Zpět

Osmičková Mánička

zpráva, , 21.02.2018
Ať žije Mánička!
K letošním osmičkovým výročím se se svými 88. narozeninami připojuje i Mánička. Divadlo Spejbla a Hurvínka jí ve spolupráci s vydavatelstvím Supraphon připravuje netradiční kompilaci. Na jednom nosiči poprvé vedle sebe vystoupí všechny holčiččiny interpretky v chronologickém vývoji. Posluchači tak mohou mezi sebou porovnávat jednotlivé herecké a dobové přístupy, CD ovšem obsahuje i vývoj osob, které se o Máničku postupně staraly.
Sestavu s názvem Ať žije Mánička! zahajuje s Josefem Skupou Anna Kreuzmannová v nahrávce z roku 1930. Jedná se o úplně první dialog, ve kterém se oslavenkyně divákům v dubnu téhož roku představila ve hře Hurvínkova jarní revue. Druhou interpretku Boženu Welekovou zachycují dva snímky z 50. let a právě v nich se objevují pečující osoby, kterým se většinou říkalo Tetinky. Paní Drbálkovou v podání Jana Vavříka-Rýze zaznamenává dosud nereedovaná scénka Máničce nejde čtení a paní Švitorkovou Míla Mellanová, mimo jiné zakladatelka Pražského dětského divadla. 

Nejvíce prostoru zde pochopitelně dostává Helena Štáchová, která s postavičkou strávila polovinu století a je mezi posluchači nejznámější. Kompilace přináší i její herecký vývoj. V příběhu z roku 1969 ještě doznívá předchozí éra Boženy Welekové, v nahrávkách ze 70. let se Mániččin charakter mění, sestava v tomto období reflektuje i příchod Bábinky a nechybějí ani záznamy z nedávné minulosti.
 

Aby však byl přehled interpretek kompletní, je vedle archivu natočena také zbrusu nová scénka Okouzlení operou. Pro Marii Šimsovou znamená audioknižní premiéru. Dodejme, že CD Ať žije Mánička! vychází 16. března.