Zpět

Audiokniha roku 2019: Nejlepší interpret

zpráva, , 12.04.2020
Kteří herci byli za své výkony nominováni na cenu Audiokniha roku 2019? Přinášíme přehled nominací v kategorii Nejlepší interpret.

Vladislav Beneš za výkon v audioknize Jak voní tymián. Vyprávění Marcela Pagnola, který zpracoval své vzpomínky, když překročil šedesátku, a přesto se dokázal podívat na svět očima chlapce, jež i docela obyčejné věci vnímá jako vzácné a neopakovatelné okamžiky. Interpretace Vladislava Beneše text ve zvukové podobě jednoznačně podpořila. Audioknihu vydalo Voxi a je nominována také v kategorii jednohlasých četeb.
 

Jan Vlasák za četbu detektivky Maigret na dovolené. Od pobytu v malém francouzském letovisku si komisař Maigret slibuje především odpočinek. Pak je ale konfrontován se snad nejtragičtějším případem své kariéry. Vydavatelství OneHotBook se pustilo do natáčení detektivek Georgese Simenona ve Vlasákově interpretaci už v roce 2017 a Maigret na dovolené je šestou vydanou audioknihou v této sérii. 
 

Jan Zadražil za interpretační výkon v audioknize Muži ve zbrani. Kultovní fantasy sérii Úžasná Zeměplocha Terryho Pratchetta vydává OneHotBook současně v několika liniích. Tu s čarodějkami má interpretačně na starosti Zuzana Slavíková, Jan Zadražil byl povolán coby vypravěč dobrodružství Hlídky. A nejen vypravěč – svým interpretačním výkonem zvládá celou řadu postav a oslovuje jak první čtenáře Zeměplochy, tak její skalní příznivce.
 

Daniel Bambas za četbu knihy Tajná historie. Románová prvotina Donny Tartt se hned po svém vydání v roce 1992 stala hojně diskutovaným bestsellerem a předznamenala tak autorčinu mimořádně úspěšnou literární kariéru. Audioknižní interpret Daniel Bambas říká: „Shodli jsme se s režisérem, že je to opravdu zajímavý text, který v sobě má spoustu rovin, a spíš, než detektivka je to psychologická sonda. V něčem je tento román takový univerzitní Zločin a trest.“
 

Igor Orozovič za četbu memoárů Jiřího Traxlera Život v rytmu Swingu. V recenzi audioknihy se píše: „Vzhledem k jeho obeznámení s životním příběhem Jiřího Traxlera, je Orozovičova interpretace poučená, paměti psané v první osobě mu dávají možnost vybudovat iluzi osobního vyprávění, čtivost textu zase zaručuje udržení posluchačovy pozornosti. Vše toto dohromady vytváří přirozeně podanou memoárovou četbu.“ Audioknihu vydal Supraphon.
 

Přehled nominací ve všech kategoriích najdete v tomto článku.