Zpět

Audiokniha roku 2019: Nejlepší audiokniha – mluvené slovo mimo kategorie

zpráva, , 04.04.2020
Tentokrát vám ukážeme pět audioknih nominovaných v kategorii Mluvené slovo mimo kategorie ceny Audiokniha roku 2019. Ukázky z každé z nich si můžete poslechnout na naposlech.cz.

Cesta do pravěku se stala průlomovým filmem a dobrodružnou legendou české i světové kinematografie. Celé generace dětí se díky tomuto příběhu seznámily s minulostí naší planety, s rostlinami a živočichy, které zásluhou kreativity a trikového umění Karla Zemana poprvé spatřily v pohybu. Nyní dobrodružný příběh ožil díky vydavatelství Supraphon ve zvukové adaptaci s původními zvukovými efekty, dialogy a hudbou z filmu a v interpretaci Oldřicha Kaisera.
 

Prvotina Roberta Rytiny Reinhard Heydrich: Kat, který miloval hudbu, kterou v interpretaci Miroslava Táborského vydal Tebenas, přináší neobvyklý pohled na život jednoho z největších zločinců dějin. Neobhajuje ani v nejmenším jeho skutky. Pouze popisuje osudové křižovatky, na nichž stačilo zvolit jiný směr a syn hudebního skladatele a operního pěvce by černou uniformu SS vůbec neoblékl. Audiokniha obsahuje ve světové premiéře také nahrávku čtyř skladeb Bruno Heydricha.
 

Autorizovanou biografii od britského novináře Charlese Moora, věnující se životu Margaret Thatcherové před nástupem do křesla ministerské předsedkyně a prvním létům u moci vydala v interpretaci Renaty Volfové Honzovičové Bookmedia pod značkou Audiotéka. Moore měl poprvé k dispozici materiály, které dříve nebyly přístupné. Dělal rozhovory se členy rodiny, které byly o to důvěrnější, že všichni zpovídaní věděli, že biografie vyjde až po smrti železné lady.
 

Audiotéka připravila také zvukovou podobu knihy Sapiens: Stručné dějiny lidstva. Celosvětový bestseller Yuvala Noaha Harariho sleduje z dlouhodobé perspektivy revoluční zvraty na cestě lidského rodu od vzniku Homo sapiens až po současnost. Předkládá příběh začínající před dvěma miliony let v koutě Afriky, kde prozatím bezvýznamný lidoop získal vědomí a ovládl celou planetu. Co mu pomohlo zvítězit? Nelítostná krutost nebo schopnost vzájemné spolupráce? Čte Luboš Ondráček.
 

Za oponou války, audiokniha Jakuba Szántó, válečného reportéra a zpravodaje České televize na Blízkém východě, přibližuje autorovy dramatické zážitky z frontových linií, teroristických útoků, revolucí i státních převratů. Původně vystudovaný historik své zážitky očitého svědka zasazuje do širšího dějinného kontextu a demytizuje práci žurnalistů uprostřed pohnutých situací a nepředvídatelného vývoje. Audioknihu v interpretaci Davida Matáska vydalo Tympanum.
 

Přehled nominací ve všech kategoriích najdete v tomto článku.