Zpět

Nejlepší audioknihy mimo kategorie

zpráva, , 11.04.2019
Poznejte pět nominací na cenu Audiokniha roku 2018 v kategorii Nejlepší audiokniha – mimo kategorie.
Díky Leonardovým rozsáhlým deníkovým záznamům dokázal životopisec Walter Isaacson vytvořit příběh jeho života, a tak celou postavu a myšlení tohoto génia, jenž předběhl svou dobu, přiblížit i dnešním smrtelníkům. Da Vinciho jméno a dílo je i v dnešní době synonymem inovace a pokroku. Audioknihu Leonardo da Vinci čte Zbyšek Horák, vydaly Bookmedia.

Víte, proč známý svůdník Don Giovanni zabil sevillského komtura, který ho přišel později ze záhrobí potrestat za jeho hříchy? A co je vlastně obsahem velmi zvláštního zápisníku, jehož majitelem je Giovanniho sluha Leporello? Dramatizaci Jana Jiráně podle libreta Lorenza da Ponte s ukázkami hudebních pasáží jednoho z nejslavnějších děl světové operní literatury Don Giovanni vydal v sérii Nebojte se klasiky Radioservis.

Šéfredaktor týdeníku Respekt Erik Tabery, svým kritickým pohledem popisuje naši republiku od jejího vzniku až po současnost, a přitom zasazuje dnešní politické a společenské události do historického a evropského kontextu. S odkazem na velké kritické duchy demokratické tradice jasně ukazuje, že rizikům přítomnosti se nejlépe čelí nikoliv panikou, ale chladnou hlavou a rozhodností. Audioknihu Opuštěná společnost čtou Jiří Dvořák a Ivan Trojan, vydaly Bookmedia.

Tour de France představuje více než 100 let dechberoucích dramat, komických situací i tragických nehod, má své hrdiny i poražené. Nechte si vyprávět stovky strhujících historek a příběhů, poznejte barvitou mozaiku lidí, kteří šlápli do pedálů a objeli celou Francii a pro které tahle „stará dáma“ nikdy neztratí svůj půvab. Audioknihu Příběhy Staré dámy Tomáše Macka čtou Pavel Soukup a Vasil Fridrich, vydalo OneHotBook.

„Tak se ukázalo, jak blahodárný vliv mohou mít na člověka vanilkové rohlíčky. Ačkoli byly na kusy, působily na hladového otce jako sedativum.“ Bratři Jan a Ivan Krausovi vzpomínají na Vánoce, kdy si lidi nebrali půjčky na dárky a kdy k přání „Mír na zemi a pokoj lidem dobré vůle“ dosud nepřibyla poznámka o tom, že baterie nejsou součástí balení. Vanilkové rohlíčky, záznam autorského čtení z pražské Violy, vydala Fonia.

 

Slavnostní vyhlášení vítězů všech soutěžních kategorií ceny Audiokniha roku 2018 proběhne 24. dubna v pražském kině Atlas.