Zpět

Audiokniha roku 2019: Nejlepší interpretka

zpráva, , 09.04.2020
Představujeme další nominace na cenu Audiokniha roku 2019. Tentokrát pět hereček ucházejících se o prvenství v kategorii Nejlepší interpretka.

Barbora Hrzánová za četbu knihy Vladimíra Hulpacha Indiánské pohádky. Bára Hrzánová je „Vinnetou naší doby“, jak zní titul knihy jejích vzpomínkových rozhovorů s Richardem Ermlem – nejen vynikající herečka, ale i člověk, který má k indiánům celým svým životním postojem blízko. Její citové a osobní zaujetí při četbě těchto pohádek dodává nahrávce nesmírnou autentičnost a sílu sdělení. Audioknihu vydal Supraphon.
 

Hana Maciuchová za interpretační výkon v audioknize Krvavé jahody, kterou vydala Albatros Media. Kniha vznikla podle příběhu Věry Sosnarové, která byla i se svou matkou po roce 1945 zatčena a deportována do Sovětského svazu. V krutých podmínkách nucených prací a každodenního ponižování strávila bezmála dvacet let. Hana Maciuchová už dříve za svůj přínos v oblasti mluveného slova získala Zvláštní cenu Asociace vydavatelů audioknih.
 

Jitka Ježková za četbu fantasy příběhu Petry Stehlíkové Naslouchač. „Příběh Ilan, sotva odrostlé dívky, která má zvláštní nadání – slyší zpěv sklenitu. Díky tomu ho může brousit a opracovávat, což je ovšem tradičně dopřáno pouze hrstce vyvolených chlapců. Na prvním místě Naslouchače stojí uvěřitelnost, a té se posluchačům díky Jitce Ježkové dostalo více než vrchovatě,“ píše se v recenzi audioknihy, kterou vydal Host ve spolupráci s Audiotékou.
 

Anna Kameníková za výkon v audioknize Probudím se na Šibuji, kterou vydalo Tympanum. „Nikdy jsem si nemyslela, že mám dobrý hlas, navíc mám sykavky a vůbec nechápu, jak to že jsem se octla mezi nominovanými,“ řekla Anna Kameníková v rozhovoru pro Český rozhlas. Kompozičně pozoruhodný románový debut české autorky Anny Cimy Probudím se na Šibuji získal ocenění DILIA Litera pro objev roku v anketě Magnesia Litera 2019.
 

Helena Dvořáková za četbu knihy Eleny Ferrante Temná dcera. Rozhlasová četba na pokračování začala vznikat v režii Petra Mančala ještě před dokončením českého překladu a první díl byl v premiéře odvysílán dokonce před vydáním románu na Velký knižní čtvrtek. Záhy novinku Radioservis vydal i v podobě audioknihy. Helena Dvořáková byla v kategorii Nejlepší interpretka nominována už před dvěma lety, za četbu z knihy Doba z druhé ruky.
 

Přehled nominací ve všech kategoriích najdete v tomto článku.