem. Dobrodružné pátrání po vrahovi a drahokamech zavede posluchače až do Afriky. Přepracováním povídky Žlutý kosatec vznikl román Cyankáli v šampaňském, v němž Poirota nahradil plukovník Race. V režii Jindřišky Novákové ho pro AudioStory načetl Jan Šťastný.
 

Ostatní knihy
 
Pod pseudonymem Mary Westmacott napsala Agatha Christie i šestici romanticky laděných psychologických příběhů, které obsahují i jisté autobiografické prvky. Rozhlas natočil ve zkrácené podobě dva z nich, konkrétně romány Nedokončený portrét s Janem Vlasákem a Růže a tis v podání Martina Preisse. OneHotBook připravil autobiografii Agathy Christie, Vlastní životopis, který jedinečným způsobem načetla Alena Vránová. Neméně zajímavou záležitostí jsou vzpomínky na zážitky z let, kdy pomáhala svému druhému manželovi Maxi Mallowanovi na archeologických nalezištích v dnešní Sýrii a Iráku. Pověz mi, jak žijete načetla Martina Hudečková pro Tympanum.

Fanoušky jistě těší, že se v posledních letech nabídka titulů jejich oblíbené autorky výrazně rozšířila. Nezbývá tak, než si vybrat jeden z nich a zkusit své dedukční schopnosti při hledání vraha!