Zpět

Audiokniha roku 2019: Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba

zpráva, , 28.03.2020
Představujeme nominace v kategorii Nejlepší audiokniha – vícehlasá četba ceny Audiokniha roku 2019. V článku si můžete u každé z těchto pěti audioknih poslechnout ukázku.

Tragikomický příběh současné vesnice kdesi v cípku Vysočiny, nahlížený očima jejích obyvatel a vyprávěný autentickým jazykem. V audioknize Dědina Petry Dvořákové, kterou vydalo OneHotBook, uslyšíme hlasy Pavly Tomicové, Jiřího Vyorálka, Dity Kaplanové, Jaromíra Dulavy, Johanny Tesařové, Roberta Hájka a Ivany Uhlířové. A jak říká recenze audioknihy: „poučená, profesionální a emocemi nadupaná četba vyloupne ze stránek knihy šťavnatý zvukomalebný jazyk.“
 

Odolal jí jen málokdo. V roce 1930 okouzlila celý svět svou rolí varietní zpěvačky Loly ve filmu Modrý anděl. Jaký byl ale její skutečný život? Kdo opravdu byla Marlene Dietrichová? Nebývale otevřené odpovědi na tyto otázky dává vzpomínková kniha Moje matka Marlene Dietrichová, kterou napsala její dcera Maria Riva. Její rozhlasovou úpravu v podání Jany Strykové, Vilmy Cibulkové, Ivana Řezáče a Ester Valtrové vydal Radioservis.
 

Audiokniha Raději zešílet v divočině vydavatelství Tympanum je ponorem do dlouhodobé samoty a odloučenosti, do tajuplného paralelního světa, který tomu našemu klade velmi znepokojující otázky. Ve zvukové verzi knihy Aleše Palána uslyšíme hned osm hereckých osobností: Igora Bareše, Norberta Lichého, Janu Strykovou, Davida Novotného, Petra Čtvrtníčka, Leoše Nohu, Vilmu Cibulkovou a Stanislava Šárského.
 

Novelu Stín napsal Jiří Křižan v roce 1968, ovšem na pultech knihkupectví se objevila až předloni díky Knihovně Václava Havla. Počátkem 90. let se stala předlohou filmu Tichá bolest režiséra Martina Hollého s Rudolfem Hrušínským v hlavní roli. Audioknižním posluchačům se dostala v interpretaci Josefa Somra a Pavla Baťka díky vydavatelství Tebenas.
 

Jedním z prvních titulů nové audioknižní značky Voxi je audiokniha Sůl moře americké autorky s litevskými kořeny Ruty Sepetysové. Mimochodem zvuková podoba jiné její knihy V šedých tónech je nominována v kategorii jednohlasé četby. Sůl moře vyprávějící o jedné z nejhorších, přesto téměř neznámé námořní katastrofě, hlasově obstarali Anita Krausová, Petra Tenorová, Kryštof Bartoš, Kryštof Krhovják a Radka Fidlerová.
 

Přehled nominací ve všech kategoriích najdete v tomto článku.