Zpět

Audiokniha roku 2023: Nejlepší audiokniha pro děti a mládež a Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie

zpráva, , 18.04.2024
Ocenění Audiokniha roku, které uděluje Asociace vydavatelů audioknih AVA, si klade za cíl vyzdvihnout i produkci ve specifických oblastech. Mezi ně patří i natáčení titulů zaměřených na děti a mládež a produkce nahrávek, které nezapadají do běžných škatulek. Pojďme si dnes představit pětice nominací v obou těchto kategoriích tak, jak je během dvoukolového hlasování vybrala odborná porota.

Oznámení vítězů kategorií Nejlepší audiokniha pro děti a mládež a Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie v rámci cen Audiokniha roku 2023 proběhne samozřejmě spolu s ostatními kategoriemi v rámci slavnostního vyhlášení, které se bude konat ​již ve čtvrtek 25. 4. 2024 v kavárně Písecká brána (K Brusce 5, 160 00 Praha 6-Hradčany).
 

Nejlepší audiokniha pro děti a mládež

V abecedním pořadí začínáme audioknihou Dům v blankytně modrém moři, kterou napsal TJ Klune a která vyšla pod hlavičkou Audiotéky, Fantom Print a conQueer. Z toho také vyplývá, jakého tématu se bude nahrávka dotýkat. Laskavý a dojemný příběh v podání Saši Rašilova řeší dnes tolik aktuální téma jinakosti a přijetí jedince společností.
 


Další nominaci si odnesla humorně laděná detektivka Jefferson z dílny vydavatelství Tympanum. Jean-Claude Mourlevat v ní rozehrává alegorický příběh mladého ježka Jeffersona, který je jednoho dne zčistajasna obviněn z vraždy! Nejen dětským posluchačům jej vypráví tvárný hlas Ondřeje Brouska.
 


Rovněž z produkce Tympana pochází další nominovaná nahrávka, kterou je pohádkový příběh   Annet Schaap Lampička. Tereza Dočkalová v něm vezme malé i velké do světa mořských panen a pirátů, v němž musí malá dívka přezdívaná Lampička najít sílu pomáhat druhým a bojovat za přátelství a svobodu.
 


Klasický příběh Rudyarda Kiplinga jako dramatizace s hudbou Symfonického orchestru Českého rozhlasu? Přesně takový je nejnovější Mauglí. Oplývá bohatostí hudby, zvuků a ruchů, přičemž herečtí představitelé se v něm zhostili dokonce i zpívaných partů. Jan Cina, Vojtěch Vondráček, Jiří Vyorálek, Vasil Fridrich či Helena Dvořáková, to je jen několik jmen z bohatého obsazení této původně dvoudílné rozhlasové hry, kterou vydal Radioservis.
 


Pětici nominací mezi tituly pro děti a mládež uzavírá Předvečer sv. Mikuláše. Třídílný seriál Lukáše Csicselyho z produkce Audiotéky je určen spíše starším dětem od 12 let, protože velmi sugestivně pojednává o dramatických událostech večera, kdy ulicemi chodí Mikuláš. Jenže v tomto městě je večerní procházka mezi čerty jen pro otrlé... V hlavních rolích příběhu účinkuje jako vypravěč Saša Rašilov a v hlavní úloze Petra se představil Daniel Vano.

 

Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie

Audiotéka stojí i za nahrávkou Jiří Lábus – portrét, která jedinečným způsobem v pěti pokračováních představuje formou rozhovoru osobnost českého herce Jiřího Lábuse. Ten v nich odpovídá na otázky někdejší kolegyně ze Studia Ypsilon Ilony Smejkalové a velmi otevřeně se staví ke své minulosti, uměleckým dilematům i morálním selháním.
 


 
Má cesta za štěstím je unikátním projektem, který ocení především fanoušci legendy české a  československé hudební scény Karla Gotta. Jeho autobiografii připravila Karel Gott Agency, s.r.o. ve spolupráci s Českým rozhlasem a Supraphonem jako třicetihodinovou četbu, v níž mohou posluchači kromě vypravěče Igora Bareše slyšet ve vybraných pasážích i samotného Gotta. Tyto party ovšem už nemohl načíst on sám, postarala se o to však technologická novinka v podobě umělé inteligence, která z nahrávky promlouvá právě Gottovým hlasem.
 


Porota také nominovala titul Jaroslava Rudiše Návod k použití železnice, který je jakýmsi autorovým milostným dopisem pro železnici. Nevšední a poetický průvodce světem na kolejích načetl sám Rudiš a vydalo jej OneHotBook.
 


Tympanum připravilo s hercem Karlem Dobrým sbírku poezie Tam uvnitř něco je. Hororové básničky Tomáše Peřiny jsou sice autorským debutem, ale překvapí svou hravostí, ne nepodobnou fantastickým obrazům, jaké na plátnech kin vytváří Tim Burton. Zajímavostí je, že titul vyšel také na klasické gramofonové desce.
 

 
Posledním nominovaným titulem z ranku Mluveného slova mimo kategorie je mezi čtenáři velmi populární dokudrama Karin Lednické Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie. Aby si jej zájemci mohli číst i ušima, o to se postaral Radioservis, který k natáčení pozval Zuzanu Truplovou a Norberta Lichého.