Ocenění Audiokniha roku, které uděluje Asociace vydavatelů audioknih AVA, si klade za cíl vyzdvihnout i produkci ve specifických oblastech. Mezi ně patří i natáčení titulů zaměřených na děti a mládež a produkce nahrávek, které nezapadají do běžných škatulek. Pojďme si dnes představit pětice nominací v obou těchto kategoriích tak, jak je během dvoukolového hlasování vybrala odborná porota.
Oznámení vítězů kategorií Nejlepší audiokniha pro děti a mládež a Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie v rámci cen Audiokniha roku 2023 proběhne samozřejmě spolu s ostatními kategoriemi v rámci slavnostního vyhlášení, které se bude konat již ve čtvrtek 25. 4. 2024 v kavárně Písecká brána (K Brusce 5, 160 00 Praha 6-Hradčany).
Nejlepší audiokniha pro děti a mládež
V abecedním pořadí začínáme audioknihou
Dům v blankytně modrém moři, kterou napsal
TJ Klune a která vyšla pod hlavičkou Audiotéky, Fantom Print a conQueer. Z toho také vyplývá, jakého tématu se bude nahrávka dotýkat. Laskavý a dojemný příběh v podání
Saši Rašilova řeší dnes tolik aktuální téma jinakosti a přijetí jedince společností.
Další nominaci si odnesla humorně laděná detektivka
Jefferson z dílny vydavatelství Tympanum.
Jean-Claude Mourlevat v ní rozehrává alegorický příběh mladého ježka Jeffersona, který je jednoho dne zčistajasna obviněn z vraždy! Nejen dětským posluchačům jej vypráví tvárný hlas Ondřeje Brouska.
Rovněž z produkce Tympana pochází další nominovaná nahrávka, kterou je pohádkový příběh
Annet Schaap Lampička.
Tereza Dočkalová v něm vezme malé i velké do světa mořských panen a pirátů, v němž musí malá dívka přezdívaná Lampička najít sílu pomáhat druhým a bojovat za přátelství a svobodu.
Klasický příběh
Rudyarda Kiplinga jako dramatizace s hudbou Symfonického orchestru Českého rozhlasu? Přesně takový je nejnovější
Mauglí. Oplývá bohatostí hudby, zvuků a ruchů, přičemž herečtí představitelé se v něm zhostili dokonce i zpívaných partů. Jan Cina, Vojtěch Vondráček, Jiří Vyorálek, Vasil Fridrich či Helena Dvořáková, to je jen několik jmen z bohatého obsazení této původně dvoudílné rozhlasové hry, kterou vydal Radioservis.
Pětici nominací mezi tituly pro děti a mládež uzavírá
Předvečer sv. Mikuláše. Třídílný seriál Lukáše Csicselyho z produkce Audiotéky je určen spíše starším dětem od 12 let, protože velmi sugestivně pojednává o dramatických událostech večera, kdy ulicemi chodí Mikuláš. Jenže v tomto městě je večerní procházka mezi čerty jen pro otrlé... V hlavních rolích příběhu účinkuje jako vypravěč
Saša Rašilov a v hlavní úloze Petra se představil
Daniel Vano.
Nejlepší mluvené slovo mimo kategorie
Audiotéka stojí i za nahrávkou
Jiří Lábus – portrét, která jedinečným způsobem v pěti pokračováních představuje formou rozhovoru osobnost českého herce
Jiřího Lábuse. Ten v nich odpovídá na otázky někdejší kolegyně ze Studia Ypsilon
Ilony Smejkalové a velmi otevřeně se staví ke své minulosti, uměleckým dilematům i morálním selháním.
Má cesta za štěstím je unikátním projektem, který ocení především fanoušci legendy české a československé hudební scény
Karla Gotta. Jeho autobiografii připravila Karel Gott Agency, s.r.o. ve spolupráci s Českým rozhlasem a Supraphonem jako třicetihodinovou četbu, v níž mohou posluchači kromě vypravěče
Igora Bareše slyšet ve vybraných pasážích i samotného Gotta. Tyto party ovšem už nemohl načíst on sám, postarala se o to však technologická novinka v podobě umělé inteligence, která z nahrávky promlouvá právě Gottovým hlasem.
Porota také nominovala titul
Jaroslava Rudiše Návod k použití železnice, který je jakýmsi autorovým milostným dopisem pro železnici. Nevšední a poetický průvodce světem na kolejích načetl sám Rudiš a vydalo jej OneHotBook.
Tympanum připravilo s hercem
Karlem Dobrým sbírku poezie
Tam uvnitř něco je. Hororové básničky
Tomáše Peřiny jsou sice autorským debutem, ale překvapí svou hravostí, ne nepodobnou fantastickým obrazům, jaké na plátnech kin vytváří Tim Burton. Zajímavostí je, že titul vyšel také na klasické gramofonové desce.
Posledním nominovaným titulem z ranku Mluveného slova mimo kategorie je mezi čtenáři velmi populární dokudrama Karin Lednické
Životice: Obraz (po)zapomenuté tragédie. Aby si jej zájemci mohli číst i ušima, o to se postaral Radioservis, který k natáčení pozval Zuzanu Truplovou a Norberta Lichého.