Zpět

Audiokniha roku 2019: Nejlepší audiokniha – dramatizace

zpráva, , 01.04.2020
Představujeme pět nominovaných titulů v kategorii Nejlepší audiokniha – Dramatizace ceny Audiokniha roku 2019. Na naposlech.cz jsou vám u všech k dispozici ukázky a možnost rychlého nákupu.

Neviditelný je rozhlasovou adaptací stejnojmenného románu, v němž Jaroslav Havlíček rozehrál velmi osobitou variaci příběhu vzestupu a pádu ctižádostivého selfmademana – inženýra Petra Švejcara. V dramatizaci Marie Novákové a Renaty Venclové a v režii Lukáše Hlavici účinkují Petr Lněnička, Klára Suchá, Jaromír Meduna, Eliška Zbranková, Libuše Švormová, Jan Vondráček, Igor Bareš a mnozí další. Vydal Radioservis.
 

Nový návrat malého prince je volným pokračování jednoho z nejkrásnějších příběhů světové literatury – Malého prince od Antoine de Saint-Exupéryho. Další osudový příběh pilota, který se opět setká s malým princem rozehrávají Michal Dlouhý, Jan Kanyza, Jiří Lábus, Miroslav Táborský a Matěj Havelka v titulní roli. Původní českou dramatizaci napsal a režii měl Richard Bergman, audioknihu vydal Supraphon.
 

Novela Ladislava Grosmana Obchod na korze získala domácí i světovou proslulost díky filmové adaptaci režisérů Kadára a Klose z roku 1965, která tehdy získala Oscara coby nejlepší cizojazyčný film. V rozhlasové dramatizaci Kláry Novotné uslyšíme hlasy Jaroslava Plesla, Zdenky Procházkové, Petry Špalkové, Jiřího Vyorálka, Viktora Preisse a dalších. Bezmála osmdesátiminutovou nahrávku vydal Radioservis.
 

Rozhlasovou dramatizaci románu Timothée de Fombelle Tobiáš Lolness jsme představili už v rámci nominací v kategorii Nejlepší audiokniha pro děti a mládež, kde je rovněž mezi pěti nejlepšími. Připomeňme tedy, že k dramatizaci Kláry Novotné posloužil překlad Drahoslavy Janderové, dramaturgyní téměř pětihodinové hry na pokračování byla Zuzana Vojtíšková a v režii Aleše Vrzáka účinkuje zástup hereckých osobností v čele s Jiřím Lábusem a Markem Lamborou. Vydal Radioservis.
 

„Hra se odehrává ve 2. polovině 18. století, je napsaná v 70. letech 20. století a myslím si, že zaplať pánbůh věci jako je politická korupce, ekonomická manipulace a boj o peníze, to už je dnes docela překonané. Když se dnes řekne korupce, nikdo už skoro neví, co to je…“ řekl u příležitosti loňské premiéry rozhlasové adaptace Žebrácké opery Václava Havla její režisér Lukáš Hlavica. Nahrávku s Jiřím Dvořákem, Viktorem Preissem a dalšími vydal téměř současně Radioservis.
 

Přehled nominací ve všech kategoriích najdete v tomto článku.